Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Naplnili sa za 30 rokov od revolúcie naše ekonomické očakávania?

Nežná revolúcia nebola len bojom za slobodu a demokraciu. Bola aj zápasom o lepšiu ekonomiku a vyššiu úroveň. Keďže spomienkový optimizmus sa prejavuje aj v tejto oblasti a staršia generácia spomína, ako bolo všetko lacnejšie, analytici NBS sa pozreli na tvrdé dáta. Ako sa zmenili ceny, platy a úroveň života?

Pripomenutím si tridsiateho výročia Nežnej revolúcie oslavujeme nie len víťazstvo slobody a ľudských práv, ale je tiež príležitosťou zamyslieť sa, či sa naplnili naše očakávania, že sa budeme mať výrazne lepšie.

Z čisto ekonomického pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšina tovarov je dostupnejšia a žijeme o päť až sedem rokov dlhšie. Stačí to však, že môžeme povedať, že sa naplnili očakávania, ktoré sme mali?

Sme bohatší: Priemerná reálna mzda (po zohľadnení inflácie) stúpla o viac ako štvrtinu, pričom reálna spotreba domácností ako aj reálny hrubý domáci produkt na osobu sa skoro zdvojnásobili.

Kým pred rokom 1989 bola spotreba domácností vzhľadom na mzdy nízka, často aj kvôli nedostatku spotrebného tovaru, keď v obchodoch nebolo čo kúpiť. Teraz je to naopak. Tovaru je dostatok a je ho široký výber. Domácnosti majú aj iné príjmy ako iba z miezd (zo živností, podnikania, majetku …). Úroveň priemernej mzdy dosiahla po zohľadnení inflácie predrevolučnú úroveň v roku 2006, kým priemernému dôchodku to trvalo do roku 2009.

Pritom treba vziať do úvahy, že úroveň spotreby, miezd, či HDP na osobu neboli v roku 1989 udržateľné. Z dnešného pohľadu by sme povedali, že rast v 80. rokoch bol bublinou vytvorenou nútenou výrobou nepotrebných tovarov, nútenou zamestnanosťou a nadmerným znečisťovaním životného prostredia. Keďže pre mnohé vyrábané produkty nebol skutočný dopyt, rovnovážna úroveň produkcie bola pravdepodobne výrazne nižšia.

Žijeme dlhší a zdravší život: Očakávaná dĺžka života mužov sa zvýšila o sedem a žien o päť rokov a budú rásť ďalej. Dojčenská úmrtnosť klesla 2,5-násobne a znečisťovanie životného prostredia je štyrikrát nižšie.

 

Môžeme si dovoliť kúpiť viac

Z priemerného príjmu si môžeme dovoliť viacej z veľkej väčšiny kupovaných tovarov a služieb než pred 30 rokmi. Relatívne viac pracujeme najmä na tovary a služby, ktoré boli počas socializmu dotované (chlieb, mlieko, poštovné – list 2. triedy, cestovné MHD, alebo niektoré služby založené na osobnej ľudskej práci – strihanie vlasov, oprava obuvi.

Napríklad v roku 2018 sa z priemernej čistej mesačnej mzdy dalo kúpiť šesť vysávačov, kým v 1989 iba dva. Alebo na Škodu Favorit 136L sme v roku 1989 potrebovali 31 výplat, kým v roku 2018 stačí na Škodu Fabiu 1,0 TSI iba 15 čistých platov.

Naše domácnosti sú lepšie vybavené spotrebičmi a tovarmi dlhodobej spotreby. Relatívne nižšie ceny tovarov podporujú ich nákup a zlepšenie štandardov vybavenia domácností.

Za najväčšiu ekonomickú a sociálnu nevýhodu trhovej ekonomiky oproti socializmu sa považuje nezamestnanosť. Napriek vzniku nezamestnanosti po roku 1989 dáva naša ekonomika v súčasnosti prácu viac zamestnancom než pred 30 rokmi.

Sme vzdelanejšia spoločnosť s väčším potenciálom rastu do budúcnosti (pokles študentov v posledných rokoch na grafe je spôsobený poklesom počtu detí).

Vyššia sloboda zo začiatku viedla aj k nižšej bezpečnosti. V “divokých” 90. rokoch zrástla zločinnosť a počet trestných činnou. Postupne ako spoločnosť bohatla a nové inštitúcie dozrievali, vrátila sa však zločinnosť vrátila na úrovne z 80. rokoch. Za socializmu sa darilo udržiavať nízku zločinnosť aj vďaka represívnemu štátnemu aparátu.

Rozdiely v hodnotení a výzvach pre ekonomiku a spoločnosť veľmi pekne ilustrujú aj novoročné hodnotenia prezidentov Československa v roku 1990, niekoľko týždňov po Nežnej revolúcii, a prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019.

Novoročný prejav prezidenta Václava Havla 1.1.1990:  „Nenavrhli jste mě do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá… Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem, zatímco toho, co potřebujeme, se nám nedostává. Stát, který se nazývá státem dělníků, dělníky ponižuje a vykořisťuje. Naše zastaralé hospodářství plýtvá energií … dospělí lidé u nás umírají dřív, než ve většině Evropských zemí …:

Novoročný príhovor prezidenta Andreja Kisku 1.1.2019: „V Nežnej revolúcii sme sa zbavili tyranie režimu, ktorý šliapal po našich právach a slobodách dlhých štyridsať rokov. Vďaka odvahe, spoločnému úsiliu mnohých ľudí a schopnosti správne sa rozhodnúť v kritických okamihoch sme súčasťou modernej, slobodnej, prosperujúcej Európy…

Michal Doliak, Branislav Karmažin, Eva Štulrajterová, Martin Šuster – analytici NBS

Jedna odpoveď na “Naplnili sa za 30 rokov od revolúcie naše ekonomické očakávania?”

  1. Martina píše:

    To či naplnili je individuálne. Niekomu áno, veľa ľuďom nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial