Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Nadácia Partners testovala finančnú gramotnosť národa, navrhuje pre ňu medzinárodný deň

Až 64% Slovákov si myslí, že zvláda starostlivosť o vlastné peniaze. Na druhej strane 56% nedokáže posúdiť výhodnosť úveru na základe RPNM. Obe zistenia pochádzajú z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať Nadácia Partners a poukazujú na nízku mieru finančnej gramotnosti.

Z prieskumu, ktorý pre Nadáciu Partners realizovala spoločnosť Fokus vyplýva, že najslabšie miesta máme v oblasti investovania a bankových produktov. Až tri štvrtiny Slovákov (74%) nevedia rozlíšiť mieru rizika pri jednotlivých typoch investície, ktoré sú kľúčové pri výbere vhodného investičného produktu či pri zvolení stratégie druhého a tretieho dôchodkového piliera. Viac ako polovica respondentov (54%) nevie, že výška výnosu závisí od výšky rizika.

Na rozdiel od počítačovej gramotnosti, pri finančnej gramotnosti už neplatí, že čím mladší, tým gramotnejší. Mladí ľudia do 24 rokov sa nachádzajú pod slovenským priemerom finančnej gramotnosti. Viac ako polovica z nich sama priznáva, že sa v otázkach financií neorientuje. Najohrozenejšou skupinou sú však ľudia vo vyššom veku nad 65 rokov a nižšie príjmové skupiny s príjmov pod 500 eur mesačne. Naopak, najlepšie s finančnými vedomosťami sú na tom ľudia v strednom veku (35–54 rokov).

Najgramotnejší obyvatelia žijú v Trenčianskom kraji, v Prešovskom kraji zas klesla úroveň finančnej gramotnosti najnižšie pod celoslovenský priemer, hoci tri štvrtiny obyvateľov tohto kraja si myslia, že sa orientujú vo financiách dobre.

43% Slovákov nedokáže nič ušetriť

Slováci majú problémy s vytváraním finančnej rezervy. Z výsledkov prieskumu vyplynulo že 43% Slovákov neušetrí z mesačného príjmu domácnosti vôbec nič. Ďalších 42% ušetrí menej ako desatinu svojho príjmu. „Tieto ukazovatele sú alarmujúce. Obyvatelia eurozóny ušetria podľa údajov Eurostatu 14% svojich príjmov, v susednom Rakúsku je to dokonca viac ako 16%, vo Švajčiarsku viac ako 17%. Zo Slovákov je 85 % pod európskym priemerom, respektíve na nule. Dôsledkom sú neexistujúce alebo nedostatočné finančné rezervy. Domácnosti nie sú pripravené finančne ustáť dočasné turbulencie a ľudia majú tendenciu hľadať riešenie v podobe predražených pôžičiek,“ upozorňuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.

V súčasnosti dáva 44% Slovákov na splátky pôžičiek približne tretinu príjmu. 35% minie na splátky do jednej tretiny príjmu, 9% viac ako tretinu. Viac ako polovica (55%) opýtaných sa nezadlžuje. 

Takmer polovica Slovákov (46%) považuje za najobjektívnejší zdroj informácií o financiách pracovníkov bánk. Štvrtina sa spolieha na finančné rady rodiny a známych a 12% opýtaných verí recenziám a hodnoteniam na internete.

Prečítajte si

Pomôže Deň finančnej gramotnosti?

Nízku mieru finančnej gramotnosti chce Nadácia PARTNERS riešiť vyhlásením Medzinárodného dňa finančnej gramotnosti, ktorý by mal pripadnúť na 8. september, teda deň, ktorý je už teraz venovaný všeobecnej gramotnosti. „Deň finančnej gramotnosti má obrovský význam, pretože vytvára priestor na to, aby sme pravidelne a konkrétnymi aktivitami upozorňovali na dôležitosť a význam finančnej gramotnosti v každodennom živote občanov,“ vysvetľuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS, dôvod prečo žiada nadácia UNESCO o registráciu medzinárodného dňa a dodáva: „Takýto deň vytvára platformy pre viaceré parciálne aktivity zamerané na vzdelávanie ľudí v oblasti finančného správania sa  a osobných financií. Popri tom považujeme za nevyhnutné, aby sa téma nízkej finančnej gramotnosti dostala do popredia celospoločenskej diskusie, tak v rozvojových ako aj vyspelých krajinách. Len tak budú stále početnejšie zodpovedné subjekty hľadať cesty, obzvlášť v časoch ekonomickej krízy, ako s týmto globálnym problémom bojovať.“

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *