Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Nekupujeme si zbytočne drahé autá, aby sme sa ukazovali. Naopak naďalej pokorne pracujeme

Na trhu sa hovorí o príbehu územného riaditeľa Andreja Sobotu, ktorý v roku 2018 zdvojnásobil svoj obrat a aj rok po povýšení neuveriteľným spôsobom rastie. Pozreli sme sa preto bližšie na tento úspešný príbeh.

Čomu pripisujete pri svojom raste najväčšiu váhu? Čím ho vysvetľujete?

Andrej Sobota, Územný riaditeľ: Vychádzame z nášho presvedčenia, že rast  je štandardom a že si ho zaslúžime. Držíme sa vo „flow“, nie sme vyhorení ani znudení.

Roman Gálik, Senior Územný riaditeľ: Tak ako hovorí Andrej, je to určite o vnútornom postoji. Ten sa ľahšie udržuje v prostredí ľudí, ktorí flow, alebo tok energie, majú rovnaký ako vy. Ja ako senior územný riaditeľ by som mohol byť tiež už na finančnom „dôchodku“, ale moja práca je mojim životným koníčkom a od toho sa odzrkadľujú naše výsledky.

Obe naše územné riaditeľstvá dosiahnu tento rok medziročný nárast 50 percent a to aj potom čo bol minulý rok obzvlášť úspešný. Napriamo vediem tento rok štyroch nových ľudí, o ktorých sa starám. S Andrejom držíme spolu a sme naďalej tím, aj keď je z neho skúsený územný riaditeľ. Naša spolupráca tak prispieva k rastu oboch riaditeľstiev, pretože sa výborne dopĺňame.

To sú faktory na vašej strane, teda tie, na ktoré máte priamy dosah. Prispieva k rastu i vaše vonkajšie okolie?

R. Gálik: Pomáha aj Fincentrum, ktoré svojou dynamikou noviniek výrazne zabralo, čo nám veľmi pomáha. Za posledné roky je to napríklad spolupráca s developermi, realitnými kanceláriami, NARKS, nový klientsky portál FiLiP, nové vzdelávanie tak pre začiatočníkov ako aj skúsených sprostredkovateľov, riaditeľov aj asistentky. Nemôžeme opomenúť PSD2, ktorú Fincentrum implementovalo ako prvé na našom trhu. Ďalej je to nedávno spustené investičné poradenstvo a online nástroje pre sprostredkovateľov. Sme v tom jednotkou na trhu. Aj preto má Fincentrum v NBS tento rok registrovaných o 20 percent viac sprostredkovateľov ako pred rokom a siahne si aj na vyššie tržby. Dynamika je našou DNA a máme ju všade okolo seba.

Je to dlhodobo udržateľné? Aké máte plány do konca roka a na ďalšie roky?

R. Gálik: Hovorí sa, že do makroekonomiky, ale aj ekonomiky firiem, patrí ako rast, tak stagnácia a recesia. Keď však firmu riadia ľudia, ktorí keď sú na vrchole, uspokojujú sa s minulými úspechmi, plytvajú zdrojmi, tým nemyslím len peniaze, ale aj čas, ľudský potenciál, iné aktivity, o to horšie chvíle majú potom v údoliach.

Pre nás sú vrcholmi obdobia takýchto neuveriteľných rastov, no preto, že ani v nich nešalieme, nepúšťame sa do iných podnikaní a nie sme „majstri sveta“, nenechávame naše tímy napospas. Nemyslíme si, že ďalej to už pôjde samé, nekupujeme si zbytočne drahé autá, aby sme sa ukazovali a podobne.

Naopak s Andrejom naďalej pokorne pracujeme. Sme si vedomí našich úspechov, ale neberieme ich osobne. Sú to úspechy našich ľudí a keďže chceme, aby sa našim ľuďom darilo aj v ďalších rokoch, prinášame im nové nástroje, projekty a do jediného podnikania, ktorému sa venujeme, investujeme peniaze a čas. Tento rok preto dosiahneme provízny obrat zhruba 4,5 mil. eur. Do roku 2022 ho však určite ešte zdvojnásobíme.

A. Sobota: Za desať rokov pôsobenia vo svete financií bol iba jeden taký, v ktorom sme zaznamenali prepad. Vtedy som na päť dní prekročil hranicu vyhorenia, za čo som vďačný. Človek potrebuje zažiť aj tmu, aby si vážil svetlo.

V súčasnosti sme si spustili „výkonovú fázu“. To je obdobie, kedy sa vzdelávaním a zameraním maximálne sústredíme na prácu pre súčasných ako aj nových klientov. Vďaka výkonom, ktoré táto aktivita prináša, plánujeme aj tento rok povýšiť nových riaditeľov a manažérov.

V našich územných riaditeľstvách máme drive, máme trojročnú stratégiu rastu štruktúry postavenú na „performance tuning“, máme systém manažmentu, partnerské vzťahy a kopec iných vlastných benefitov, ktoré nájdete iba v našich dvoch územných riaditeľstvách.

Keď hovoríte o vlastných nástrojoch, o ktoré konkrétne ide?

A. Sobota: Máme napríklad divíziu priameho predaja Findirect, ktorú úspešne vedie špička v odbore Ondrej Baláž. Tá nám vďaka dve tisíc novým zmluvám uzavretým mesačne prináša. a bude do riaditeľstva prinášať stovky nových klientov, ktorým následne poskytujeme komplexné poradenstvo. V spolupráci s O. Balážom sme začali prevádzkovať u nás aj call centrum pre našich najlepších sprostredkovateľov. Zameriavame na servis kmeňa a spracovanie leadov zo všetkých projektov, ktoré máme.

Umožňuje to uvoľniť ruky našim obchodníkom a zvýšiť priemernú výšku BEBov na sprostredkovateľa. Sme presvedčení o tom, že obchodník by mal v prvom rade predávať a vzdelávať sa a nie byt spracovateľom zložiek, vlastným asistentom a telefonistom v jednej osobe. A keď toto všetko viete, spúšťate a prevádzkujete, môžete sa tešiť aj na ďalšie rastové roky.

Pri toľkých vlastných projektoch, ste nerozmýšľali niekedy nad svojou vlastnou firmou?

A. Sobota: Vo Fincentre mám istotu a dlhodobú víziu. Fincentrum, a vlastne teraz už aj Swiss Life, k nám pristupuje ako k obchodným partnerom, takže prečo by mal človek meniť to, čo mu dokonalo funguje?

R. Gálik: Ja osobne som nikdy neuvažoval a ani neuvažujem nad vlastnou firmou, ktorá by bola one-man-show Romana Gálika. Fungujúci kolektív, kde sú nápady, inšpirácia a súťaživosť, zo mňa vždy dostávali viac dobrého, ako keby som bol sám. Žiadny veľký úspech som nedosiahol sám, alebo pre seba. Vždy som makal za niečo, alebo niekoho. To ma vie najviac hnať vpred.

To sú dôvody, pre ktoré ste sa v minulosti nepridali k bývalým územným riaditeľom, ktorí si zakladali svoje firmy? Alebo je tam aj niečo iné?

A. Sobota: Keď chalani odchádzali, nič z toho, čo sme vtedy mali, oni ešte nemali. A dnes je tu kopec nových projektov, ktoré sa inde nerealizujú. Teším sa z know how Swiss Life. A dôvera, istota a drive sú pre mňa najcennejšie hodnoty, ktoré už deväť rokov mám aj vďaka Romanovi a centrále.

R. Gálik: Neodišiel som aj z ďalších dôvodov. Viete ani ja nie som dokonalý. Takisto som v roku 2010 prešiel z OVB do Fincentra. Takže ja sa nehnevám, keď to niekto vzdá a ide inou cestou, alebo sa rozhodne mať niečo vlastné. Je to každého právo, ísť podľa neho tou jeho správnou cestou.

Mojou cestou, ktorú som si zvolil, je pracovať s nástrojmi, ktoré mám dispozícii, s ľuďmi, ktorých mám okolo seba a dosahovať s tým najlepšie možné výsledky, aké viem. Ak by náhodu niečo chýbalo, dnes už som dostatočne vyzretý, aby som nehľadal, kde ide mi to môžu ponúknuť, keď si to vieme vytvoriť aj vo Fincentre. A navyše nie som oportunista, ktorý by pálil mosty kvôli každej príležitosti.

Andrej, vašim územným riaditeľom bol Roman Gálik 10 rokov. Ako fungovala vaša spolupráca? Čo vám priniesla? 

A. Sobota: Fungovala aj funguje výborne a rozhodnutie naďalej sa prepájať, inšpirovať sa od seba, mať spoločné plány, sú jasné signály, že sa navzájom vždy podporíme a budeme stáť za našou dôverou.

Dnes ste súčasťou veľkého senior územného riaditeľstva. Zmenila sa vaša spolupráca alebo vzťah, keď ste už obaja územní riaditelia?

A. Sobota:  Ako partneri sme si určili role. Každý z nás využíva naprieč tímom svoje kvality, čo dáva ešte väčšiu synergiu a uvoľňuje nám ruky pre ďalší rozvoj tohto partnerského celku.

R. Gálik: Myslím, že sa ešte častejšie stretávame a ešte viac diskutujeme 🙂 Inak sa nič nezmenilo. Nie sme manažérskymi puberťákmi, ktorí sa majú potrebu trhať, aby si dokazovali svoju jedinečnosť. Viete, väčšina vzťahov a manželstiev sa po siedmych rokov rozpadáva. My sme s Andrejom v našom biznisovom vzťahu už desať rokov. Vážime si navzájom svoje silné stránky a staviame na nich. Uvedomujeme si aj svoje slabé stránky a tie si navzájom vyplňujeme. Dá sa povedať, že sme sa našli 🙂

Takýto pracovný a kolegiálny vzťah je raritou. Prečo vy držíte takto spolu? 

A. Sobota: Pre mna je pozicia UR len moment v čase. Primárne je, že v jednote je sila. TEAM = Together Everybody Achieves More (Spolu dokážeme každý viac). Tvoríme budúcnosť, kde územné riaditeľstvá sú partnermi, pre ktorých je spojenectvo nadradené nad všetko ostatné a tým, akí sme a akých ľudí máme v priamej línii, som presvedčený, že my dvaja tvoríme prvý míľnik k budúcim spojenectvám 3,4,5,6 územných riaditeľstiev.

R. Gálik: Áno. Poznám aj tímy 20 ľudí, kde už sa sprostredkovateľ nerozpráva so svojim manažérom a manažér so svojim riaditeľom. My sme naozaj obrovské riaditeľstvá a s Andrejom aj tak držíme spolu. Prečo? Je to o našej manažérskej a podnikateľskej vyzretosti.

Nebudem machrovať, že sme sa tak už narodili. Ja podnikám 15 rokov a pred desiatimi rokmi som nemal so všetkými svojimi ľudmi dobré vzťahy. Dôkazom toho bolo, že so mnou do Fincentra odišlo len 35 percent kolegov. No neúspechy nás učia a posúvajú vpred. Na akom by sme boli províznom obrate, kebyže sú všetci bratia Gálikovci stále spolu, sa radšej nezamýšľam 🙂

2 odpovede na “Nekupujeme si zbytočne drahé autá, aby sme sa ukazovali. Naopak naďalej pokorne pracujeme”

  1. hihak píše:

    ok, v cem tedy jezdite do prace? V Rapidu? lehce pochybuji, ale pokud ano, klobouk dolu

  2. Roman Galik píše:

    Mám 4 deti, takže do Rapidu by sme sa nezmestili. Piaty rok jazdim na Hyundai Santafe 7 miestnom, som s ním veľmi spokojní a plánujem si ho nechať ďalších x rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial