Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Naďalej rastúce ceny ropy a výnosy dlhopisov vedú k pochybnostiam o oživení trhu

Ropa pokračovala vo svojom oživení, ktoré trvá už viac ako mesiac. Oživeniu napomáha momentum a pokračujúca verbálna intervencia organizácie OPEC. Zaujímavé je, že ropa s dodávkou v budúcom mesiaci je v porovnaní s februárovými minimami o 120 percent vyššie. Dopad rastu jej ceny na krehké ekonomické oživenie sa stal predmetom diskusií iba na chvíľu.

Do komoditných fondov naďalej prichádzajú silné finančné toky a sumy investované do komoditných ETF (exchange traded funds – fondy obchodované na burze) presahujú rekordy z minulého roku. Špekulatívne dlhé pozície na trhu energetických futures v New Yorku sú na svojom maxime od minulého júla, keď sa ceny dostali nad hodnotu 140 USD.

V médiách sa začína objavovať čím ďalej tým viacej tituliek o ekonomickom oživení. Je však treba uviesť, že spotrebitelia jedného z najdôležitejších svetových trhov – USA, boli nedávno zasiahnutí dvojitým problémom.

Neustály rast cien energií vyhnal ceny benzínu v čerpacích staniciach späť nad 2,5 USD za galón a výnosy z vládnych desaťročných dlhopisov USA dosiahli výšky 4 percenta, čo je takmer zdvojnásobenie výnosov z decembrových miním. Rast výnosov má priamy dopad na hypotekárne sadzby, ktoré rastú rovnakým tempom. Vyššie ceny energie a vyššie hypotekárne náklady by mohli byť pre oživenie skutočným problémom, pretože k tomu dochádza v dobe slabého rastu príjmov a problémami s nezamestnanosťou.

Ropa

Na zasadnutí organizacie OPEC, kuvajtský minister ropného priemyslu naznačil, že by sa produkcia nemala zvyšovať až do doby, keď cena ropy vzrastie na hodnotu 100 USD. Počas diskusií vedených organizáciou OPEC sa však zdalo, že OPEC začal na trh dávať ďalšie zásoby ropy.

Cenám ropy opäť pomáha aj Čína, ktorej ropné dovozy stúpli v máji medziročne o 5,5 percenta na 17 miliónov ton, respektíve na 4,04 miliónov barelov denne. To je najvyššia úroveň od marca 2008 a dôvod k nedávnym poznámkam Saudskej Arábie, že dochádza ku globálnemu rastu dopytu, hlavne na Ďalekom východe. Trh obracia svoju pozornosť na trend, ktorý naznačuje postupný rast podporovaný kombináciou rastúcich akciových trhov a slabšieho dolára.

Technicky, ďalší hlavný vrchol ceny ropy by mohl dosiahnuť 76,77 USD, čo je úroveň z maxím roku 2008, po ktorej nasleduje pásmo 78,40 až 78,80, ktoré vrátilo cenové vrcholy späť na úrovne v rokoch 2006 a 2007.

Zlato

Zlato naďalej stráca svoj lesk medzi ďalšími ziskovejšími investičnými príležitosťami. K nedávnemu oživeniu došlo kvôli slabému doláru. Zlatu sa pritom nepodarilo získať ďalšiu hnaciu silu pre svoj rast. Nie je treba dodávať, že testovanie 1000 USD nepripadá vôbec do úvahy. Vyzerá to však, že ďalší veľký pohyb by mohol byť skôr pohyb dole. Počas uplynulých niekoľkých týždňov sa vytvorila formácia „hlava a ramená“ („head and shoulder“) a uzavretie pod 940 USD by mohlo signalizovať začiatok pohybu k 890 USD pri zlate obchodovaného na komoditnej burze pre dodávanie v auguste. 

Meď HG

Meď HG minulý týždeň pokračovala vo svojom oživení trvajúcom už mesiac, ktoré bolo poháňané hlavne čínskym dovozom, ktorý v máji dosiahol nový rekord 422-tisíc metrických ton. S tohtoročným 74 percentným nárastom, meď prekonala všetky iné komodity s výnimkou benzínu RBOB. Je to spôsobené čínskymi výdavkami na infraštruktúru a vytváraním strategických rezerv, čo znížilo dostupné zásoby medi. Zásoby, ktoré sú sledované na londýnskej burze kovov, poklesli od konce februára, keď Čína začala svoje strategické nákupy, o 46 percent.

Dopyt výrobcov po medi v USA je stále obmedzený a nedávny rast cien energií mohol poškodiť ekonomické oživenie. Hoci sa zdá, že dochádza k stabilizácii globálnej ekonomiky, bude to trvať ešte niekoľko mesiacov, dokiaľ nezačne rásť priemyselná výroba.

Prielom nad hodnotou 233 USD pri medi HG obchodovanej na komoditnej burze pre dodávky v júli by mohol signalizovať ďalšiu silu k dosiahnutí hodnoty 266 USD. Zlom späť dole by však mohol byť signálom začiatku korekcie.

Autor je komoditný stratég Saxo Bank.

Aká bude cena ropy na konci roka?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *