Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Nechodievajte so psom von, lebo môžete aj zmoknúť! (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Aj keď november bol plný zaujímavých správ a predovšetkým obrovských káuz najmä jednej strany, káuz do ktorých je namočených čoraz viac prokurátorov, sudcov, policajtov i ľudí z tajných služieb, mňa zaujala celkom iná správa. Niektoré médiá ju prehliadli. Alebo jej nevenovali väčšiu pozornosť. Ide o správu, podľa ktorej elektronické parlamentné voľby sú pre Slovensko nevhodné, pretože by boli nákladné a s neistým bezpečnostným výsledkom.😋

Riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota spresnil, že zatiaľ nexistuje dobrá technológia, ktorá by zabezpečila, že tie voľby budú nesfalšovateľné a čisté. Bežné volebné procesy („papierové voľby“) sú vraj lepšie.

Keby dotyčný nebol platený štátom a keby SK-CERT nebol zriadený Národným bezpečnostným úradom, aj by som mu uveril.🤒

Ale veď aj používanie bankomatov je spojené s rizikom a predsa ich ľudia používajú. A rovnako aj internet banking!

Krátko na to som už ale musel ísť z domu, lebo moja fenka Kira mi naznačovala svoje biologické potreby. Vyšiel som z bytovky a vtom ho stretnem!

Sused z vedľajšieho vchodu. Taký mladý holobriadok! Študuje informačné technológie na Technickej univerzite v Košiciach. Tak som sa ho opýtal, aký on má názor na to. Veď je už tretiak, dačo by mohol vedieť.

„Ujo, to je asi taká hlúposť, ako keby som vám povedal, že nikdy nechodievajte vonku so psom, lebo dakedy môžete aj zmoknúť!“

Najprv som sa tváril nechápavo, že mi nezaplo, ale to len preto, aby som pred mladým udržal fazónu. Ale dobre som vedel, čo mi chce povedať. On už v tom čase ozlomkrky utekal na autobus – za frajerkou. Sviniar jeden! Nieže by študoval, ale za ženskými chodí!

Realita je ale taká, že elektronické parlamentné voľby sú v mnohých krajinách sveta už dávno. Na Slovensku ich nechceme, lebo najsilnejšiu vládnu stranu z veľkej časti volia zaslúžilí dôchodcovia, ale keby voľby boli elektronické a voliť by sa dalo i spoza hraníc, navrch by mali mladí. Vrátane tých, ktorí študujú alebo pracujú v zahraničí!

Mám dojem, že nielen tí mladí. Ani ženy po päťdesiatke či šesťdesiatke, ktoré chodia opatrovať do zahraničia, aby finančne pomohli svojim deťom a vnúčatkám, by Fica nikdy nevolili!

Nečudujme sa teda, že šéf kybernetickej bezpečnosti štátu hovorí, že výsledky tých volieb by vraj nemuseli byť čisté a preto sa pre nás nehodia!

Ale pozor! Ani pri papierových voľbách nie je vždy všetko kóšer. Napríklad ak dvaja členovia volebnej komisie idú s urnou do zariadenia pre seniorov, kde ležia aj osoby nepohyblivé a už ťažko komunikujúce, neraz sa stáva, že väčšina z nich volí strany, ktorých zástupcovia ich navštívili. Aká náhoda!

Mnohí z tých seniorov v zariadeniach ani nevnímajú, že sú dajaké voľby a že treba do urny vložiť jeden z lístkov. Je to smutné, ale je to tak.

Nehovoriac už o tom, že v osadách, kde vysoko prevažujú negramotní, voľby tiež nebývajú veľmi čisté. Takže až tak veľmi nerozumiem slovám vedúceho kyber bezpečnosti.

Problém? Skôr výhovorka!

K téme elektronických volieb sa pre médiá vyjadril aj výkonný riaditeľ spoločnosti Soitron Ondrej Smolár, medzinárodne uznávaný odborník na informačnú bezpečnosť, podľa ktorého všetko, čo je online, je vystavené riziku, s tým ale treba rátať!

Z technologického hľadiska sa však podľa Smolára dá ošetriť korektné uloženie voľby a spočítanie hlasovania bez možnosti jeho manipulácie, ale aj zachovanie anonymity voliča. Z pohľadu externých hrozieb podľa jeho slov existujú nástroje, ktoré vedia podozrivé aktivity zvonku, napríklad kybernetické útoky, v online priestore monitorovať a včas zachytiť.

Čiže žiaden bezpečnostný problém. Iba výhovorka!

Problémom sú len tí skôr narodení, ktorí nevedia pracovať s modernými technológiami a zakaždým sa dajú opiť rožkom typu vlaky zadarmo. Ale to je len jeden, hoci taký typický príklad.

V reáli je tých sladkostí o niečo viac! Môj ty, bože, aké sú len sladučké a dobručké, radosť žiť a ešte väčšia radosť voliť!

Hanba intelektuálom!

Ale aj celkovo sa budeme mať lepšie, čomu sa nesmierne teším.

Naši dvaja deduškovia Mrázovia (pre tých, ktorým toto slovné spojenie nič nehovorí, doplním, že Dedo mráz bol v časoch socializmu taká ateistická obdoba svätého Mikuláša, ktorá k nám dorazila z Ruska, zo Sibíri), nuž naši dvaja štedrí deduškovia, ktorí nám chcú len dobre, sa opäť raz blysli.

Fico a Danko presadili v parlamente nielen pokračovanie, ale dokonca i navýšenie nezmyselného bankového odvodu, ktorý sa už postará o to, že sa konečne budeme mať ako v raji.

Nedbali pritom na varovania Národnej banky Slovenska (NBS) a Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré namietali, že zvýšenie odvodu naštrbí finančnú stabilitu Slovenska.

Čo nás tam po nejakých intelektuáloch sediacich v centrálnych bankách?! Veď si nevidia ďalej od nosa!

A tie ich výpočty o finančnej stabilite? Dajsami svete! Už klasik slovenskej politiky Ján Ľupták, prezývaný Kelňa, kedysi predseda Združenia robotníkov Slovenska, ktorý v 90-tych rokoch poriadne rozveseľoval politickú scénu, s obľubou opakoval, že robotník sa z grafov nenaje.

Svätá pravda! Aj ja som skúšal jesť nejaké tie grafy, ale nechutili mi. Aj som si ich osladil medom, prikorenil čiernym korením i majoránkou, zalial sójovou omáčkou, ale i tak nešli dolu gágorom.

Takže je to jasné!

Nás obyvateľov Slovenska nezaujímajú tabuľky a grafy, ktoré si kreslí nejaký okuliarnatý intelektuálik v Národnej banke, nás zaujíma len jedno jediné – chceme sa mať dobre a budeme voliť len tých, ktorú chcú, aby sme sa i ďalej mali dobre. A basta!

Banky sa ale chcú brániť pred Ústavným súdom. Ja im ukážem!!!

A viete čím sa chcú brániť? Zosypete sa, keď to napíšem. Chcú sa brániť tým, že bankový odvod je vraj hazardovaním s finančnou stabilitou našej krajiny. A nielen to! Chcú k tomu ešte trúfalo a drzo dopísať, že stabilita a ziskovosť bankového sektora je údajne kľúčová pre zdravé fungovanie celého národa i celej národnej ekonomiky.

Väčšiu volovinu nečítala ešte ani moja fenka Kira!

Samozrejme, aj ona sa chce mať stále lepšie a práve teraz mi šepká do ucha, že bude voliť buď Fica (Smer-SD) alebo Danka (Slovenská národná strana), slovom, také strany, ktoré štedro dávajú a nie nejaké intelektuálske strany (Sulík a spol.), ktoré ešte aj psíkom berú z ich misiek to posledné!😋

Hanba intelektuálom, fúúúj! Hanba im!

Zrušíme zdravotné poisťovne?

Ale moja fenka Kira je naozaj konzervatívna. V terajších voľbách si vraj vyberie jednu zo spomínaných dvoch strán, ktoré tak štedro rozdávajú. Ja ale idem ďalej a vyššie!

V blížiacich sa voľbách si vyberiem takú stranu, ktorá mi dá zadarmo, ak už nie všetko, tak aspoň veľkú časť z toho, čo potrebujem a čo ma stojí kopu peňazí.

Ako dôchodca trávim veľa času u lekárov a veľkú časť dôchodku nechám v lekárňach. Aj preto ma ako blesk z jasného neba potešila správa, že medzi novovznikajúcimi subjektmi sú i také, ktoré nám to chcú uľahčiť.

Jedným z nich je hnutie Socialisti.sk politického a mediálneho analytika Eduarda Chmelára. Z programu hnutia ma zaujali najmä tieto témy: zvýšenie minimálnej mzdy a dôchodkov, ako aj zvýšenie sociálnej ochrany chudobných, ďalej skrátenie pracovného času a podiel zamestnancov na zisku firiem(?).😁

Tomu poslednému celkom nerozumiem, priznávam bez mučenia. Ja keď založím firmu a vložím do nej všetko a veľa riskujem, nevidím dôvod deliť sa o zisk so zamestnancami. Veď oni majú mzdu, príplatky, dovolenky, sviatky, rekreačné poukazy a všetky ďalšie sociálne náležitosti a benefity, ktoré im politici navymýšľajú! Aký podiel na zisku by mali mať?! A prečo?

Veď to nie je ich firma. To je moja firma! Ja podnikám, ja riskujem.

Ale tento naozaj bezvýznamný detail prekričal veľkolepý zámer socialistov zrušiť zdravotné poisťovne a nahradiť ich priamymi platbami zo štátneho rozpočtu. Občan síce v konečnom dôsledku bude musieť platiť tzv. zdravotnú daň, ale tá pre nás chudobnejších bude nižšia, ako sú dnešné zdravotné odvody. Maličkosť, ale poteší!

Neviem si celkom dobre predstaviť, ako by to malo fungovať. Ale ak by lekárov a lieky mal za mňa cálovať štátny rozpočet, potešilo by ma. Ešte šťastie, že moja fenka fenka nie je často chorá a nemusím celé dni tráviť s ňou u zverolekára.

Ani do lekární s ňou často nechodím! 

Spomínaná strana Socialisti má na kandidátke aj zástupcov ďalších programovo blízkych strán – Frontu ľavicovej mládeže a Vzdoru – strany práce. Nemýliť si prosím so zoskupením Akčná skupina VZDOR Kysuce, od ktorej sa strana ostro dištancuje, nemá s ňou nič spoločné a považuje ju za neonacistickú, ktorá Hitlera považuje za skvelého chlapíka.  K Socialistom má blízko aj Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby, tá sa však už skôr rozhodla kandidovať samostatne.

Súhlas, čím viac socialistických strán v parlamente, tým lepšie. Len kto bude robiť na tie sľuby a zámery? Lebo s predstihom sa dobre sa rozdáva, presnejšie: sľubuje.

Ja svojim vnúčatám vždy nasľubujem viac, než je výška môjho dôchodku. Ale aj tak ma každý mesiac majú rady.🙆

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Pixabay.com, autorka fotky: Lenka Novotná (Lepale), Vsetín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial