Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

NBS potvrdila zámer sprísniť úvery na bývanie

úver na bývanie
Bývanie Peter Apolen 27.02.2018 | 00:00 1 Komentár

Národná banka Slovenska potvrdila, že sa chystá pritvrdiť pravidlá pre trh úverov na bývanie a spotrebných úverov. Chce to urobiť novými opatreniami pre oba úverové trhy. O svojom zámere v pondelok (26.2.) informovala prostredníctvom predbežnej informácie zverejnenej na portáli právnych predpisov.

Predbežná informácia avizuje neskoršie predloženie konkrétneho návrhu. Pripomienkovacie konanie k nemu by sa malo začať už v marci.

O zámere NBS zaviesť nové opatrenia s cieľom viac sprísniť úverový trh sa už dlhšie špekuluje. Hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová to pre redakciu investujeme.sk pred časom dementovala.

Nové opatrenia

Včera zverejnená predbežná informácia, tieto indície potvrdzuje. NBS v nej uvádza, že chce ustanoviť nový limit na podiel výšky celkovej zadlženosti spotrebiteľa k jeho ročnému príjmu. Ďalej chce upraviť limity pre  ukazovateľ zabezpečenia úveru (LTV).

„Cieľom navrhovaného opatrenia je predovšetkým zmierniť riziká spojené s rýchlym rastom zadlženosti domácností, ako aj to aby zadlženosť klientov finančných inštitúcii bola v súlade s ich finančnou pozíciou,“ vysvetľuje centrálna banka.

NBS už dnes trh úverov na bývanie reguluje prostredníctvom Opatrenia č. 10/2016 a pri spotrebných úveroch ide o Opatrenie číslo č. 10/2017.

„Hoci sa riziká spojené s ďalším uvoľňovaním úverových štandardov prijatím doterajších opatrení zmiernili, z hľadiska medzinárodného porovnania a kumulácie rizík na trhu nehnuteľností sa ukazuje potreba ich ďalšieho sprísnenia,“ konštatuje banka.

Prirýchly rast zadĺženosti

Dôvodom novej regulačnej aktivity NBS je tak prílišná zadlženosť slovenských domácností. Tá sa v pomere k HDP už dostala na najvyššiu úroveň v regióne strednej a východnej Európy. Navyše naďalej rastie a to v rámci regiónu ale aj celej eurozóny najrýchlejším tempom. „Tempo rastu zadlženosti možno považovať za nadmerné, pričom riziko je ešte zvýšené očakávaným prehrievaním ekonomiky,“ uvádza centrálna banka.

Rýchly rast zadlženosti spôsobuje najmä pokles úrokových marží, ktoré pri úveroch na bývanie klesli dokonca na najnižšiu úroveň v regióne. Centrálna banka pripomína, že dokonca aj ratingová agentúra Standard&Poor’s vo svojej správe z 26. januára 2018 upozornila, že môže zvážiť zhoršenie ratingu Slovenskej republiky, ak by rýchly rast retailových úverov pokračoval.

Slovensko je jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa zadlženosť domácností  zvyšuje každým rokom nepretržite už od roku 2005. NBS na to upozorňuje v svojej Správe o finančnej stabilite z novembra minulého roku.

Jedna odpoveď na “NBS potvrdila zámer sprísniť úvery na bývanie”

  1. Lupask píše:

    Typicke uradnicke zmyslanie. Vyrobili sme jeden problem tym ze sme sprisnili pravidla a tak, necakane, ludia rychlo brali uvery kym boli za starych podmienok. Zadlzenost tym raketovo narastla a cuduj sa svete, tento problem sa ma riesit nie tym ze nechame banky aby si samy preverovali schopnost klientov splacat, nie, ideme dalej sprisnit podmienky a o pol roka budeme velmi prekvapeni ze uvery sa zas nafukli lebo ludia co vedia (tusia) ze uz by uver nedostali, si ho rychlo vezmu kym sa da.
    Bez ohladu na to ze banka by mala byt ta co si ma vediet zvazit riziko a nedat 100% uver niekomu co ho nie je schopny splatit

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *