Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Nárast cien bratislavských novostavieb pokračuje

Bývanie Peter Apolen 14.01.2020 | 00:00 1 Komentár

Ceny novostavieb v Bratislave pokračujú v rýchlom raste. V závere minulého roka dosiahla priemerná ponuková cena rovné tri tisícky eur (s DPH) za meter štvorcový. Medziročne je to viac ako o desať percent.

Oproti predchádzajúcemu štvrťroku išlo o nárast o 3,2 percenta. Cena tak vytvorila nové pokrízové maximum. Dôvodom je neutíchajúci dopyt kupujúcich, no okrem toho dochádza k zmene ponuky na trhu. Zostávajú v nej najmä väčšie a teda drahšie byty, kým tie menšie a lacné sa rýchlo vypredajú. Zároveň developeri preceňujú zostávajúcu ponuku smerom nahor. Analýza realitnej spoločnosti LEXXUS uvádza, že zdražovala až polovica developerských projektov.

Ponuka sa začala zotavovať

Napriek rastúcim cenám sa tlak za realitnom trhu trochu zmiernil. Po piatich kvartáloch postupného poklesu počtu bytov v ponuke sa tento trend zastavil. Kupujúci tak mali po prvý krát od leta roku 2018 na výber viac bytov ako v predchádzajúcom štvrťroku. Išlo však len o drobné zlepšenie. Medzikvartálne narástol počet voľných bytov koncom minulého roka o 11 percent. Medziročne však ide stále o pokles o 9,4 percenta. Dostupných bolo len zhruba 2200 bytov, kým v lete roku 2017 ich bolo 4300.

Na rezidenčnom trhu sa koncom roka nachádzalo 90 developerských projektov s aktívnym predajom. Je to o šesť projektov menej ako v treťom štvrťroku minulého roka. Nových bolo na trhu deväť ponúk. Išlo o päť nových projektov, napríklad Eurovea Tower alebo Ovocné sady. Pribudli aj štyri nové etapy existujúcich projektov. Napríklad v Novom Ružinove alebo Jégeho aleji. Ponuka sa dovedna rozšírila o 1462 bytových jednotiek, čo predstavuje takmer trojnásobne väčší prílev na trh ako v predchádzajúcom kvartáli.

Podpultový predaj

„Súčasťou tejto ponuky sú aj bytové jednotky predávané v projektoch už pomerne veľmi dlhé časové obdobie pred ich oficiálnym uverejneným v rámci základného portfólia ponuky v projekte. Celkový údaj tak trochu deformuje skutočnosť, že väčšina nehnuteľností bola predávaná formou rôznych kampaní podporujúcich tichý a neoficiálny predaj pred samotným oficiálnym spustením predaja,“ uvádza Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností v LEXXUS.

V mesiacoch október až december bolo zazmluvnených 1279 bytov. Niektoré bytové jednotky sa ale predávali už v predpredaji niekoľko mesiacov pred oficiálnym spustením predaja, čo do značnej miery skresľuje čísla. Ide o stratégiu, ktorú developeri v súčasnosti radi využívajú. Ponuku nepredstavia verejne pre všetkých záujemcov. Klientov oslovujú neverejnou e-mailovou ponukou, kde sa ceny postupne zvyšujú.

Záujem je naďalej najmä o menšie byty

O záujme najmä o menšie, lacnejšie byty svedčí aj nižšia predajná ako ponuková cena. Priemerná cena bytov, ktoré sa predali dosiahla úroveň 2750 eur s DPH za meter štvorcový. Najvýraznejší cenový skok zaznamenal tretí bratislavský obvod – medzikvartálne o 4,2 percenta. Naopak najmenej rástla cena v piatom obvode – o 2,6 percenta.

Až 94 percent bytov v ponuke bolo predávaných nedokončených. Kupujúci, ktorí by chceli byt pred kúpou fyzicky vidieť, sa tak musia uspokojiť len s tým, čo im nechajú nedočkavejší záujemcovia.

V predajnosti sa dostal do popredia druhý bratislavský okres s počtom predaja viac než 800 obytných jednotiek. Naopak najmenej bytových jednotiek sa predalo v Bratislave III – zhruba sto bytov.

NBS zamiešala kartami

“Nárastu pomohla aj trhom neočakávaná správa centrálnej banky o značnej zmene podmienok získavania a čerpania úverov na bývanie s platnosťou od začiatku roka 2020. I napriek snahe NBS o čo najkratší termín prechodného reakčného obdobia pre čas zavedenia samotných zmien, viaceré bankové domy využili tento krátky čas rôznymi formami kampaní pre zvýšenie akcelerácie obchodov v posledných týždňoch roka 2019,“ dodáva P. Ondrovič.

Schopnosť centrálnej banky priškrtiť úverový trh v nasledujúcich mesiacoch tak bude mať vplyv na realitný trh v tomto roku. NBS by rada videla, aby sa rast objemu nových úverov na bývanie minimálne zastavil. Ak bude pokračovať prílev nových bytov do ponuky, mohlo by to dať vzťah ponuky a dopytu na realitnom trhu aspoň do akej-takej rovnováhy.

Jedna odpoveď na “Nárast cien bratislavských novostavieb pokračuje”

  1. rici e poveri píše:

    Kto ešte nemá investičný byt, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu… :-)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial