Utorok 01. decembra. Meniny má Edmund

Napriek slabnúcej ekonomike mzdy stále rýchlo rastú

Ekonomika stúpila na brzdu a zaznamenala najpomalšie medziročné tempo rastu od roku 2013. Napriek tomu mzdy po zohľadnení inflácie rastú o 4,7 percenta.

Rast slovenskej ekonomiky spomalil v treťom kvartáli na 1,3 percenta medziročne. Medzikvartálne tempo rastu dosiahlo po sezónnom očistení 0,4 percenta.

Za spomalením tempa rastu stáli hlavne čisté vývozy, ktoré rast brzdili. Zahraničnému obchodu sa v treťom kvartáli veľmi nedarilo. Vývoz bol medziročne nižší o 0,2 percenta, čo je však zlepšenie oproti druhému štvrťroku, no dovozy vzrástli o 3,3 percenta.

Nemecko nás ťahu ku dnu

Slabosť nemeckého priemyslu sa prenáša aj na slovenskú ekonomiku, ktorá je na Nemecko a celkovo EÚ výrazne napojená. Aj keď je tu impulz novej automobilky pri Nitre, ktorá pomáha v priemyselnej produkcii aj v zahraničnom obchode, slabšie externé prostredie však naplno kompenzovať nedokáže.

Najväčším ťahúňom rastu HDP boli tentokrát hrubé investície, ktoré medziročne vzrástli o 9,6 percenta, čím prispeli ku rastu ekonomiky. Pomohla im nízka báza z minulého roka. Zvýšili sa pritom obe zložky, teda tak fixné investície (o 7,8 %), ako aj zásoby.

Spotreba domácnosti spomaľuje kvôli vyšším úsporám

Spotreba domácností oproti predchádzajúcemu štvrťroku spomalila tempo na 1,8 percenta medziročne. Slabší výkon naznačovali už údaje maloobchodných tržieb, ktoré boli, napriek slušnému stavu na trhu práce a rastu disponibilného príjmu, veľmi slabé. Vývoj disponibilného príjmu by mal naznačovať vyššiu spotrebu, avšak stúpla aj miera úspor – na takmer 11 percent.

Trh práce ostáva v dobrej kondícii, ale začína cítiť ochladenie rastu ekonomiky. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu  na 5,9 percenta, medziročne však ide stále o pokles o 0,5 boduZamestnanosť meraná Výberovým zisťovaním sa medziročne zvýšila iba o 0,2 %, čím zmiernila svoje tempo rastu.

Slabšie ekonomické prostredie vplýva aj na trh práce a ovplyvňuje vývoj zamestnanosti –  tento prenos vidieť hlavne v priemysle, ale medziročne bola zamestnanosť nižšia aj v stavebníctve. Očakávame miernejšie tempá rastu zamestnanosti v ďalších kvartáloch, vzhľadom na celkovo slabšiu fázu ekonomického cyklu.

Mzdy rastú najmä vďaka príplatkom

Nominálne mzdy prekonali naše očakávania a oproti nadštandardne vysokému rastu v predchádzajúcom kvartáli, na ktorý malo vplyv aj vyplácanie 13. platov, nespomalili až tak výrazne. Rast miezd reflektuje stále napnutý trh práce a tiež administratívne zmeny. Ide najmä o príplatky za prácu cez víkend a v noci. 

Ich rast dosiahol v treťom kvartáli 7,7 percenta. Po zohľadnení inflácie sa reálne mzdy medziročne zvýšili o 4,7 percenta. V treťom štvrťroku dosiahla priemerná mzda v hospodárstve úroveň 1068 eur, čo je o 76 eur viac ako v rovnakom období minulého roka.

Riziká zo zahraničia pretrvávajú

Očakávame, že priemerné tempo rastu za celý rok dosiahne 2,4 percenta. Rast v budúcom roku by mal byť o niečo slabší, kým sa slabosť priemyslu a zahraničného obchodu vyrieši. Domáci dopyt ostáva stále v slušnej kondícii, ale oblaky nad externým prostredím sa nerozplynuli. Finálna podoba Brexitu stále nie je známa, v hre ostáva tiež pomalší rast Nemecka, eurozóny a Číny, či nedoriešené spory v zahraničnom obchode ako aj postupné  štrukturálne zmeny v automobilovom sektore.

Autorka je makroanalytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial