Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Najvyššiu pôrodnosť má Bratislava, najviac rozvodov je v Nitre

Bratislavčanky sa stávajú matkami podstatne staršie ako ženy zo zvyšku Slovenska. Až dve z troch rodili vo veku 30 až 39 rokov. V Prešovskom kraji je to o polovicu menej. V Bratislavskom kraji sa rodí najviac detí na tisíc obyvateľov na Slovensku. Najmenej je ich v nitrianskom. Podobný rozdiel platí i pri prírastu obyvateľstva. Nitriansky kraj vymiera. Tieto a podobné trendy vyplynuli z najnovších údajov Štatistického úradu SR.

Sobášime sa zrelší a manželstvá vydržia o čosi dlhšie. Na druhej strane miera rozvodovosti stúpa. Výrazný rozdiel oproti zvyšku Slovenska si udržiava Prešovský kraj.

Muži i ženy vstupujú do manželského zväzku stále vo vyššom veku. Muži sa vlani ženili v priemere vo veku 32,9 roku (oproti 32,6 v 2012) a ženy sa vydávali vo veku 29,9 roku (oproti 29,6 v 2012). Najstaršie nevesty i ženísi boli v Bratislavskom kraji, najmladší v Prešovskom kraji. Pri pohľade na to, odkiaľ pochádzajú ženísi a nevesty, zistíme, že Bratislava mala menej neviest než ženíchov a Bratislavčania si tak brali chýbajúce nevesty najmä z Trenčianskeho, Žilinského a Prešovského kraja. Počet sobášov sa oproti roku 2012 znížil o 515, počet ukončených rozvodov iba o 2.To znamená, že miera rozvodovosti (počet rozvodov na tisíc sobášov) sa v roku 2013 zvýšila zo 421 na 429. 

rozvodovost

Zjednodušene povedané takmer 43% manželstiev skončí rozvodom. Najvyššia miera rozvodovosti bola vlani v Nitrianskom kraji – až 511 rozvodov na 1 000 sobášov, oproti tomu v Prešovskom je toto číslo polovičné – len 267. Prešovský kraj vykazuje pomerne nízku rozvodovosť najmä z dôvodu silnejšieho dodržiavania tradícií a konzervatívnejšiemu nastaveniu jeho obyvateľov. Mierne sa posunula priemerná dĺžka rozvedeného manželstva zo 14,9 roku predvlani na vlaňajších 15 rokov. Najdlhšie, 15,6 roku, spolu vydržia manželstvá v Trenčianskom kraji.

Nové štatistiky zároveň potvrdili, že pôrodnosť na Slovensku je veľmi nízka, len 1,01 %. Síce toto číslo patrí k priemeru Únie, no pre nás to znamená, že sme už veľmi blízko bodu, keď začneme vymierať, pretože pôrodnosť sa v posledných rokoch znižuje. Okrem toho nízka pôrodnosť znamená, že veková štruktúra obyvateľstva sa bude meniť v prospech starších ľudí – teda takých, ktorí budú odkázaní na pomoc a starostlivosť druhých. Slovensko pritom nie je krajinou prisťahovalcov, prírastok migrantov činil len 0,045%, čo je menej ako Česká republika či Rumunsko. Niektoré štáty majú pritom tento prírastok aj desaťnásobný oproti nám. Niektoré – najmä tie, čo ich veľmi poznamenala kríza, zas zaznamenávajú emigráciu – Litva, Lotyšsko alebo Španielsko.

Čo sa týka prirodzeného prírastku obyvateľov, štyri kraje vymierajú a najhoršie na tom je Nitriansky kraj, kde ubúda 25 obyvateľov na každých 10 tisíc obyvateľov. Menej než polovičným tempom klesá populácia Banskobystrického kraja. Trnavský i Trenčiansky kraj tiež majú záporný prirodzený prírastok. Na druhej strane najvyšší prirodzený prírastok má Prešovský (32 nových obyvateľov na 10 tisíc obyvateľov) a Bratislavský kraj (24). Všetky tieto údaje sú bez migrácie.

ubytok

Kde sa na Slovensku rodí najviac detí? Výsledok niekoho prekvapí, no Bratislavský kraj má najvyššiu pôrodnosť, až 1,2%, potom nasleduje Prešovský a Košický kraj, 1,15% resp. 1,07%. Najnižšiu pôrodnosť má Nitriansky kraj 0,85%. Veľmi zaujímavý pohľad je na rozdiely vo veku matiek – v Bratislavskom kraji bolo vlani len 1,7% mamičiek vo veku do 20 rokov, oproti tomu v Košickom kraji ich bolo až 11,2% a v Prešovskom 10,7%. Bratislavčanky rodia vo vyššom veku ako zvyšok Slovenska, 61,6% sa ich vlani stalo matkami vo veku 30 – 39 rokov, kým v Prešovskom kraji to bolo len 34,6%. Podobné rozdiely sú aj v počte detí. V Bratislave pripadá len 10% pôrodov na tretie a ďalšie dieťa, na druhej strane v Prešovskom a Košickom kraji je to temer 30%. Životný štýl v hlavnom meste sa aj v tomto ohľade dosť odlišuje od zvyšku Slovenska.

Autor je hlavný stratég Sberbank Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial