Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Na úspory Slovákov opäť útočia pyramídové hry

NBS pred nedávnom varovala pred špekuláciami, ktoré sa na prvý pohľad tvária ako investície, v skutočnosti ale ide o pyramídové hry. Banka aktuálne eviduje niekoľko takýchto prípadov a nabáda Slovákov k opatrnosti.

Historicky nízke úrokové sadzby sú vodou na mlyn nielen lacným pôžičkám, ale aj nečestným investičným možnostiam založeným na Ponziho schéme. Ako rozoznať pyramídovú hru od riskantnej, no skutočnej investície?

Ekonomický génius, či zločinec?

Za autora pyramídových hier možno označiť muža menom Charles Ponzi. Ten síce vošiel do histórie ekonomiky ako suverénny génius, no s prídavkom zločinec. A hoci sa po svete uchytilo niekoľko desiatok pyramídových hier, všetky do jednej sú založené práve na Ponziho schéme.

Ponzi bol pôvodom taliansky imigrant a po príchode do USA sa rozhodol splniť si americký sen za každú cenu. Začal ako robotník, no už o pár rokov mal tučné konto. V jeho osobe sa stretol obchodný duch s nízkymi morálnymi hodnotami, z čoho vznikol najpodvodnejší investičný model sveta.

Nápad financovať výnosy klientov zo vstupných poplatkov a vkladov ďalších však nevymyslel tak celkom on – základy odkukal v banke Zarossi, ktorá neskôr na tento typ lákania klientov doplatila. Lenže Ponzi si uvedomil, že takto môže financovať svoje sny prakticky neobmedzene a vždy s novou obchodnou príležitosťou.

Jeho firma Securities Exchange Company začala obchodovať s poštovými kupónmi a klientom sľuboval do troch mesiacov strojnásobenie vkladu. Po troch mesiacoch stačilo, že vyplatil sľúbené odmeny a ľudia stáli pred jeho firmou v dlhých radoch. Všetko fungovalo ako hodinky, kým nebol pomer ľudí, ktorí chceli vyplatiť výnosy a vklady väčší, ako prísun nových „investorov“.

Za podvod ho čakala basa a napriek tomu, že si užil sladký život milionára, nakoniec zomrel sám a chudobný. No mnoho ďalších si jeho systém prepožičalo. Zaujímavé je, že dodnes sú voči nemu ľudia dôverčiví. Zdravý rozum totiž často zatieni chamtivosť. A pyramídové hry sú stále sofistikovanejšie.

Pyramídové hry nie sú investície

Zjednodušene povedané, pyramídová hra je založená na tom, že systém dotujú stále noví ľudia v ňom svojimi peniazmi. „Pyramídové schémy fungujú na princípe, že peňažné prostriedky, ktoré ste vložili, slúžia najmä na to, aby boli vyplatené tým, ktorí peniaze vložili skôr a čakajú na zhodnotenie svojej „investície“. Veľká časť však slúži aj na vyplatenie zisku manažmentu. Takto to funguje až dovtedy, kým už nie je čo vyplácať, respektíve nie je možné nájsť nových investorov a pyramída skrachuje,“ ilustruje základné fungovanie pyramídy vo svojom oficiálnom stanovisku Národná Banka Slovenska.

Ďalším znakom Ponziho schémy je, aby ľudia nevyberali prostriedky, ale vždy ich „reinvestovali“. Práve snaha vybrať zhodnotené financie je často závanom konca pyramídovej hry. Účastníci, ktorí sú v dolnej časti pyramídy, teda prišli do hry medzi poslednými, vždy prerobia. V klasickej pyramídovej hre príde viac ako 80 percent všetkých účastníkov o svoj vklad.

Pyramídové hry majú rôzne podoby. Aj na území Slovenska sa už v osemdesiatych rokoch realizovali pyramídové hry takzvaným systémom listov. Cieľom bolo poslať peniaze istému počtu osôb a čakať, že raz prídu aj vám. Asi najznámejší prípad modernej histórie však spomína finančná špecialistka Dominika Senteši: “Niektorých klientov vidina bohatstva pripravila o úspory prostredníctvom firmy BMG Invest, ktorá fungovala na princípe pyramídovej hry, pričom sľubovali až 30 percentné zúročenie.“ Práve obrovské zhodnotenie je to, čo človeka do pyramídovej hry láka, pritom by ho malo naopak odrádzať.

Ponziho schéma mení kabáty

Klasické pyramídové hry, ktoré sú ľahko priehľadné, už dnes často maskujú svoju činnosť pod sofistikované riešenie, ktoré sa môžu javiť ako investícia, no obvykle ňou nie sú.

„Pyramídové hry je niekedy ťažké rozoznať a často to vyžaduje detailnejšiu analýzu. Väčšinou majú jednu vlastnosť a to, že sľubujú investorom obrovské zisky z krátkodobej investície. Každý investor sníva o „zbohatnutí cez noc“, ale v skutočnosti veľké zisky prichádzajú až po niekoľkých rokoch,“ hovorí D. Senteši. Veľmi dobrou živnou pôdou pre takéto podvodné investičné systémy je práve internet.

Martina Vráblik Solčányiová z Národnej banky Slovenska hovorí: „NBS eviduje niekoľko prípadov, najmä zahraničných spoločností, pri ktorých spôsob podnikania vykazuje znaky pyramídovej schémy. Tieto spoločnosti nepodliehajú dohľadu NBS. Vzhľadom na jednoduchosť šírenia ponúk prostredníctvom internetu, by mal investor zodpovedne a veľmi dôkladne zvážiť riziko investičnej ponuky a preveriť si danú spoločnosť.“

Ak si nie ste istý, do čo ho investujete, radšej neinvestuje

„V dnešnej dobe nízkych úrokov na vkladoch hľadajú ľudia podobne ako v minulosti skratky ako za krátky čas zarobiť extrémne vysoké výnosy. Častokrát narazia na niečo, čo buď pyramídou je, alebo má k nej veľmi blízko. Občas sa stane, že naši klienti dostávajú ponuky, ktoré nemajú hlavu a pätu. Drvivá väčšina z nich príde za nami s otázkou, čo si o tom myslíme,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ spoločnosti Fincentrum.  Práve konzultácia s finančným agentom s licenciou od NBS môže byť cesta, ako svoje peniaze ochrániť.

J. Ilek radí, že hoci sú firmy čoraz sofistikovanejšie, a hoci presnú definíciu pyramídovej hry spĺňajú možno len niektoré z nich, väčšina podozrivých ponúk má niekoľkých spoločných menovateľov:

♦ Ide o to dlhodobo neudržateľný obchodný model.

♦ Za vstup do systému si zaplatíte peniaze.

♦ Motivujú vás doniesť do systému ďalších ľudí.

♦ Ide vždy niečo o „prevratné“.

♦ V systéme chýba rozumný a užitočný produkt alebo služba,aj keď to na prvý pohľad ťažko identifikovať.

♦ Je ťažké nájsť podrobné informácie postavené na overiteľných faktoch o obchodnom modely, službe alebo produkte,

♦ Firma sídli takmer vždy v zahraničí a obyčajne v krajinách, kde je voľnejšia legislatíva.

Pri investičných ponukách je teda najdôležitejšie riadiť sa jednoduchým pravidlom –  investujete len do toho, čomu rozumiete a o čom máte dostatok informácií.

J. Ilek dodáva, že rovnako problémové ako pyramídové hry, sú rôzne mechanizmy, ktoré lákajú na vysoký zisk, no málokto im rozumie: „Ešte rizikovejšie, aj keď nejde o pyramídové hry, sú ponuky na investovanie cez rôzne platformy, ktoré ponúkajú pákové obchodovanie forexu, akcií, komodít a indexov cez CFD kontrakty. Len veľmi ťažko tam nájdete niekoho, kto je dlhodobo úspešný a zarába. Väčšina ľudí príde o všetko. Je to ako ruleta a je to podľa rovnako zlé ako klasické pyramídové hry.“

4 odpovede na “Na úspory Slovákov opäť útočia pyramídové hry”

  1. Matúš píše:

    V článku mi chýba napr. zoznam podozrivých spoločnosti. Bez neho má pre bežných ľudí veľmi všeobecnú výpovednú hodnotu…

  2. Peter Apolen píše:

    NBS žiaľ nezverejnila mená spoločností, ktorých sa podozrenie z podvodných investícií týka. Jedinou indíciou je, že ide takmer vždy o zahraničné spoločnosti oslovujúce klientov cez internet. Ono sa ani nedá odsledovať všetky neštandardné subjekty. Cieľom je preto edukovať „bežných ľudí“, aby si vedeli podvodné pokusy odfiltrovať sami.

  3. Rhett píše:

    Tak prečo do dnes existujú MLM FIRMY ako HERBALIFI, RL KOSMETICS a strašne veľa iných? Ten systém je veľmi dobrý, len treba niečo preto robiť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *