Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Najlepší Hedge Fund manažéri – koľko zarobili svojim klientom

Hedge fondy sú medzi bohatými ľuďmi nepochybne jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Medzi finančnými profesionálmi aj akademikmi majú veľké množstvo odporcov, ako aj podporovateľov. V poslednej dobe dosahujú v priemere oproti indexom slabé výsledky. Dnes sa ale pozrieme na tých najlepších z nich. 

 

Aj keď je spôsobov merania úspešnosti veľa, my sa pozrieme na prostriedky, ktoré počas fungovania fondu manažér zarobil investorom.


1. George Soros:

  • Quantum Endowment Fund
  • Investorom vo fonde zarobil: 32 mld.
  • Umiestnenie na Forbesovom rebríčku najbohatších ľudí sveta: 29 (24.2 mld.)
george-soros

Tento legendárny investor sa preslávil hlavne menovými špekuláciami. Pri vstupe do európskeho mechanizmu výmenných kurzov sa Veľká Británia snažila všetkými dostupnými prostriedkami nadhodnotiť Libru, so stanoveným cieľom 2,7 marky. V tom čase Nemecko zvýšilo úrokové sadzby, čím sa stalo atraktívnym pre investorov a spôsobilo zvýšený dopyt po nemeckej marke.

Británia bola však dohodou zaviazaná kurz udržať a na to míňala obrovské čiastky štátneho rozpočtu. Navyše, inflácia v Británii rástla oveľa rýchlejšie ako v Nemecku, čo prispievalo k ďalšiemu potenciálnemu oslabovaniu meny. Soros si uvedomil, že v tomto vláda nemôže dlho pokračovať. Podľa jeho výpočtov  dochádzali rezervy zahraničných mien, za ktoré by mohla nakupovať libru a v dohľadnej dobe bude musieť  túto politiku ukončiť.  

Začal teda budovať svoje pozície, požičal si veľké množstvo britských libier, ktoré vymenil za francúzske franky a nemecké marky. Nakoniec sa ukázalo, že mal Soros pravdu a Veľká Británia onedlho z mechanizmu vystúpila. Fond na transakcii zarobil niečo cez miliardu a George Soros získal povesť geniálneho finančníka. Napriek tomu, že väčšinu času sa mu darilo veľmi slušne zažil fond tiež svoje problémy. V roku 2000 mal fond výraznú expozíciu na technologické spoločnosti a po prasknutí internetovej bubliny stratil okolo 60% aktív. Niekoľko významných portfólia manažérov z fondu odišlo a Soros sa odvtedy zameriava na menej rizikové obchody. Darí sa mu aj naďalej, o čom svedčí aj jeho netypicky vysoký plat a relatívne stabilné a vysoké výnosy v Quantum Endowment Fund.

2. James Simons:

  • Renaissance Medaillon Fund 
  • Investorom vo fonde zarobil: 28 mld.
  • Umiestnenie na Forbesovom rebríčku najbohatších ľudí sveta: 76 (14 mld.)
james-simons_1

Geniálny matematik, filantrop a hlavne investor James Simons má veľmi zaujímavý životný príbeh. Mnohými odborníkmi je považovaný za najlepšieho Hedge Fund manažéra práve on, keďže Sorosove investície sú často vnímané ako príliš riskantné. Ako svoju prvú prácu robil skladníka, čo mu príliš nešlo. Zabúdal na to, kde veci uložil a tak mu vedeli ponúknuť len pozíciu upratovača. Onedlho sa však mladý Simons vďaka vynikajúcim výsledkom v testoch dostal na MIT, ktoré dokončil za 3 roky. Neskôr na tejto elitnej univerzite učil matematiku a nepriamo pracoval aj pre NSA. 

K investovaniu sa dostal až neskôr, vtedy mal zhruba 44 rokov. Jeho prístup k finančným trhom bol veľmi kvantitatívny, ako zamestnancov namiesto ekonómov a finančníkov prijímal skôr fyzikov, programátorov a matematikov. Investorov potešili pravidelné dvojciferné výnosy, zamestnancov zase priateľská atmosféra, čo na Wall St. nebýva zvykom. Momentálne dôveruje akciám Colgate Palmolive(CL) a Amazon(AMZN), ktoré tvoria vzhľadom na vysokú diverzifikáciu jeho portfólia relatívne veľkú časť aktív.

3. John Paulson:

  • Paulson & Co 
  • Investorom vo fonde zarobil: 26.4 mld.
  • Umiestnenie na Forbesovom rebríčku najbohatších ľudí sveta: 113 (11.2 mld.)
john-paulson

John Paulson začal svoju kariéru na HF manažéra veľmi nezvyčajne, v New Yorku študoval film a umenie. Podobne ako Simons sa aj on dostal k investíciám až neskôr, po niekoľkých firmách, ktoré s otcom spoločne založili. Neskôr sa kvôli nižšej úspešnosti v podnikaní na univerzitu vrátil, tentokrát už ale vyštudoval Business Studies. V škole sa mu darilo a neskôr, keď vystriedal niekoľko pracovných pozícií, začal sám klientom spravovať peniaze. V roku 2006 tento, ešte relatívne neznámy fond manažér prestal dôverovať trhu s nehnuteľnosťami a začal kupovať CDS – druh kontraktu, ktorého predajca garantuje vyplatenie dlhu, ak spoločnosť na ktorú je CDS vypísaný, zlyhá v tom, dlh splatiť. 

Paulson  neskôr začal byť touto špekuláciou natoľko nadšený, že založil osobitný fond, ktorý sa venoval práve špekuláciám proti realitnému trhu. Na rozdiel od ostatných, ktorí špekulovali na pokles celého trhu s nehnuteľnosťami však Paulson vyselektoval jednotlivé spoločnosti a kupoval CDS na ne. To mu po prasknutí bubliny za niekoľko mesiacov umožnilo stať sa ikonou na Wall Street a dosiahnuť v jednom z jeho fondov výnos neuveriteľných 590 percent. Odhaduje sa, že na tejto špekulácii zarobil investorom 15 mld. dolárov, z toho takmer štyri miliardy pridal k svojmu vlastnému majetku. Krátko nato kúpil CDS na banky, fondu zarobil päť miliárd. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *