Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Nemecká ekonomika na prvý pohľad prekvitá, no zdanie klame

Je nesporné, že Nemecko ma neuveriteľné silné stránky. Napríklad nízka nezamestnanosť (5,6 % na národnej úrovni a 3 % v Bavrosku), úverový rating AAA a panteón domácich firiem, ktorým sa podarilo expandovať a podnikať v celom sveta. Tieto faktory však predstavujú len lesklú stranu mince. Existuje teda aj tá odvrátená, ktorá je riadne špinavá a v podstate odhaľuje Nemecko ako nefunkčnú ekonomiku.

A. Merkelová určite vyhrá nadchádzajúce nemecké voľby
Rast nemeckej produktivity je však minimálny a miera domácich investícií žalostná
Kancelárka sa totiž doteraz do značnej miery vyhýbala hospodárskym reformám

Obrovský prebytok bežného účtu v krajine, ktorý dosahuje až osem percent HDP, a ktorý politici chvália ako nepopierateľnú charakteristiku vysokej konkurencieschopnosti krajiny, je v skutočnosti znakom toho, že miestne podniky neochotne investujú doma. Podobný trend, hoci nie až v takomto rozsahu, možno nájsť aj v severských krajinách.

Nemecké firmy nerady investujú doma

V dôsledku toho má Nemecko podľa Medzinárodného menového fondu najnižšiu mieru investícií spomedzi rozvinutých krajín. Najvážnejším faktorom je nízka úroveň investícií do technického vybavenia, čo vedie k nižšej akumulácii kapitálu, ktorý by mohol podporiť hospodársky rast v strednodobom horizonte.

Pokles základného kapitálu navyše zvýrazňujú aj negatívne demografické trendy. Všetky prognózy nemeckého štatistického úradu potvrdzujú pokles počtu obyvateľov, ktorý by sa v nasledujúcich desaťročiach mohol, na základe odhadovanej miery plodnosti a najmä imigrácie, stať kľúčovým faktorom stagnácie.

Nízku úroveň investícií do vybavenia síce v posledných rokoch čiastočne kompenzovali vyššie investície do výskumu a vývoja, avšak ani to nestačilo na zvýšenie potenciálneho rastu cez vyššiu produktivitu.

Slabý rast produktivity

Nasledujúci fakt nie je mnohým známy: priemerný ročný rast produktivity v Nemecku za posledné desaťročie bol len na úrovni 0,7 percenta. Toto číslo je dokonca menšie ako v Portugalsku (0,9%), alebo Španielsku (1,2%) a jasne to hovorí o hraniciach tzv. nemeckého hospodárskeho zázraku. Ten je vo veľkej miere založený na nízko ohodnotených a nízko kvalifikovaných pracovných pozíciách v sektore služieb.

Od roku 2005 Angela Merkelová nespravila absolútne nič v oblasti ekonomických reforiem. Jej najvýraznejším rozhodnutím bolo zavedenie minimálnej mzdy, a aj to sa ukázalo ako tvrdý oriešok. V skutočnosti počas svojej funkcie kancelárky prevažne len spravovala dedičstvo predchádzajúcich lídrov G. Schrödera a P. Hartza.

Strach z reforiem

Podľa OECD Nemecko v uplynulých siedmich rokoch spomedzi rozvinutých krajín spravilo najmenší počet reforiem smerujúcich k podpore rastu. V dôsledku toho nie je prekvapujúce, že Nemecko sa nachádza v celosvetovom rebríčku jednoduchosti štartu podnikania až na 114. mieste. Oproti tomu Grécko je na 56. mieste a Francúzsko na 27. mieste.

V súčasnosti nie je bezo sporu žiadna krajina Európskej hospodárskej a menovej únie v pozícii predbehnúť Nemecko vo výkone ekonomiky, či sile politiky. Avšak Berlín by súčasnú situáciu nemal brať na ľahkú váhu a mal by presadiť potrebné reformy s cieľom zvýšiť produktivitu, motivovať k reinvestovaniu prebytku na bežnom účte a vyplácaniu férových miezd.

Čím dlhšie bude Nemecko odkladať nevyhnutné kroky, tým bolestivejšie to pre jeho ekonomiku bude. Niet pochýb o tom, že A. Merkelová bude v nadchádzajúcich voľbách opätovne zvolená. Avšak toto funkčné obdobie sa bude od predchádzajúcich líšiť tým, že už nebude mať inú možnosť, ako presadiť náročné reformy.

Autor je analytik Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *