Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Narúšajú banány v obchodných letákoch tradičné kresťanské hodnoty? (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Uplynulý mesiac sa začal tak pekne a s veľkou nádejou, že na Slovensku nám opäť raz bude lepšie. Alebo, ako sa hovorí, bude ako nebolo!

Ospravedlňujem sa, keďže trochu klamem. Nebolo to začiatkom mája, ale už v posledný aprílový deň, keď Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, rozumej: hovorkyňa predsedu parlamentu Danka a ministerky Matečnej, hrdo oznámila, že hneď od 1. mája si posvieti na letáky obchodných reťazcov.

Bude vraj veľmi pozorne monitorovať, či obchody propagujú v letákoch minimálne 50 percent domácich potravín, ako im to prikazuje novela zákona o potravinách účinná práve od prvého májového dňa a či teda neobchádzajú svoje zákonné povinnosti.

„Akékoľvek snahy marginalizovať, graficky alebo kompozične znevýhodňovať slovenské potraviny budeme vnímať ako obchádzanie platnej legislatívy a obrátime sa na kontrolné orgány,“ nechal sa počuť šéf komory Emil Macho.

Neviem ako tebe, milý čitateľ, ale mne sa od 1. mája lepšie dýcha! Dokonca už tak často ani nemusím navštevovať alergológa.😋

Ani pán Slnečnej sústavy…

Ale teraz už vážne! Osobne si myslím, že každý podnikateľský subjekt (či je to drobný živnostník alebo obrovská obchodná spoločnosť) sám najlepšie vie, čo potrebuje propagovať a najmä kedy a v akom rozsahu. Nikto, nieže Všemohúci pán Slnečnej sústavy, ale dokonca ani šéf slovenského parlamentu, tobôž jeho poslanci, mu nemajú do toho čo hovoriť.

Lenže politici radi kafrú do všetkého, vrátane podnikateľského prostredia, a svojimi hlúpymi a populistickými ťahmi ho neustále zhoršujú.

Určite nielen v súvislosti so spomínanými letákmi, ale aj s oveľa vážnejšími vecami než sú rozmary doktora Andreja Danka, upozornil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) na neustále zhoršovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Dochádza k nemu napriek faktu, že jeho zlepšovanie je dlhodobo súčasťou programových vyhlásení slovenských vlád.

INESS upozornil, že napriek prijímaniu podnikateľských balíčkov sa Slovensko prepadá v rebríčku Doing Business, aktuálne je už na 42. mieste a aj také krajiny ako Azerbajdžan a Thajsko sú na tom lepšie ako my. 

Podľa analytikov je jedným z množstva dôvodov zhoršujúceho sa podnikateľského prostredia aj fakt, že ministerstvo hospodárstva nedokáže efektívne presadzovať zmeny v tých oblastiach podnikania, kde vládnu iné ministerstvá.

Môj koment k tomu je zhruba takýto: Keby aj v rokovaní k niečomu konkrétnemu bola vo vnútri vládnej koalíciie riadna gundža rozumu, aj tak sa nič neudeje. Doktor Danko pohrozí vystúpením národniarov z vládnej koalície … a všetko ide po starom.😢

Stajňa v Dubaji, nemocnica na Slovensku!

Môj dobrý kamarát Milan z Moravy cca pred 6 rokmi ochrnul po ťažkej porážke (hlava a ruky mu dobre slúžia, s nohami je to trochu horšie). Medzitým aj ovdovel a keďže je poväčšine sám, tak  dlhé chvíle si kráti pri počítači. A čo zaujímavé nájde na internete, hneď mi to ako dobrému kamarátovi preposiela. Naposledy mi poslal skladačku troch fotiek s dvomi nápismi.

Neviem kto je autorom týchto fotiek,  tak ich žiaľ nemôžem uviesť, ale táto skladačka vo veľkom mašíruje po internete. Ja som sa na nej zasmial a tak ju zverejňujem.

Ten obrázok sa volá Stajňa v Dubaji,nemocnica na Slovensku, a je viac ako výrečný:

V ten deň, čo mi to Milan poslal, prišla žena z roboty a hneď vo dverách mi vraví, že  dcéra jej známej, ktorá je so 4-dňovým bábätkom v pôrodnici, je zdesená. Chcela opláchnuť pokakané – popišané bábätko, no teplá voda netiekla. Pýta sa sestričky a tá jej odvrkla, že nemocnica neplatila, tak ich od teplej vody odstavili.

Iným prípadom sú ambulancie, na dverách ktorých sa na vás milo usmeje oznam, že pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) už nemôžu do konca mesiaca ošetriť, pretože lebo….

Myslím si, že ťažko je mi obviniť konkrétne osoby za ten marazmus v zdecimovanom a rozkradnutom slovenskom zdravotníctve, ale veľký a hlavne morálny podiel na tom všetkom má strana Smer-SD, ktorá má pod palcom zdravotníctvo už dlhé roky. Pripomeňme si len slová jedného z bývalých lídrov strany, už nežijúceho Pavla Pašku,  ktorý s obľubou hovorieval: Víťaz volieb môže všetko, resp. Víťaz berie všetko!

Ani ma neprekvapili čerstvé správy, podľa ktorých dve z troch zdravotných poisťovní, áno, tie dve veľké – štátna VšZP a súkromná Dôvera sú v hlbokej strate. V kladných číslach je iba malá súkromná zdravotná poisťovňa Union, ktorá ku koncu marca 2019 zaznamenala kladný hospodársky výsledok vo výške cca 1 milión eur.

Myslím si, že najlepším zrkadlom rozkradnutého a totálne zdecimovaného slovenského zdravotníctva je správa, podľa ktorej už dlhšie „nezvestný“ expremiér a predseda najsilnejšej strany Robert Fico sa nachádza v Izraeli, kde sa zveril do rúk tamojším kardiológom a nenechal sa liečiť v slovenských nemocniciach, v ktorých netečie teplá voda.

Informáciu o jeho liečbe v Izraeli priniesol denník Pravda, ktorý sa odvoláva na vplyvné zdroje zo Slovenska a Izraela, pričom zdroj z Izraela správu potvrdil a dodal, že o tom bol informovaný  premiér Benjamin Netanjahu.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár novinárom nechcel povedať, kde sa predseda Fico, ktorého časť členov strany vyzýva na odchod z funkcie, aktuálne nachádza. Dodal však, že medializované informácie o jeho liečení sa nezakladajú na pravde, ale je vraj na dlhodobo plánovej súkromnej veci.

Neviem, nemám poruke jasnovidecké nástroje, aby som to mohol overiť, ale myslím si, že väčší dôvod nehovoriť pravdu tu má podpredseda Smeru-SD než zdroje z okolia izraelského premiéra.

Kopni si! Teraz je to v móde!

Hlavnou témou mesiaca boli eurovoľby, chvalabohu sú už za nami. To, čo im predchádzalo, však nemôžem nazvať inak než hystériou. Podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej názory obyvateľov na Úniu ešte nikdy neboli také rozdielne ako pred týmito voľbami. Tomáš Valášek z inštitútu Carnegie Europe pred voľbami spresnil, že populistickí politici využívajú fakt, že projekt EÚ momentálne nie je „v trende“ a tak kopnúť si do EÚ je populárne a politicky atraktívne.裸

Pre portál Investujeme sa k budúcnosti Únie vyjadril aj Christopher Dembik, analytik dánskej Saxo Bank známej svojimi pochmúrnymi predpoveďami, ktoré sa však málokedy uskutočnia. Aj napriek veľkým obavám z prudkého nárastu popularity antisystémových strán však voľby podľa neho predstavovali len nízke politické riziko.

Dembik ale vyjadril presvedčenie, že voľby v konečnom dôsledku povedú k oveľa viac rozdelenej Európe a napríklad spojenectvo Francúzska a Nemecka, ktoré bolo hnacou silou európskej integrácie, asi prestane fungovať

Aj napriek obavám však voľby nedopadli najhoršie a jednotnou európskou menou nezahýbali. Ako konštatoval Dembikov kolega zo Saxo Bank John Hardy, euro si výsledky volieb ledva všimlo, prejavili sa len drobné pohyby v kurze eura voči švajčiarskemu franku (CHF).

Mám obrovskú radosť, že vysoko zvíťazili proeurópske slovenské strany a že protieurópskych Kotlebovcov budú v europarlamente zastupovať len dvaja poslanci. Potešila ma aj relatívne vysoká, od Slovenska azda ani neočakávaná účasť v eurovoľbách (22,74 percenta), 

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák k tomu dopísal, že obyvatelia Slovenska si nenechali ujsť príležitosť hovoriť do európskych vecí a minimálne z ekonomického pohľadu majú na to dobrý dôvod, pretože Slovensko je jednou z krajín, ktoré ťažili z členstva v EÚ najviac. 

Rezort zahraničia v reakcii na výsledky volieb zvýraznil, že väčšina obyvateľov Slovenska podporuje proeurópske smerovanie krajiny a že EÚ je naším prirodzeným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom, ktorý nám poskytuje bezpečnosť a prosperitu. Nám normálnym k tomu netreba nič dodávať.

S extrémistami je to ale ťažšie. Niektorí z nich si nahlas myslia, alebo sa aspoň navonok tvária, že si to myslia, že lepšiu bezpečnosť a väčšiu prosperitu než EÚ by nám zaručilo Rusko.

V tejto súvislosti zaujala správa, že ruský prezident Putin navrhol, aby Rusi a Ukrajinci ako „spriaznené národy“ mohli mať spoločné pasy a spoločné občianstvo, keďže „obidva národy majú veľa spoločného“ a ak by mali spoločné občianstvo, aj Rusi aj Ukrajinci by z toho „len profitovali.“

Ukrajinský prezident Zelenskyj však Putinovu ponuku na vydanie ruských pasov Ukrajincom odmietol a namiesto toho sľúbil, že ponúkne ukrajinské občianstvo Rusom, ktorí trpia pod vládou Kremľa. Svetové médiá zároveň priniesli štatistiky OSN, podľa ktorých krvavý rusko – ukrajinský vojenský konflikt odohrávajúci sa na území východnej Ukrajiny, si za 5 rokov vyžiadal už viac ako 13 tisíc obetí, z toho takmer 3.500 civilistov.

Banán a diabol, ktorý pokúša…

Vrátim sa ale na Slovensko, kde v eurovoľbách, na plagátoch a v ďalších materiáloch kandidujúcich strán (letáčiky, skladačky) a napokon i v médiách sa to len tak hemžilo tradičnými kresťanskými hodnotami.邏

V letáku jednej z kandidujúcich strán (len zo slušnosti neuvediem ktorej) boli predstavení kandidáti – pri každom mene fotka a veľmi stručne, čím sa ten človek zaoberá, čím sa živí. Pri jednom mene bolo – ako profesia – uvedené „zástanca tradičných kresťanských hodnôt“, čo už je fakt choré.

Ale s tými tradičnými kresťanskými hodnotami sa preháňa nielen na Slovensku. Zaujala ma aj kauza z Poľska, ktorá síce s eurovoľbami nesúvisela, ale…

Národné múzeum vo Varšave donedávna malo okrem mnohých iných zbierok, výstav a prezentácií aj umeleckú videoinštaláciu zachytávajúcu mladú ženu pri tom, ako s veľkým pôžitkom konzumuje banán. Ministerstvo kultúry si ale predvolalo riaditeľa múzea a donútilo ho videoinštaláciu demontovať z dôvodu, že na bohabojnú kresťanskú mládež môže mať škodlivý účinok.🙆

Reakcia verejnosti najmä z radov výtvarných umelcov, známych hercov, spevákov, spisovateľov, ale aj SŠ a VŠ mládeže nenechala na seba dlho čakať a bola naozaj zábavná – mladí Poliaci sa začali s banánmi prezentovať na sociálnych sieťach, nakrúcali selfie videá o tom, ako si na banánoch s pôžitkom pochutnávajú.

Kto túto kauzu našich severných susedov nesledoval a nezabával sa na nej, nech sa zasmeje aspoň teraz:

Tri dievčatá vo veku cca 16 – 17 rokov sa s banánmi v ústach mobilmi nakrúcali neďaleko katolíckeho kostola. Miestny kňaz potom navštívil okolité predajne potravín a v mene Boha Všemohúceho pokorne žiadal, aby zakázali alebo aspoň výrazne obmedzili predaj banánov mládeži s odôvodnením, že banány narúšajú morálku a ohrozujú odvekú zbožnosť poľského ľudu. Apage satanas!

A tak banánu, plodu banánovníka, výdatnému zdroju vlákniny, bielkoviny, vitamínov a energie asi naozaj treba adresovať to staré kresťanské: Apage satanas! Rozumej: Odstúp diabol! Nepokúšaj…

Myslím si, že v zmysle novely zákona o potravinách platnej od 1. mája treba na Slovensku výrazne obmedziť inzerovanie banánov v letákoch zahraničných obchodných reťazcov, a to jednak preto, že banány sú amorálne a jednak preto, že nemajú slovenský povôd!😝

A Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nech pozorne monitoruje, či banány nie sú v letákoch graficky alebo kompozične zvýhodňované na úkor slovenských potravín.

Alebo to možno urobím tak, že do jednej z vládnych strán, tej, ktorá sa riadi heslom „Hrdo, odborne, slušne“, zastáva tradičné kresťanské a národné hodnoty a má pod palcom pôdohospodárstvo i letáky obchodných reťazcov, ešte dnes večer napíšem.

Áno, napíšem im, aby legislatívu upravili tak, že predávať a propagovať v letákoch bude možné len banány vypestované na Slovensku. A je vymaľované!😎

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial