Utorok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela

Najlepšie zarábajúcimi sú v tomto roku akcie Apple

Investície Peter Apolen 11.12.2019 | 00:00 1 Komentár

Kto investoval začiatkom roku do akcií Apple, do dnešných dní zarobil viac ako 80 percent. Tieto akcie sa stali v tomto roku najlepšie zarábajúcimi spomedzi akcií indexu Dow Jones.

Za vysokým ziskom je zmena sentimentu investorov. Kým začiatkom roka sa trhy topili v pesimizme, vyhliadky sa v priebehu roka otočili o 180 stupňov. No aj sám Apple podal výborný výkon.

Z dna na vrchol

Šéf spoločnosti Apple Tim Cook začiatkom januára tohto roku šokoval investorov varovaní pred spomaľovaním predaja a tržieb spoločnosti v Číne. Akcie firmy na to reagovali prepadom o desať percent v priebehu jedného dňa.

Cena akcii dosiahla 3. januára svoje dno na úrovni 142 dolárov. Dnes sa obchoduje za 270 dolárov. Akcie tak investorom priniesli zhruba 82 percent, čo z nich urobilo najziskovejší akciový titul spomedzi 30tich akcií indexu Dow Jones Industrial Average v tomto roku.

Rival tejto spoločnosti – Mircosoft, si pripísal tento rok zhodnotenie „len“ o 50 percent, čo ho radí na druhé miesto v ziskovosti. Tak Apple, ako aj Microsoft, sú však dnes s trhovou kapitalizáciou, teda ocenením spoločnosti hodnotou jej akcií, nad úrovňou jednej miliardy dolárov.

Väčší dôraz na služby, menší na iPhony

Ako uvádza portál cnn.com, spoločnosti Apple sa darilo, aj napriek tomu, že sa rast tržieb za predaj jej vlajkovej lodi – telefónov iPhonov, spomaľoval. Medzi investormi však prevládol entuziazmus z uvedenia nových modelov, ktoré by mohli firmu nabudiť k vyšším číslam. Hovorí sa napríklad o modeli, ktorý by mal pracovať v sieti 5G. Na trh by sa mal dostať na budúci rok pod označením iPhone 12.

Trhy sú však v prvom rade nadšené z toho, že spoločnosti sa darí zvyšovať tržby z už existujúceho počtu užívateľov a to cez nové predplatné za služby. Ide napríklad o Apple Music, iCloud, App Store, Apple Pay, alebo Apple TV+.

Tržby firmy so služieb tak vzrástli v predchádzajúcom štvrťroku o 18 percent. No tržby z predaja produktov mierne klesli. Služby dnes predstavujú zhruba 20 percent z celkového predaja spoločnosti.

Bolo by samozrejme príjemné, keby Apple začal opäť predávať viac produktov, no pre celkový úspech firmy to už nie je nevyhnutné. Postačí, keď bude čoraz väčší dôraz klásť na služby a predplatné. Niektorí analytici očakávajú, že cena akcií by mohla vyskočiť ešte o 15 percent, až na 300 dolárov.

Apple sa dokázal vyhnúť dôsledkom obchodnej vojny

Za prepadom akcií Apple zo začiatku roka stáli aj obavy z nástupu konkurenčných čínskych značiek ako Xiaomi, Oppo alebo Vivo. Hovoríme o čase, keď zúrila obchodná vojna. Hrozilo teda, že americké výrobky budú mať na čínske trhy veľmi ťažkú cestu. Tieto obavy sa však nepotvrdili.

Apple má totiž veľkú váhu nie len v USA, ale aj v samotnej Číne, kde sa produkuje veľká časť jeho komponentov. Tak americká, ako aj čínska vláda, by si teda nemohli dovoliť takúto spoločnosť nejako poškodiť politickými krokmi. Lobistom spoločnosti Apple sa tak podarilo lavírovať medzi dvomi, proti sebe stojacimi, silami.

Nie všetci trhoví analytici sú však nadšencami značky Apple. Nedávny prieskum ukázal, že hoci 26 analytikov odporúča akcie na kúpu, ďalších 13 je nerozhodnutých a štyria analytici odporúčajú akcie predávať.

Názory proti

Priemerná predpokladaná cena pre akcie firmy stanovená na základe trhových očakávaní je 261 dolárov, čo je zhruba na dnešnej úrovni. Trhy už pritom do ceny zarátali rast ziskov firmy na budúci rok o desať percent.

Hrozbou pre Apple je prechod užívateľov iPhonov k telefónom s operačným systémom Android. Deväť percent respondentov odpovedalo v prieskume Maxim Group, že plánujú presedlať na inú značku telefónov. V podobnom prieskume realizovanom pred dvomi rokmi to bolo len päť percent užívateľov. Pesimisti preto predpovedajú akciám pokles na 190 dolárov.

Či už bude cena v krátkodobom hľadisku rásť, alebo klesať, Apple potvrdil, že je stabilnou a konzistentnou firmou, ktorá si zaslúži svoje miesto v portfóliách stredno- a dlhodobých investorov.

Jedna odpoveď na “Najlepšie zarábajúcimi sú v tomto roku akcie Apple”

  1. investor píše:

    Teraz to vyzera ako success story, ale kto by koncom minuleho roka povedal, ze trhy sa opat otocia k rastu. Nezabudnime, ze sme sa rutili do ciernej diery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial