Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Najúspešnejším manažérom hedgeových fondov za rok 2013 sa stáva…

Fond Quantum Endowment patriaci Georgovi Sorosovi bol ocenený ako najúspešnejší hedgeový fond minulého roka potom ako vlani zarobil 5,5 miliardy dolárov. Vlaňajšok tak bol po roku 2009 druhým najlepším rokom v histórii fondu. Od svojho vzniku v roku 1973 priniesol zisk dovedna 39,6 miliardy. Quantum sa tak vrátil na pozíciu najlepšie doteraz zarábajúceho fondu vôbec.x

Rebríček 20 najlepších fondov podľa čistého zisku zostavila spoločnosť LCH Investments. Quantum v ňom minulý rok predbehol fond Pure Alpha spoločnosti Bridgewater vlastnenej Ray Daliom.

G. Soros je asi najviac známy svojou stávkou proti britskej libre, ktorú tak v roku 1992 položil na kolená, čo mu prinieslo jednu miliardu dolárov. No za minuloročným ziskom nie takáto agresívna stratégia. Zhodnotenie vo výške 22 percent vzišlo spomedzi viacerých stratégií.

Pre Quantum bol najúspešnejším rok 2009, kedy si pripísal zisk 29 percent. Verejnosť to označila ako koniec finančnej krízy. G. Soros z vedenia fondu odstúpil už v roku 2001. Minulý rok bol na jeho čele Scott Besset, no G. Soroša si stále ponecháva dohľad a kontrolu.

Šéf spoločnosti, ktorá fondy hodnotila,  Rick Sopher, ktorý je zároveň i šéfom holdingu Edmond de Rothschild Capital, pozoruje úspešnosť fondov, z ktorých odišiel významný a silný zakladateľ. Ich úspech pripisuje popri súčasným talentovaným manažérom i hlboko zakorenenej kultúre zarábania peňazí. No vplyv má i nestály dohľad a vplyvu ich zakladateľa.

Ani fondy, ktoré sa umiestnili na ďalších štyroch miestach rebríčka si neviedli vlani zle. Všetky zarobili viac ako štyri miliardy dolárov. Za týmito vysokými výnosmi sú predovšetkým investície do akcií. Vďaka nárastu amerického akciového trhu o 32 percent, tak boli akcie najlepšou príležitosťou na to, ako zarobiť. Pochádzalo z nich až 70 percent celkového zisku z vlaňajška. Výnosové boli napríklad akcie spoločností Priceline.com, Goodyear Tire & Rubber a Delta Air Lines.

desat-najlepsich-manazerov-1

Prvá dvadsiatka fondov zarobila doteraz 43 zisku, ktorý dosiahlo všetkých sedem tisíc existujúcich fondov dovedna.

„Samotné fondy urobili ďaleko lepšie ako ich indexy“ povedal Sopher. „Tie najlepšie sú stále v móde – pripravený zarobiť, skôr ako v stave – už som zarobil. Pokračujú v chytaní sa každej príležitosti, ale zároveň majú pod kontrolou riziko. Príliš mnoho manažérov sa teraz zameriava na riadenie rizika,“ konštatoval.

Šéf v poradí 13. fondu Caxtom, Andrew Law, s aktívami sedem miliárd, hovorí, že kľúčom k úspechu mať pod kontrolou rast, aby fond nestúpal príliš vysoko.

„S jedinou zrejmou výnimkou, ktorou je Quantum, nie je história makro fondom, ktoré vyrástli príliš nad desať až 12 miliárd dolárov, veľmi naklonená,“ povedal.

Zatiaľ čo si dvadsiatka najlepších manažérov viedla dobre, hedgeovým fondom ako celku sa v minulých rokoch nedarilo tak ako pred krízou. Od jej začiatku v roku 2008 kompozitný index hedgeových fondov HFRI vzrástol o 20 percent, čo je polovica rastu amerických akcií a desaťročných dlhopisov USA. Minulý rok stúpol index HFRI o deväť percent, čo je jeho najlepší výsledok od roku 2010.

Law hovorí, že manažéri zameraný len na long, môžu teraz čeliť značnému protivetru, keď sa obdobie najnižších sadzieb za posledných 30 rokov blíži ku koncu. „Výzvou bude obchodovať takticky,“ hovorí.  „Finančné oživenie posledných rokov vytvorilo priestor pre budúce zisky a nechalo obchodníkom zameraným na long len ten menej atraktívny priestor,“ dodal.

Rebríček LCH Investments nezahŕňa veľké počítačovo riadené fondy ako Renaissance Technologies a fondy riadené viacerými manažérmi ako DE Shaw.

Zdroj: Financial Times, CNBC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *