Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Nech žije brexit. Pripravme sa na ďalší rok vyjednávaní a ťahaníc

Británia síce z EÚ koncom januára skutočne vystúpi, bude však nasledovať obdobie ďalších jednaní. Keď si bude chcieť udržať dobré vzťahy s úniou a prístup na európsky trh, pohnevá si voličov. A naopak.

Téma Brexitu bola a je jedným z najviditeľnejších politických a ekonomických tém posledných troch rokov. Začiatok má určite väčšina z nás ešte v živej pamäti. Bolo ním referendum v júni 2016, kedy tesná väčšina občanov Veľkej Británie odpovedala súhlasne na referendovú otázku o odchode svojej krajiny z Európskej únie.Aj napriek tomu, že faktické prevedenie Brexitu je stále v nedohľadne, nedávno k nemu ostrovná krajina urobila ďalší veľký krok.

Tri roky neistoty

Brexit je kľúčovou náplňou práce už tretieho britského predsedu vlády. David Cameron referendum nechal vyhlásiť a jeho výsledok ho prinútil k rezignácii. Následné tri roky, ktoré krajinu riadila Theresa Mayová, boli poznamenané politickým chaosom, ktorý Británia už dávno nezažila. Predsedníčka vlády nebola schopná prísť s takým návrhom realizácie Brexitu, ktorý by získal podporu zákonodarcov a zároveň bol akceptovateľný aj pre Európsku úniu.

Kameňom úrazu sa stala takzvaná írska poistka, teda dojednanie o fungovaní hranice medzi EÚ a Britániou na Írskom ostrove. Celý svet tak bol nútený sledovať so zvyšujúcou sa nervozitou opakované návrhy a ich odmietanie. Po troch rokoch prieťahov a neúspechov rezignovala T. Mayová na post predsedníčky Konzervatívnej strany a predsedníčky vlády.

Opraty brexitu tak prevzal Boris Johnson, no ani on nemal svoju prácu nijako uľahčenú. Cez všetky politické eskapády sa mu však v októbri predsa len podarilo dosiahnuť dohodu, ktorú schválila Európska rada a ktorá zároveň stanovila dátum odluky na 31. januára 2020.

Posledným krokom nutným k posilneniu B. Johnsona boli predčasné voľby, ktoré sa mu podarilo vyhrať. Ich výsledok zabezpečil súčasnému premiérovi výraznú prevahu v parlamente a tým aj možnosť konečne zavŕšiť proces Brexitu.

Ďalšie vyjednávania a ťahanice

Ako najpravdepodobnejší scenár sa teraz javí to, že Veľká Británia skutočne formálne opustí Európsku úniu za necelý mesiac a pol. Fakticky to ale nič nezmení. Minimálne do konca roka 2020 bude krajina fungovať rovnako, ako keby členskou krajinou naďalej bola, teda so všetkými právami a povinnosťami. Jedinou výnimkou bude, že sa nebude môcť podieľať na schvaľovaní európskej legislatívy.

V prechodnom období do 31. decembra budúceho roku by malo dôjsť k vyjednaniu všetkých nutných obchodných dohôd, ako s európskymi, tak mimoeurópskymi krajinami.

Už teraz sa zdá, že s USA sa B. Johnson dohovorí ľahko. Ďaleko zložitejšie to však bude s Európskou úniou. Až 56 percent britského exportu pritom smeruje práve na európsky kontinent. Cez Atlantik však putuje len 14 percent vývozu. Viac, až 24 percent britskej produkcie sa predáva a Ázii.

Ak si bude chcieť Británia ponechať prístup na bohatý európsky trh bez nutnosti ciel a kvót, nebude to určite možné pri súčasnom popieraní európskych pravidiel.

Témou jednaní bude určite výška daní, podmienky prístupu na trh práce, alebo práva spotrebiteľov a zamestnancov. B. Johnson sa tak bude musieť rozhodnúť medzi fungujúcim medzinárodným obchodom a dodržiavaním pravidiel Európskej únie. Ak sa Británia rozhodne odkloniť od európskej regulácie, bude to mať negatívny vplyv na jej obchod a ekonomiku. Ak naopak vyhovie Európskej únii, domáci trh a voliči nadšení určite nebudú.

Trhy britské voľby ocenili novými maximami

Ani brexitom sa teda peripetie nekončia. Veľkú Britániu teda čaká neľahký rok. Problémom nie je ani tak samotný fakt brexitu, ale celková neistota s tým spojená. To, že je na stole konečný dátum brexitu, spôsobilo, že časť tejto neistoty zmizla. Americké akcie po vyhlásení výsledkov britských volieb poskočili takmer o päť percent. O viac ako dve percentá posilnila libra aj. Na nové maximá vyskočili ja európske akcie. Trhy teda zobrali správy o blížiacom sa brexite pozitívne.

Dôležité teraz bude to, ako sa Británii a premiérov B. Johnsonovi, bude dariť v nadchádzajúcich rokovaniach. Asi by nikoho nemalo udiviť, ak sa diskusie zadrhnú a prídu ďalšie odklady a predĺženie prechodného obdobia. O zábavu budeme mať ako pozorovatelia pravdepodobne postarané aj v roku 2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial