Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Návod, ako začať investovať

investície
Investície Redakcia 12.12.2018 | 00:00 0 Komentárov

Dôvodov prečo investovať napríklad do fondov je hneď niekoľko. Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo si musíte dať pozor a na čo by ste nemali zabudnúť.

Tu sú otázky, ktoré by si mal každý začínajúci investor zodpovedať:

1. Aký je váš cieľ?

Každý investičný produkt smeruje k inému cieľu. Preto je dôležité vedieť, čo by ste chceli investovaním dosiahnuť a nesnažili sa svoje ciele realizovať prostredníctvom fondu, ktorý je určený na niečo iné. Očakávate od investovania zhodnotenie úspor s cieľom zabezpečiť vám spokojný dôchodok? Uprednostňujete dovolenku už za pol roka. Alebo si chcete len budovať finančnú rezervu? Podľa týchto kritérií by ste mali vyberať, kam svoje financie vložíte.

2. Koľko chcete investovať?

Každý sám najlepšie vie, akú časť výplaty má k dobru a môže ju bez obáv zhodnocovať na finančnom trhu. Ak ide jednorazovo o väčšiu sumu, odporúčame rozložiť si ju a investovať len jej časť. Pri viacerých menších vkladoch sa znižuje riziko “zlého nákupu”. Prípadne je možné túto rezervu využiť v prípade poklesu trhu na väčší nákup za nízku cenu.

Aby ste sa začali orientovať na trhu investícií, nepotrebujete veľké sumy. Využite teda úžasnú možnosť, ktorú vám ponúkajú podielové fondy, a investujte priebežne menšie malé sumy. Na trhu sú riešenia, pri ktorých môžete začať investovať už od 15 eur.

3. Kedy chcete vidieť výsledky?

Čím dlhšie budú vaše peniaze pracovať vo fondoch, tým viac vám zarobia. Dlhodobé investície sa lepšie vyrovnávajú s rizikami poklesov a rizikovejšie investície majú potenciál vysokých výnosov. Záleží len na cieli každého investora. Chcete získať menšiu čiastku za pár mesiacov, alebo väčšiu až za pár rokov?

Vopred si prepočítajte, za ako dlho sa s daným typom fondu môžete dostať do vytúženého zisku. Obzvlášť pri dlhodobých investíciách je treba zohľadniť infláciu. Tá totiž ukrajuje z hodnoty úspor, a preto veľa ľudí pri výbere fondu uprednostňuje garancie skôr než výnosy – vyberajú si fondy, ktoré majú predpoklad zarobiť alebo sa aspoň nedostať do straty aj napriek inflácii.

4. Jednorazová, alebo pravidelná investícia?

Oboje má svoje výhody – pri jednorazovom investovaní sa oplatí vložiť do fondu väčšiu sumu a počkať si pár rokov, než sa patrične zhodnotí. Pre dlhodobejšie sporenia sú vhodné skôr rizikovejšie fondy, teda také, ktoré majú vo svojich hodnotách veľké výkyvy, napríklad akciové.

Ak si zo svojho pravidelného príjmu zvládnete odkladať určitú časť na bankový účet, môžete ju rovnako tak pravidelne investovať, aj keby išlo len o malú sumu. K jednoznačným plusom pravidelného investovania, najmä na jeho začiatku, patrí predovšetkým nižšie riziko nesprávneho načasovania investície. Keď ukladáte pravidelne, napríklad každý mesiac, priemerujete tak nákupnú cenu akcií v čase. To znamená, že nakupujete počas rastu i poklesu trhov.

5. Aký fond je pre vás najvhodnejší?

Po zvážení predchádzajúcich bodov už pre vás nebude ťažké nájsť odpoveď na otázku, ktorý fond sa vám najviac hodí. Nemusíte sa však obmedzovať len na jeden fond. Je dokonca lepšie rozložiť si svoje financie do viacerých investičných fondov a v prípade poklesu jednej časti finančného trhu sa tak vyhnúť riziku zníženia celej hodnoty investície.

Čo robiť, aby človek po tom, ako investuje, smeroval k zhodnoteniu peňazí?

♣ Kupujte, keď je lacno, a predávajte, keď je draho: Práve rozdiel medzi lacným a drahým sa totiž stáva vašim ziskom. Ak budete vývoj fondu sledovať dlhšie obdobie, naučíte sa rozlíšiť, kedy je drahé a kedy je lacné obdobie. Keďže investujete do podielových fondov výber konkrétnych akcií, či dlhopisov riešiť nemusíte, pretože toto rozhodnutie za vás robí investičný manažér daného fondu. Vy sa chcete fondom zviesť na raste celého trhu, alebo jeho časti, nie jediného aktíva.

♣ Rozkladajte investíciu v čase: Načasovanie nákupu a predaja je dôležité, ale niekedy si možno nebudete istí, či ste situáciu správne odhadli. Potom sa vám oplatí nakupovať pravidelne – pomenej, ale často.

♣ Nepodliehajte panike: Je úplne normálne, že hodnota investície na nejaký čas poklesne, najmä pri rizikovejších fondoch, ktoré ale zase majú potenciál vyšších výnosov. Namiesto neuváženého predaja radšej počkajte, či nejde len o dočasný stav a či trh nezačne opäť rásť. Nezabúdajte, že ide zatiaľ len o nerealizovanú stratu a až moment predaja z nej urobí holý fakt. Predčasným predajom sa navyše môžete pripraviť o potenciálny zisk.

♣ Vnímajte svoje portfólio ako celok: Ak investujete do niekoľkých fondov súčasne a jeden alebo dva z nich zaznamenajú pokles, nepredávajte a oprite sa o tie fondy, ktoré rastú. Situácia sa môže otočiť a práve klesajúce investície sa za čas môžu stať vašimi ťahúňmi.


Sponzorom investičného seriálu je mBank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *