Streda 28. októbra. Meniny má Dobromila

Nie sme len národom dlžníkov

pôžičky
Banky Peter Apolen 10.12.2018 | 00:00 1 Komentár

V nedávnej dobe sa objavilo viacero štatistík, v ktorých vychádzajú Slováci ako typickí dlžníci. Je to však len jednou stránkou príbehu. Hoci zadlženie naozaj vysoko rastie, naďalej si dokážeme aj pravidelne sporiť.

NBS napríklad nedávno upozornila, že zadlžovanie domácností je najväčším ekonomickým problémom Slovenska. Správa Allianz Global Wealth Report 2018 zas uvádza, že Slovensko je jedinou krajinou stredoeurópskeho regiónu, kde majú domácnosti vyšší objem úverov ako úspor.

Je to však len jednou stránkou príbehu. Úverový apetít Slovákov v posledných rokoch naozaj enormne rástol. No to neznamená, že by si prestali sporiť. Sporenie naďalej patrí medzi naše národné črty. Mesačne si tak, podľa prieskumu, aspoň nejakú čiastku dokáže odložiť až 71 percent našincov. Robí to z nás tretí najviac sporovlivý národ v Európe. Pred nami sú už len Česi (72%) a Švédi (74%).

úspory

Obe tvrdenia sú tak pravdivé. Objemy úverov domácnosti najmä vďaka konkurenčnému boju medzi bankami a realitnému boomu naozaj rastú najrýchlejšie v Európe. Vysoký je ale aj objem úspor.

Údaje vyplývajú z tohto ročníka prieskumu platobného správania európskych spotrebiteľov European Consumer Payment Report 2018, ktorý vypracovala spoločnosť Intrum. Prieskumu sa zúčastnilo 24 398 spotrebiteľov naprieč Európou. Intrum sa zaoberá správou pohľadávok, je tak ročne v kontakte s asi 250 tisíc zadlženými Európanmi.

Záver potvrdzuje aj ďalší prieskum. Slovenská sporiteľňa sa pýtala: čo by ste robili, ak vám niekto dal naraz 750 eur. Priemerná suma, ktorú by Slováci zo 750 eur ušetrili a neminuli, bolo 557 eur, teda 74 percent. Traja z desiatich oslovených by z jednorazovej sumy nič neminulo a odložilo by si ju celú.

Najviac by ušetrili ženy a mladí ľudia od 15 do 29 rokov. Naopak najmenej by investovali či ušetrili ľudia starší ako 50 rokov, čo súvisí s ich napätými osobnými a rodinnými rozpočtami.

Problém však je v tom, ako Slováci s úsporami nakladajú. Väčšina z nich ich dáva na sporiaci (57 %) alebo na bežný účet (36 %). Len necelá tretina respondentov by bola v investovaní peňazí odvážnejšia, a dala by ich do fondov či akcií. Do nehnuteľností by investovalo deväť percent respondentov.

Každý piaty Európan si požičiava na bežné výdavky

Prieskum Intrum upozorňuje aj na ďalší fakt. Aj napriek úspešným časom a rastúcej ekonomike rastú problémy s finančným zdravím spotrebiteľov. Na jednej strane je tak stále viac Európanov schopných odložiť si každý mesiac aspoň niečo bokom, no na druhej strane rastie aj skupina, ktorá si musí na zaplatenie svojich účtov a na výdavkov na deti pravidelne požičiavať.

Každý piaty Európan má problémy s úhradou svojich pravidelných platieb. Musí si preto aj požičiavať. Táto skupina ľudí sa za posledné tri roky zväčšila z 15 na 20 percent. Najlepšie sa darí Estóncom, z ktorých si požičiava „len“ 12 percent, naopak najviac si požičiavajú Briti a Gréci (29%). Spomedzi Slovákov má takýto problém 21 percent ľudí.

Najväčšou záťažou na rodinný rozpočet sú deti. Viac ako každý štvrtý Európan, ktorý sa stará o deti vo veku do 18 rokov, si musí na svoje účty požičiavať. Najviac sa zadlžujú rodičia v Británii (44%) a Rumunsku (41%). Slovenskí rodičia sú opatrnejší a len 23% si za posledných šesť mesiacov požičalo na to, aby niečo kúpili pre svoje deti.

pôžičky

Usporiť si mesačne dokáže 59 percent Európanov. Je to viac ako pred dvomi rokmi, keď ich bolo zhruba 50 percent. Zväčšuje sa však aj skupina, ktorá si potrebuje požičiavať. Aktuálne je to 20 percent, kým pred tromi rokmi to bolo 15 percent populácie.

Za rastom úverov je podľa prieskumu aj vysoká spotreba domácností vyvolaná rozvojom elektronického obchodu a tlakom sociálnych médií. Až jeden z troch oslovených obyvateľov Európy súhlasí s tvrdením, že jednoduchosť nakupovania on-line je príčinou toho, že v konečnom dôsledku sa nakupuje viac. Platí to aj na Slovensku. Až 53 percent Slovákov uviedlo, že sociálne médiá na nich vytvárajú tlak konzumovať viac. V Európe je to o niečo menej – 42 percent ľudí.

Slováci sú národom zábudlivcov

Slovensko je spolu s Rakúskom krajinou s najviac zábudlivými respondentmi pri skúmaní dôvodu ich omeškaných platieb za faktúry. Ako dôvod toho, že za posledných 12 mesiacov neskoro uhradili jeden a viac účtov uviedlo až 64 percent Slovákov zabudnutie. Je to najvyšší podiel v Európy. Celoeurópsky priemer je len 49 percent.

Jedna odpoveď na “Nie sme len národom dlžníkov”

  1. Milan píše:

    Problém nie je len v ekonomických číslach, že nám rastie dlh, ale aj v mentalite, keď si ľudia zvykajú, že všetky aktuálne potreby sa riešia hneď bez problémom úverom. Nie je to zdravé… Ukáže sa to v najbližšej kríze…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial