Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Neviete, či sa vám oplatí refinancovať? Pomôže vám kalkulačka

Viete už či sa vašu hypotéku oplatí refinancovať? Portál Financnahitparada.sk vytvoril refinančnú kalkulačku, ktorú vám ponúkame. Po nahodení parametrov súčasného a ponúkaného úveru vám vypočíta, či sa vám predčasné splatenie úveru oplatí.

Kalkulačka porovnáva úroky, ktoré by človek zaplatil do konca fixácie pri starom úvere s úrokmi pri novom úvere s nižšou sadzbou. Od tohto rozdielu sa odpočítavajú ešte náklady na zápis do katastra, na znalecký posudok alebo za vyčíslenie zostatku, ak ich treba platiť. 
Už v pondelok to začne. Do platnosti vstúpi novela zákona o úveroch na bývanie, ktorá zavedie viacero podstatných zmien. Asi najdôležitejšou je limit na poplatok za predčasné splatenie hypotéky. O zmenách v refinancovaní hypoték sme sa rozprávali s analytikom Pavlom Škriniarom.
  • Čo by ste poradili človekovi, ktorý registruje, že úroky klesajú, ale sám nevie, ktorým smerom sa pohnúť?

Ak uvažuje o tom, ako sa pohnú úrokové sadzby, špekuluje. Hypotéka ale nie je na špekulovanie, má riešiť bývanie. Preto sa prikláňam k dlhším fixáciám. Človek pri bývaní potrebuje istotu, v tomto prípade istotu výšky nákladov na bývanie. Čím kratšia fixácia, tým vyššia neistota.

  • Kedy by mal človek vyhľadať sprostredkovateľa?

V každom prípade by nemal mať problém stretnúť sa aj s niekoľkými sprostredkovateľmi. Ide o obchod, ktorého následky bude niesť niekoľko rokov a náklady naň nie sú zanedbateľné. Na stretnutie so sprostredkovateľom sa dá pripraviť vopred napríklad návštevou porovnávacích portálov, kde sa dostane do obrazu súčasných úrokových sadzieb i požiadaviek bánk na ich získanie. Pri komunikácii so sprostredkovateľom bude potom viac rozumieť tomu, čo hovorí.

  • Čo všetko zohľadniť pri prepočte, či sa refinancovanie oplatí?

Všetko je o výške zaplatených úrokov. Tie totiž robia preplatenosť úveru. Výška splátky je pri porovnávaní nepodstatná, pretože platba ako taká je zložená z dvoch častí: úroku a splátky istiny. Dlh sa musí vrátiť tak či tak a od úroku závisí, ako veľmi sa preplatí. Chybou je, ak sa porovnávajú neporovnateľné parametre: napríklad úvery s rôznou dĺžkou fixácie úrokov, či porovnávanie úverov s inou dĺžkou splatnosti.

  • Ako nenaletieť nepoctivému obchodníkovi, ktorý chce na prenose hypotéky len zarobiť?

Je dobré spýtať sa ho na postup, ako vypočítal úsporu a či môže túto úsporu nejakým spôsobom garantovať. Aj internetové kalkulačky sú rôzne, preto je dobré všímať si postup výpočtu úspory. Úsporu je možné vypočítať iba z garantovaných čísiel. Ak číslo (úroková sadzba) garantované nie je, nie je garantovaná ani úspora. Teda úspora je vtedy len vymyslené číslo.

  • Máte informácie, že banky vedia ísť s úrokmi i pod komunikované sadzby?

Prichádza obdobie veľkého boja o klienta. Banky odkryli karty, no nie všetky. Úľavy vedia poskytnúť ešte pri poplatkoch spojených s refinancovaním, resp. čerpaním úveru.

  • Ktoré bankové ponuky dnes hodnotíte ako najvýhodnejšie?

Ide o to, o čo má klient záujem. Zbytočne budem niekomu odporúčať konkrétnu banku, keď k nej má odpor z minulosti. Pri bankách je to ako s autami. Niektorú značku si skrátka nekúpite, hoc má aj dobrý pomer kvalita/cena.

  • Fixovať si úroky na dlhšie obdobie?

Jednoznačne áno. Nie pre vývoj úrokových sadzieb, ale pre istotu výšky splátky. Aby dlžník vedel, čo ho čaká nielen o rok, ale aj o dva či tri roky. A k tomu odporúčam mať aj finančnú rezervu na niekoľko mesačných splátok úveru.

  • Myslíte si, že banky prídu ešte s nižšími úrokmi, ako dnes komunikujú?

Áno, už aj preto, že už ECB znížila úrokové sadzby. UniCredit Bank ukázala, že je reálnych aj 1,19 %, aj keď s doplnkovými nákladmi. Tie však robia splácanie ešte menej rizikové, čo banka potrebuje. Po znížení sadzieb ECB sa táto hranica môže posunúť k 1,09 % až 0,99 %.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *