Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Nie je všetko zlato, čo sa blyští! Aj ľudská hlúposť sa občas zaligoce (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

K odkazu prvej Československej republiky sa hrdo hlásim, odmietam ale jej nezmyselnú idealizáciu, lebo aj Rakúšanky majú pekné nohy a nemusia ich skrývať pod dlhými sukňami! Problémom je Taliansko a fanatizmus Donalda Trumpa. Dúfam, že nám euro nenahradia ruble a kopejky a aj najtvrdší zástancovia Brexitu si nechávajú dieru v plote.

Mena nám počas októbra padala. Kým v polovici mesiaca bola ešte vysoko nad hladinou 1,15 (oficiálny kurz ECB 15. októbra: 1,1581; 16. októbra: 1,1587 USD), neskôr kvôli návrhu talianskeho rozpočtu, na ktorom sa tamojšia vláda nevie s EÚ nijako zhodnúť, začalo euro klesať. Mesiac uzatvorilo relatívne nízko nad hladinou 1,13 (31. októbra: 1,1318 USD).

Talianskym peripetiám okolo rozpočtu, ktoré súvisia s jasným porušením pravidiel EÚ týkajúcich sa verejných výdavkov, sa teraz nebudem podrobnejšie venovať. V českej i slovenskej verzii Investujeme vyšlo k tejto téme množstvo správ a článkov a tak sa nebudem opakovať, iba odcitujem francúzskeho ministra financií Bruna Le Maire, podľa ktorého síce z talianskej rozpočtovej krízy aktuálne nehrozí žiadne riziko šírenia nákazy, ale eurozóna podľa neho nie je dostatočne pripravená čeliť prípadnej hospodárskej či finančnej kríze.

Taliansky rozpočet však nie je jediný súčasný veľkoproblém vo svete ekonomiky a financií. Tým druhým sú stupňujúce sa svetové obchodné a colné vojny. Prezident Trump sa už nevie zastaviť a rozširuje clá tak, že čoraz viac škodia i samotným americkým výrobcom! Už v jednom z predchádzajúcich mesačných komentárov som písal, že kvôli clám na hliník surovo zdražie obľúbená Coca-Cola a svet sa tomu neteší.

Kolega Petr Zámečník z českého vydania Investujeme to pred pár dňami lapidárne zhrnul slovami, že rozbuškou pre najbližšiu svetovú hospodársku krízu sa síce môže stať Taliansko, tú samotnú trhavinu však roznáša po svete Donald Trump, ktorý pri rozosievaní ciel a obchodných bariér sa nepozerá už na nič, ani na americké firmy.

Medzitým avízoval nové clá na ďalšie čínske tovary v objeme viac než 250 miliárd USD. A aj v zjavnej reakcii na toto avízo a v obavách, že spor medzi USA a Čínou bude ďalej eskalovať a obmedzovať globálnu ekonomickú aktivitu, ceny ropy uzavreli mesiac október poklesom:

severomorská ropná zmes Brent skončila slabo nad hladinou 76 USD a americká ľahká ropa WTI prišla v posledný októbrový deň takmer o jedno celé euro a ukončila okolo úrovne 66,1 USD, pričom obidva hlavné ropné benchmarky stratili oproti prvému októbrovému týždňu zhruba po 9 USD v obavách, že prehĺbujúci sa obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou výraznejšie obmedzí svetový dopyt po palivách.

Ale to je len jeden faktor, tým druhým je momentálne rastúca ťažba čierneho zlata v troch kľúčových producentských krajinách – v Rusku, Spojených štátoch a v Saudskej Arábii, ktorá v súčasnosti spolu vysoko prekračuje objem 30 miliónov barelov denne.

Nechce sa mi to teraz vyhľadávať, ale pokiaľ ma pamäť neklame, tak začiatkom tohto desaťročia sa denná produkcia týchto troch krajín spolu pohybovala nad úrovňou 20 miliónov.

Dnes je to o celú tretinu viac.

May – nemay, všetko jedno!

Ďalšou „svetovou témou“ v mysliach našich ľudí bola, a to aj na búrlivom pozadí talianskeho rozpočtu, budúcnosť eurozóny a EÚ. Nálade nepridali ani čoraz rozporuplnejšie vyjadrenia politikov ohľadom blížiaceho sa Brexitu a nevyžehlila to ani britská premiérka Theresy May, podľa ktorej dohoda o Brexite je hotová na 95 percent a v októbri sa podľa nej „podarilo dosiahnuť významný pokrok aj v otázkach bezpečnosti a dopravy.“

Horúcim zemiakom naďalej zostávajú napríklad írsko – severoírske hranice, pričom najkonzervatívnejšia časť vládnej Konzervatívnej strany dala premiérke dosť sprosto najavo, že prípadné predĺženie colnej únie vo vzťahu k spomínanej hranici môže trvať maximálne do najbližších volieb teda do roku 2020 a potom bude definitívny koniec. May – nemay, všetko jedno, len koniec je istý!!!

Poznámka o poistke: Tie írsko – severoírske hranice spomínam len preto, lebo pre všetkých je to taká poistka, že aj po Brexite, ktorý nakoniec môže mať akúkoľvek tvrdú podobu, zostane akási – obrazne i doslova povedané – diera v plote.

Konzervatívci plánujú nechať tú dieru nezaplátanú, veď každý z nich má nejaké „iné záujmy“alebo príbuzných v Európe alebo neviem čo, ale pozor, tá diera bude len po istý čas!

Keď padne Merkelka, bude žúžo…

K europozitívnej nálade určite neprispeli ani búrlivé mediálne bomby a konšpirácie ohľadom nemeckej kancelárky pani Angely Merkel po celej Európe mohutne živené ruskými a proruskými médiami. A navyše výdatne podporované na sociálnych sieťach a v emailových smrštiach a lavínach.

Keď padne Merkelka zo všetkých stoličiek, rozumej: zo všetkých straníckych i štátnických funkcií, EÚ sa bude môcť konečne bez strachu rozpadnúť a zbaviť nenávideného eura. Slovensko, Rakúsko, Česko, Maďarsko, Slovinsko atď. budú slobodné nezávislé krajiny a budú môcť bez obmedzení a podľa svojej vôle spolupracovať s Ruskom, čo sa okamžite prejaví na zvýšení životnej a kultúrne ich občanov.

Škoda len, že máme premiéra Pellegriniho, ktorý to zase raz pokazil. Fúúúj, hanba mu!

V jednej TV relácii doslova povedal, že rozhodnutie Slovenska prijať euro bolo správne a že považujeme euro za svoju menu a netrpíme sentimentom za slovenskými korunami. Naši občania si podľa jeho slov na medzinárodnú menu zvykli a prijali ju za vlastnú.

A nielen to.

Pellegrini bohapusto táral o tom, že pre našu krajinu je bezpečnejšie, ak je členom eurozóny: „Pre Slovensko ako malú ekonomiku, ktorá by disponovala vlastnou menou, je bezpečnejšie byť vo veľkom klube, ktorý dokáže lepšie reagovať na asymetrické šoky alebo prípadné krízy.“

Nehovoriac už o premiérovom poradcovi Petrovi Kmecovi, podľa ktorého sa Slovensko má jednoznačne orientovať smerom k európskym a transatlantickým štruktúram.

A nielen Pellegrinimu a Kmecovi, ale aj ďalším treba dať po ňufáku! Pri príležitosti 25. výročia nadobudnutia platnosti Maastrichtskej zmluvy, ktorá hospodársku a menovú úniu s jednotnou menou definovala ako jeden zo základných pilierov Únie, sa totiž vyznamenali aj mnohí iní.

Ale nebudem ich teraz citovať. Máme na prelome októbra a novembra toľko voľna, toľko štátnych sviatkov, nuž, nebudeme si to kaziť!

Ale keď som už spomenul pani Angelu, tak napíšem celú pravdu, jej odchodom zo všetkých možných funkcií sa zbavíme nielen nenávidených euráčov, ktoré nás tak ťažia a ničia nám život, ale vydýchneme si aj po inej stránke.

Napríklad aj čo sa týka slobody tlače!

Už som na portáli Investujeme raz písal, ako zo 20-ročný fagan ma poúčal o tom, že novinári v celej EÚ, ak chcú písať o budúcnosti Únie, musia mať špeciálne povolenie a všetko, čo napíšu, musia vopred konzultovať s tajnou službou svojej krajiny a tá to preloží do nemčiny a zahorúca konzultuje s nemeckými tajnými službami a poradným tímom Angely Merkel.

A až potom sa článok smie zverejniť!

Nechcelo sa mi vysvetlovať tomu debilkovi, že som starobný dôchodca a dlhé desaťročia som aktívne pôsobil a dodnes pôsobím ako novinár a nikdy, zdôrazňujem: nikdy som žiaden článok nekonzultoval s tajnými službami či inými podobnými orgánmi a inštitúciami, a to ani  časoch tvrdého socializmu!

Vždy hovorievam, že s finančnou a hospodárskou krízou, nech je hocijako silná, sa dá bojovať, ale proti ľudskej hlúposti je všetko bezmocné!

A napíšem pravdu. Na čo nám spoločná mena, ktorou môžeme platiť v toľkých krajinách? Ja by som radšej mal v peňaženke zopár rubľov a pár kopejok a išiel do krčmy dať si jednu vodku.

Veď dajako už len bude…

Vyčína neviditeľný vrah!

Viac ako všelijakých hoaxov, krčmových rečí a masovo rozširovaných emailov so „skutočnou pravdou o EÚ“, ktoré sú súčasťou tzv. hybridnej vojny, sa bojím reálneho, avšak neviditeľného vraha!

Európska environmentálna agentúra (EEA) zverejnila oficiálnu správu, podľa ktorej znečistenie ovzdušia je najčastejšou príčinou predčasnej smrti v Európe. Ide najmä o koncentrácie jemných častíc prachu, dymu, sadze, peľu či napríklad oxidu dusičitého (NO2) vylučovaného dieselovými motormi. Z údajov z cca 2.500 meracích staníc po celom kontinente vyplýva, že aj napriek určitým zlepšeniam je kvalita ovzdušia na mnohých miestach nižšia než sú normy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

A ešte jeden štatistický údaj: Jemné častice v ovzduší sú zodpovedné za 422 tisíc predčasných úmrtí v celej Európe od Atlantiku po Ural v roku 2015!

„Znečistené ovzdušie je neviditeľný vrah. Musíme zdvojnásobiť naše úsilie o riešenie jeho príčin,“ uvádza sa správe EEA, podľa ktorej hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia v Európe sú emisie súvisiace s cestnou dopravou. Ďalšími, podstatne menej významnými faktormi sú poľnohospodárstvo, výroba energií a priemysel.

Automobilky hromadne a opakovane – doslova ako na bežiacom páse – dostávajú pokuty v horibilných sumách za podvádzanie pri emisných testoch, no a svet ide ďalej. Aj sused, ktorý býva pár poschodí nado mnou, práve kupuje nové, ale nie také malé mľangravé autíčko, ale veľké, široké. Ani nebude mať kde u nás na sídlisku zaparkovať, ale všetci susedia, keď uvidia to autisko, sadnú na ric!

A o tom to celé je.

Hrdo sa hlásim, ale neidealizujem

Udalosťou číslo jeden v Česku i na Slovensku počas uplynulého mesiaca bola a ešte i naďalej je storočnica vzniku Československej republiky.

Bez dlhých rečí: Hrdo sa hlásim k odkazu prvej republiky ako k tomu najprogresívnejšiemu čo v našom regióne v tom čase bolo, ale nie som nekritický a nebudem idealizovať. A tiež nechápem, prečo sa na Slovensku storočnica Československej republiky oslavovala až 30-eho a nie už 28. októbra! Vôbec si totiž nemyslím, že Deklarácia slovenského národa prijatá 30. októbra 1918 v Martine bola až takým významným počinom pre vznik republiky, ako sa to pred pár dňami odušu zvýrazňovalo!

Po prvé, o vznik Československej republiky sa v prvom rade zaslúžili veľké mocnosti a po druhé, mnohí roduverní Slováci boli od začiatku ostro proti. Zvýraznil to aj historik a podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko, podľa ktorého vraj Deklarácia bola pripravovaná ako dokument, ktorý vyjadroval vieru, že slovenský národ v budúcnosti zaujme rovnoprávne miesto v rodine samostatných európskych národov, akurát, že text Deklarácie potom narýchlo upravili v rozpore s jeho pôvodným duchom. Bum!

Vtedajšie Československo bol vyspelý demokratický štát, ktorý potom – a to použijem slušné slovo – dobabrali fašisti, komunisti… K tejto téme vyšlo na portáloch Investujeme.cz a Investujeme.sk viacero zaujímavých článkov a štúdií. S vtedajším Československom je navždy spojené aj meno priemyselníka a vizionára Jana Antonína Baťu, ktorý pochopil, že Československo zahŕňajúce rôzne krajiny s rôznou kultúrnou i ekonomickou úrovňou treba nejako spojiť a vymyslel projekt diaľnice od západnej po východnú časť republiky, od Chebu až po rumunské hranice.

Svoj návrh na 980-kilometrovú diaľnicu Baťa odôvodňoval napríklad aj takto: „Lidé na Podkarpatsku jsou nezaměstnaní proto, že jim hnije dřevo v lesích a nábytkové továrny v Čechách a na Moravě jsou nezaměstnané proto, že mají drahé dřevo.“

Zaujímavé je, že 980 kilometrov autostrády chcel Baťa vybudovať za tri roky!!! Kvôli jej výstavbe sa začali stavať rozsiahle vojensky prísne organizované pracovné tábory, v ktorých by ľudia museli povinne pracovať.

Čiže mimoekonomické donútenie, inak by to za tri roky asi ani nešlo, bez ohľadu na to, že rozbehnuté plány nakoniec pretrhla vojna. Ciže neidealizujme si vtedajšie Československo. Neidealizujme si ani spolužitie národov a národností v ňom, a to aj na pozadí určitého potláčania práv najmä Nemcov a Maďarov.

Až mi na nervy v minulých dňoch liezla nekonečná idealizácia Československa v médiách typu, že len vďaka prvej republike začali ženy nosiť u nás krátke sukne a na verejnosti sa začali ukazovať v plavkách.

No, prisámbohu! Na územiach, ktoré sa nestali súčasťou prvej republiky (napríklad Rakúsko či Maďarsko) dodnes nenosia minisukne! Asi Rakúšanky nemajú pekné nohy alebo čo…?! Normálne sa mi z toho všetkého chce vracať!

Už som raz spomenul podpredsedu SNS Hrnka a tak namiesto pointy ešte raz. Hrnko ostro napadol televíziu JOJ za názov talentovej show Česko Slovensko má talent a obvinil ju zo šírenia veľkočeskej iredenty: „Síce existovalo nejaké Československo, ale to bol český štát rozšírený o Slovensko, v ktorom Slováci nevedeli nájsť svoj skutočný domov a preto ho poslali do minulosti.“

V titulku tohto komentára je i slovné spojenie „Aj ľudská hlúposť sa občas zaligoce.“ Končím, viac miesta na písanie už nemám, hoci tém by som mal ešte viac ako dosť!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *