Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Nielen pád ekonomiky, ale aj pád rozumu! (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

„Len pokojne povysávaj, neboj sa, všetko stihneš! Teraz nie je problém písať komentár. Nemusíš ani dlho rozmýšľať, premýšľať… Sadneš a napíšeš. Téma je jasná: koronakríza!“ – hučala do mňa žena, lebo sa nazdávala, že kvôli pravidelnému mesačnému komentovaniu udalostí sa zasa raz chcem vykrútiť z upratovania domácnosti.

Keď videla, že sa vysávania nechytám, tak to zopakovala hlasnejšie s tým, že mi tému komentára spresnila: „Koronakríza a následný pád ekonomiky!“

Veď hej, pomyslel som si, keby to bolo také jednoduché. Lenže ten hnusný koronavírus sa nepostaral iba o pád ekonomiky, ale hlavne o úpadok rozumu. A o tom sa už píše ťažšie!

Pocit absolútnej moci?

Azda najčastejšou témou rozhovorov medzi ľuďmi v uplynulých dňoch boli vyjadrenia premiéra Matoviča o tom, že na Slovensku by mohol byť predlžený alebo nanovo vyhlásený koronakrízový núdzový stav. Táto téma letela a naďalej letí na sociálnych sieťach a v diskusných portáloch, hoci predmetom debát zväčša ani nie je obsah toho, čo premiér povedal, ako skôr forma, akou to naservíroval.

Bez mučenia priznávam, že aj ja som mal tak trošku zmiešané pocity, keď som to opakovane počúval a dôkladne som to analyzoval z hľadiska obsahu i akustiky. Z premiérovho hlasu a intonácie bolo cítiť, ako ten chlap si doslova vychutnáva pocit absolútnej moci na krajinou a jej obyvateľmi.

Nemajme mu to ale za zlé. Premiérom je len krátko, nemá v tomto smere skúsenosti a vládu preberal od Pellegriniho naozaj v tom najťažšom období. Preberal ju po Ficovych vládach, ktoré keď už nič iné, tak tu zanechali neuveriteľne obrovskú morálnu spúšť!

Naozaj niet Matovičovi čo závidieť!

Mne na premiérovi skôr prekáža, že pri svojich rozhodnutiach a oznámeniach (menej či viac nepopulárnych) sa neustále skrýva za hlavného hygienika a ďalších členov krízového štábu, akoby sa bál zobrať na seba kus zodpovednosti. A naopak, ten krízový štáb zväčša akoby len realizoval Matovičove úlety a statusy na Facebooku. 

Nemám to, žiaľ, exaktne podchytené, nie je k dispozícii žiaden prieskum, ale podľa môjho odhadu to cca 60 percent ľudí presne takto vníma!

Od antikoncepcie k fanatizmu

Poďme ale ďalej, lebo je jasné, že to čo po sebe zanechá koronakríza, sú predovšetkým vážne ekonomické dôsledky. Podľa analytika Ľubomíra Koršňáka si výhra v boji s pandémiou už vyžiadala krutú ekonomickú daň a Slovensko patrí za 1. štvrťrok medzi najviac postihnuté krajiny eurozóny. Výkon slovenskej ekonomiky v prvom kvartáli sa v porovnaní s koncom roka 2019 prepadol až o 5,4 percenta!

A to hovoríme o prvom štvrťroku. Ako dopadne ten druhý, to si nateraz ťažko čo i len predstaviť… Potešilo ma však, že predstaviteľ vládnej koalície Boris Kollár (Sme rodina) i predstaviteľ opozície Peter Žiga (Smer-SD) sa zhodli v tom, že pre pandémiu koronavírusu Slovensko už núdzový stav nepotrebuje.

To, čo potrebuje, je mať vyhlásený núdzový stav pre ekonomiku.🤐

Predstaviteľ opozície spresnil , že netreba sa báť druhej vlny koronapandémie, lebo ak príde druhá vlna, bude to vlna v oblasti ekonomiky, inými slovami: pandémia nezamestnanosti a chudoby.

V tom sa väčšina normálne zmýšľajúcich obyvateľov Slovenska zhodne.

O to viac zamrzí, že v parlamente i vo vláde sú ľudia naprieč viacerými stranami, ktorí toto nechcú pochopiť. Svoje údajne hlboké kresťanské presvedčenie podfarbené fanatizmom a nenávisťou a zodpovedajúce duchu 13. storočia čoraz agresívnejšie ťahajú do politiky i do svojej každodennej práce.

V rámci vládnej koalície bol aj za uplynulý mesiac naďalej najväčším bojovníkom proti stredovekému tmárstvu predseda SaS Richard Sulík.

Nechápe prečo matovičovci spolu s kotlebovcami i s časťou ficovcov a kollárovcov riešia témy interrupcií či zákazu používania antikoncepcie a za každú cenu trvajú na zákaze nedeľného predaja, hoci Slovensko nepotrebuje nič iné, len čím skôr sa zbaviť nepotrebných tém a rozprúdiť ekonomiku!!!

Sulíkovi rozumiem, lebo aj sám si myslím, že koronavírus nespôsobil Slovensku len pád ekonomiky, ale aj pád zdravého rozumu.🙆

Absencia strednej cesty

Prudký koronakrízový pád ekonomiky s obrovským rastom nezamestnanosti po celom svete nás ešte len čaká. A teraz si, chlapče, vyber! Buď budeme riešiť nadpozemské veci alebo urobíme všetko preto, aby sa koleso ekonomiky roztočilo naplno.

Strednej cesty niet!

Nechcem sa dotýkať úprimne veriacich, tobôž niekoho urážať alebo zosmiešňovať, to naozaj nie, ale skúsenosti ľudstva sú také, že rastúcu nezamestnanosť dosiaľ ani v jednej krajine žiadne nadprirodzené sily nikdy nevyriešili. Nikdy!!!

Človek si musel a musí poradiť sám.

A jediným možným riešením je už spomínané rozprúdenie ekonomiky. Žiaden lepší liek proti hroziacemu rastu nezamestnanosti človek zatiaľ nevymyslel. Dokonca ani večné otváranie témy interrupcií nijako nepomôže hladujúcim rodinám!

Namiesto pointy

A ozaj, prečo na Slovensku toľko píšeme o tej nezamestnanosti? Nemali by sme!

Veď tých úprimne bohabojných, ktorí za nemalé peniažky sedia v parlamente či vo vláde, nezamestnanosť aspoň teraz v najbližšom období trápiť nemusí. A pre nás ostatných, ktorí nesedíme na štátom vyhrievaných stoličkách, budú musieť stačiť pohodené drobné omrvinky:

■ v nedeľu budú obchody zatvorené a kostoly plné až do prasknutia (horím od radosti!)😋
■ slovo jóga sa nebude používať a jazykovedci ho z nášho slovníka navždy vymažú (neviem sa už dočkať!)🤒
■ o potrebe sexuálnej výchovy v školách sa už konečne nebude smieť hovoriť (od detstva som túžil po takomto zákaze!)💃
■ už nielen odbor rodovej rovnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj ostatné štátne úrady budú ideovo riadiť katolícki biskupi (áno, už dávno to tak malo byť!)
■ nenávidené slovo „interrupcie“ sa časom stane úplne neznámym pojmom.🤕

Radosť žiť. Radosť!!!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial