Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Najčastejšie finančné chyby, ktorých sa dopúšťajú štyridsiatnici

40 rokov je vek, keď už môžeme od človeka čakať zodpovednosť a racionálny úsudok. Rozumnému finančnému správaniu by tak teoreticky nemalo stáť nič v ceste. Napriek tomu to tak často je. Niekedy však stačí len správny impulz a veci sa pohnú správnym smerom. Práve takým by mohli byť nasledovné rady a upozornenie na časté finančné chyby štyridsiatnikov.

Chyba č. 1: navždy mladý

Vo veku 40 už o sebe nemôžete povedať, že ste najmladší. Možno vám to už naznačuje i okolie a možno aj zdravie, ale mladíckym výstrelkom by mal byť už dávno koniec.

Všetci vo svojom okolí máme niekoho, či už medzi známymi, alebo v rodine, komu sa až tak celkom nedarí. Či už sú to zdravotné problémy, zlá sociálna situácia, alebo jednoducho len smola, nezdary sa však ľuďom nevyhýbajú. Je to adekvátny dôvod priznať si, že neočakávané negatívne udalosti sa môžu stať každému. Výnimky neexistujú.

Každý z nás by preto mal mať svoj finančný plán. Či ide len o jednou rukou písanú stranu, alebo dokument vypracovaný finančným špecialistom, mať v rukách mapu, ako preplávať cez rôzne životné úskalia a nástrahy bez ujmy, je životne dôležité. A to nie len pre vás, ale i pre vaše okolie.

Ako minimum si teda treba stanoviť finančné ciele a čas, kedy ich chcete dosiahnuť – najlepšie čas odchodu na dôchodok. Ďalej  si je treba sprárovať príjmy s výdavkami a zostaviť si plán cash-flow. Treba myslieť aj na poistnú ochranu voči rizikám, zostaviť si investičný plán a odhadnúť potrebu budúceho bývania a kúpy nehnuteľností.

Neplánujte si však rozpočet na tesno. Rátajte s tým, že vždy vyskočí niečo neočakávané. Myslite i na dovolenky a aj na prvý pohľad nepotrebné výdavky.

Chyba č. 2: oslabil vás rozchod

Ak uzavretie manželstva znamená budovanie si spoločného budgetu, rozvod je jednoznačným spôsobom, ako ho zničiť. Štatistiky hovoria, že až 50 percent manželstiev sa rozvádza. Ak ste sa teda brali, napríklad v 30tke, je veľká pravdepodobnosť, že v 40tke už budete rozvedení.

Prvá rada znie: snažte sa dohodnúť s bývalým/bývalou na gentlemanskom finančnom urovnaní. Žiadny rozvodový právnik, ani súd nedokáže byť tak spravodlivý ako vzájomná dohoda.

Ak to nie je možné, vyhľadajte čo najskôr kvalifikovaného finančného špecialistu, ktorý bude schopný posúdiť všetky vaše poistné, hypotekárne, alebo investičné zmluvy a dať vám návod, ako ďalej. Váš rozpočet treba dať znova do rovnováhy a nastaviť všetky zmluvy nanovo.

Chyba č. 3: bývate si nad pomery

Žijeme v dobe hypotekárneho boomu. Médiá, banky, známi – všetci nám hovoria o tom, ako ľahko je zadlžiť sa, presťahovať sa do väčšieho, krajšieho, alebo do bytu viac v centre.

Zo zorného uhľa sa tak môžu stratiť dôležité finančné pravidlá, ako držať svoje výdavky na miere udržateľnej i pri zhoršení finančnej situácie, a odkladať si dostatočne aj na dôchodok. Nestaňte sa otrokom bytu, alebo domu, ktorý si nemôžete dovoliť. Nie je nič horšie, ako žiť každý mesiac s pocitom, že po zaplatení splátky za hypotéku a ďalších nevyhnutných výdavkov vám už nezostáva na život.

Ak beriete svoje bývanie ako investíciu, nie vždy to platí. Je len málo realít, ktoré sa podarí predať za skutočne vyššiu cenu, ako stáli. Treba však brať do úvahy aj úroky, ktoré ste za desaťročia banke zaplatili a všetky súvisiace náklady. Pri úvahe, či sa sťahovať do väčšieho sa preto treba držať pri zemi.

Chyba č. 4: nesplácate si svoju hypotéku predčasne

Vo chvíli, keď sa váš mesačný rozpočet dostane do prebytku, a máte vytvorenú dostatočnú hotovostnú rezervu, mali by ste presmerovať všetky svoje príjmy do predčasných splátok hypotéky. Nedajte sa zlákať tým, že si zrazu môžete kúpiť väčšie auto, alebo ísť na drahú dovolenku.

Nezabudnite na to, že skutočne slobodným sa stanete až vtedy, keď ste bez dlhov. Následne budete môcť začať budovať svoj ďalší finančný majetok.

Chyba č. 5: pripravujete sa na dôchodok, ako dvadsiatnik

V 40tke sa nemôžete už spoliehať na kreditku a žiť pre dnešok. Musíte myslieť i na zajtrajšok. Ten príde skôr, ako by sa zdalo.

Je celkom jednoduché si to vysvetliť. Zdá sa vám čas, kedy ste končili školu, ako len veľmi nedávny moment? Tak zhruba ten istý čas, tú krátku chvíľu, už máte do dôchodku. A treba si uvedomiť, že štát sa o nás na dôchodku nepostará dostatočne.

Budete sa musieť spoľahnúť na to, čo si za aktívneho života odložíte. Možno z týchto úspor budete žiť ešte ďalších 25–30 rokov. Je teda treba míňať menej a viac sporiť. Čím skôr, tým lepšie.

Chyba č. 6: investujete príliš agresívne, alebo príliš konzervatívne

Investorská gramotnosť je na Slovensku stále v plienkach. Len desať rokov tu máme druhý pilier, ktorý možno trochu vzbudil záujem o individuálne zabezpečenie. Na trhoch, buď priamo, alebo cez podielové fondy, je však stále prítomné len malé percento Slovákov.

Keď patríte medzi 90 percent Slovákov, ktorí majú peniaze stále na účtoch v bankách, robíte veľkú chybu. Sú tam síce v bezpečí, ale nezarábajú. Nesnažte sa ani o druhý extrém. Aktívne hľadať víťazné akciové tituly, alebo obchodovať s menami dokážu len profesionáli. Je treba na to veľké skúsenosti a aktívne štúdium trhov.

Uvedomte si teda, že je rozdiel medzi investorom a obchodníkom. Ten prvý ťaží z dlhodobých trendov, ten druhý sleduje denné, či hodinové odchýlky. Držte sa pravidiel diverzifikácie a raďte sa s odborníkmi. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial