Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

NBS plánuje obmedziť aj predschválené úvery

Banky Peter Apolen 20.07.2018 | 00:00 2 komentáre

Úverové zaťaženie slovenských domácností stále rýchlo rastie. Dvojciferné hodnoty rast dosahuje tak pri hypotékach, ako aj pri spotrebných úveroch. Opatrenia NBS platné od júla ešte v štatistikách nevidno, no centrálna banka už uvažuje o tom, že zapláta poslednú dieru v trhu, tzv. predschválené úvery.

Úverový trh pokračoval aj prvom štvrťroku vo vysokom raste. Medziročne stúpli úvery pre domácnosti o 11,3 percenta. Je to len o päť desatín percentuálneho bodu menej, ako v poslednom štvrťroku minulého roka. Nedochádza tak k relevantnému spomaleniu. Slovensko preto zostáva krajinou s takmer najrýchlejšie rastúcim dlhom domácností.

Rast zadlženia nepoľavuje

Kým v eurozóne a v celej EÚ rástli úvery domácnostiam aj firmám  v prvom štvrťroku len o 1,3 percenta, na Slovensku to bolo 9,2 percenta. Ak by sme sa chceli porovnávať len s okolitým regiónom, tak v krajinách strednej a východnej Európy to bolo o 5,3 percenta. Zadlženosť domácností a firiem meraná objemom úverov k HDP dosiahla úroveň 60 percent, čo je druhá najvyššia hodnota v regióne. Ešte pred desiatimi rokmi Slovensko patrilo k najmenej zadlženým krajinám.

Za pokračujúcim vysokým tempo zadlžovania sa je viacero faktorov. Na strane domácností je to rast ich príjmu, klesajúca nezamestnanosť a udržateľnosť pracovných miest. Na strane bánk je tvrdá konkurencia na úverovom trhu a rekordne nízke úrokové sadzby. Nemenej dôležitá je však aj pozitívna nálada prevládajúca v ekonomike.

Národná banka Slovenska sa preto pokúša ochladiť úverový trh sériou opatrení. Najnovšie vstúpili do platnosti 1. júla tohto roku. Prestali existovať tzv. sto percentné hypotéky, obmedzené sú hypotéky nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Centrálna banka zaviedla nový parameter merajúci bonitu dlžníka – DTI. Dlhové zaťaženie žiadateľa o úver by malo dosahovať maximálne osem násobok jeho čistého ročnému príjmu. Nábeh opatrení je nastavený len postupne. Naplno by mali začať fungovať až v druhej polovici budúceho roku.

Posledná diera v člne

Národná banka však už teraz uvažuje o ďalšom sprísnení. Malo by ísť o tzv. predschválené úvery. Vyššie zmienené opatrenia sa tohto typu úverov totiž zatiaľ netýkajú. „Do istej miery to umožňuje obchádzanie nastavených pravidiel,“ upozorňuje NBS. Ide o úvery, ktoré banka klientom schváli ešte pred tým, ako o ne oni sami požiadajú, napríklad pôžičky, ktoré majú klienti k dispozícií v internetbankingu.

Banky ich udeľujú na základe dovtedajšieho správania a finančných a nefinančných charakteristík klientov. NBS sa obáva, že by prostredníctvom nich mohli finančné inštitúcie oficiálne nastavené parametre obchádzať.

Tak minimálna finančná rezerva z príjmu, ako aj celková zadlženosť k príjmu spotrebiteľa, sa na ne nevzťahujú. „NBS plánuje zmenu aktuálnej regulácie tak, aby tieto ukazovatele boli rovnako záväzné pre všetky spotrebiteľské úvery, vrátane predschválených,“ naznačuje centrálna banka. To, kedy k tomu dôjde a akou formou, nateraz známe nie je.

Záujem o firemné úvery sa oživil

Okrem úverov pre domácnosti rýchlo rastú aj firemné pôžičky, a to o 5,5 percenta medziročne. Je tiež vysoko nad európskym priemerom 0,7 percenta, no pri firmách nemusí ísť o vyslovene negatívny jav. Väčšinu z nich totiž tvoria investičné úvery, ktoré majú potenciál priniesť firmám v budúcnosti zisky. Oživenie investičných úverov bolo koniec koncov jedným z cieľov Európskej centrálnej banky pri programe kvantitatívneho uvoľňovania, či inak povedané tlačenia peňazí.

V niektorých krajinách, najmä južnej Európy, sa investície ešte stále oživiť nedarí. Slovensko ale patrí medzi krajiny, kde sa firemné úvery a investície podarilo rozbehnúť.

2 odpovede na “NBS plánuje obmedziť aj predschválené úvery”

  1. Sofia píše:

    Aký má táto politika zmysel? NBS prijíma opatrenia a úvery stále rastú… Nejako sa im to míňa účinku,

  2. Juraj píše:

    Stalo sa už niekomu, že by mu banka schválila v internet bankingu hypotéku? Podľa mňa to je len hypotetická možnosť. Banky to nevyužívajú… Možno tak spotrebák, či kreditku. 🙂 Na nich sa zarába viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *