Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Nikto z nás takúto pandémiu nezažil. Ľudia by ju mali využiť na nákup akcií vo výpredaji

Finančné trhy desia investorov. Denné prepady akcií o viac ako päť percent nie sú ničím výnimočné. Dotýkajú sa aj investícií vo fondoch. O tom, ako sa v tejto situácii správať, sa rozprávame s investičným riaditeľom firmy Finax Radoslavom Kasíkom.

Čo robiť v situácii, keď má človek úspory vo fondoch, ktoré klesajú? Aký postoj má zaujať?

V súčasnej mimoriadnej situácii odporúčam nasledovné kroky: V prvom rade si spraviť poriadny audit výdavkov. Dlhé roky ho odporúčam. Je teda treba dobehnúť zameškané a zrevidovať si výdavky. Žiaľ, dnešná situácia si vyžaduje ich obmedzenie. Teda odstrániť zbytočné výdavky a ponechať len nevyhnutné.

Šetrite a pripravujte sa na potenciálny výpadok príjmu. Je treba mať v prvom rade rozumnú rezervu – likvidné peniaze, ku ktorým sa viete rýchlo dostať. Mala by pokrývať vaše nevyhnutné výdavky aspoň na šesť mesiacov.

Čo keď som si domácu úlohu spravil a rezervu mám, dokonca viac?

Ak máte viac disponibilných prostriedkov ako toto minimum, vyčleňte si z nich sumu, ktorú ste schopní umiestniť dlhodobo do investícií. Ide o peniaze, ktoré nebudete potrebovať na pokrytie vašich životných výdavkov v najbližšom roku a zároveň ich viete zaviazať na minimálne desať rokov. Uvažujte racionálne a triezvo. Pokiaľ máte splátku hypotéky vo výške 300 eur a mesačné náklady ďalších 300 eur, nepotrebujete na účte tri roky „sušiť“ 50 tisíc eur.

Tieto vyčlenené peniaze rozdeľte na niekoľko častí, napríklad štyri. Prvú časť zainvestujte už dnes. Pri každom ďalšom poklese trhov doložte ďalšiu. Neváhajte. Nikto z nás nevie, kedy príde dno. Trhy ho môžu pokojne nájsť v najbližších dňoch, možno ho už máme aj za sebou. Na druhej strane sa ani zbytočne neponáhľajte, pretože trh môže ísť ešte nižšie. Počítajte s tým, že pokles môže trvať aj rok, preto je dôležité prostriedky si rozdeliť.

Ak zároveň máte konzervatívne investície, napríklad termínované účty, dlhopisy alebo zmiešané fondy, ukončite ich a postupne tieto prostriedky presúvajte do akcií. A to spôsobom, aký som popísal vyššie.

Čo keď naopak rezervu a voľné prostriedky nemám?

Ak nemáte prostriedky nazvyš a majetok v investíciách nebudete najbližší rok potrebovať, nerobte nič. Nekonať, je to najlepšie, čo môžete v takom prípade spraviť.  Nebuďte ani prílišným pesimistom, ani optimistom. Uvažujte, nepreháňajte na jednej, ani na druhej strane. Opäť platí zlatá stredná cesta. Súčasné dianie bude na konci dňa zasa len príležitosťou a väčšina ľudí bude o pár rokov ľutovať, že opäť zmeškali príležitosť a že sa zbytočne báli.

Neodporúčate teda predávať?

Investície určite nepredávajte. Tým len zaknihujete a priznáte stratu. Nestihnete nakúpiť nižšie. Buďte zainvestovaní ešte pred obratom trhov. Rast bude v prvých dňoch po odraze od dna silný a nestihnete ho zachytiť. Až 95 percent ľudí, ktorí dnes predávajú s tým, že sa do trhu vrátia na nižších úrovniach, nakoniec nakúpia akcie drahšie a ich zbytočná aktivita bude potrestaná. Vždy tomu tak bolo, vždy to tak aj bude. Táto kríza nebude iná. Sú to fakty a skúsenosti miliónov investorov.

Niektoré fondy už stihli vymazať zhodnotenie za posledných päť rokov. Je to teda rovnaké, ako keby som mal päť rokov peniaze len tak na účte, alebo je predsa len situácia v niečom iná?

Dá sa to vnímať aj tak, ale je to veľmi hlúpe. Nikto nemohol predpokladať rozšírenie koronavírusu. Investujeme dlhodobo, nie kvôli piatim rokom. Trhy majú dlhodobo len jeden smer, a to hore. Trhy v budúcnosti zasa siahnu na nové maximá. Nikto nemá krištáľovú guľu a opäť opakujem. trhy sú nepredvídateľné.

Neinvestujete, aby ste trafili vrchol alebo dno trhov. Investujete, aby ste budovali majetok, aby ste kupovali podiely vo firmách. Na účte vám peniaze znehodnotí inflácia. Investovaním ste peniaze odložili, neminuli, vytvorili ste majetok, nadobudli podiely vo firmách, ktoré vám nikto nevezme. Konali ste správne, ste bohatý. Hodnota vášho majetku v budúcnosti opäť porastie.

Využite naopak súčasnú situáciu na zväčšenie podielov vo firmách, na nadobudnutie ďalšieho majetku za výpredajové ceny. Ako zľavy v obchodoch pritiahnu tisícky ľudí, rovnako uvažujte pri výpredajoch akcií firiem. Už dnes sú zľavy väčšie ako 30 percent. Keď ste boli ochotní kupovať akcie o 30 percent drahšie, dnes musí byť vaša chuť trojnásobne väčšia.

Čo v prípade, keď človek potrebuje hotovosť? Čo v čase krízy premeniť na hotovosť ako prvé a na čo siahať naopak ako posledné?

Ako som už naznačil, pokiaľ človek nemá dostatočné rezervy, je nútený siahnuť na finančný majetok. Musíme prežiť a situácia sa môže ešte skomplikovať a môžu byť ohrozené príjmy niektorých ľudí.

V prvom rade likvidujem krátkodobé investície, teda hlavne dlhopisy a dlhopisové fondy. Tie sú dokonca v súčasnosti ziskové (vládne dlhopisy). Ďalšími v poradí sú zmiešané fondy.

Rovnako by som veľmi intenzívne zvažoval, čo so súkromnými emisiami dlhopisov, ktorých cena sa síce nehýbe, no práve situácie, keď ich emitentom vyschnú príjmy a nebudú schopné realizovať svoje projekty, ohrozujú ich schopnosť splácať záväzky. Dlhodobo na to upozorňujeme.

Akcie síce spadli o 30 percent, ale v najhoršom prípade ich viete kedykoľvek predať. To ale nie je prípad neobchodovaných súkromných dlhopisov, ktorých popularita v uplynulých rokoch na Slovensku extrémne vzrástla.

Zaujímavé bude sledovať aj P2P pôžičky, ako túto situáciu zvládnu. Rovnako tak sa ukazuje zbytočnosť kryptomien, ktoré mali byť práve ochranou pred prehnitým systémom. Zbavte sa týchto spomínaných hlúpostí a rizikových investícií čo najskôr.

Teraz sa bude ukazovať, ktorý nástroj nesie skutočné riziko a ktorý „len“ trhové riziko. Ja som dnes veľmi rád, že mám finančnú rezervu a gro mojich aktív tvoria obchodované akcie a dlhopisy, lebo ich viem kedykoľvek speňažiť.

Dostávame teda lekciu do budúcnosti?

Ľudia by sa mali naučiť „obálkovať si“ úspory. Vedieť, ktoré investície na čo slúžia. Mať rôzne investície s rôznym časovým horizontom. Keby som bol napríklad ja nútený siahať na úspory, ako prvú likvidujem likvidnú rezervu na sporiacom účte v bankách, druhú strednodobú rezervu, ktorá je rozložená na akcie (30%) a dlhopisy (70%). Potom sú to dynamickejšie investície so strednodobým horizontom (5-10 rokov), kde je zastúpenie akcií od 50 do 80 percent.

Ako posledné by som siahol na dlhodobé sporenia, konkrétne na dlhodobé budovanie majetku a sporenie na dôchodok, kde mám 100 percent v akciách. Práve v týchto situáciách sa ukazuje kvalita osobných financií a význam ich plánovania.

O lacnom nakupovaní akcií sa hovorí často. Ako ale vystriehnuť, či už sme narazili na dno, alebo nie?

Na hľadanie dna by sme mali úplne zabudnúť. Je to najväčšia chyba, akú môže človek spraviť. Nikdy sa to nepodarí a ak aj áno, je to len výsledok šťastia a náhody. Tak ako nikto nevedel, že príde nejaký koronavírus a zrazí svet a trhy nadol, rovnako nikto nevie, kedy sa to otočí. Možno už máme dno za sebou, možno to bude o pár dní, možno o niekoľko týždňov. Trhy však môžu pokojne klesať až do konca roka. Všetky scenáre sú reálne a viem si ich predstaviť.

Je teda treba investovať postupne, nehľadať dno a nečakať, či to ešte o pár percent klesne. V opačnom prípade človek len naháňa trhy, kupuje drahšie alebo vôbec nenakupuje, a ničí si psychické zdravie.

Ako neprísť investovaním v krízovej dobe ešte o viac peňazí?

Prísť o peniaze môžete jedine tým, že dnes investície predáte a zaknihujete stratu. Ak vydržíte, hodnota investície sa vráti a o nič neprídete. Samozrejme, záleží to od toho, ako investujete. Ak držíte konkrétne dlhopisy, P2P pôžičky, môžete natrvalo prísť o veľkú časť investície. Ak raz váš dlžník, teda emitent dlhopisu alebo prijímateľ pôžičky, svoj dlh nesplatí, nemáte veľké šance na získanie peňazí späť.

Ak investujete do širokých ETF, ktoré držia stovky až tisíce cenných papierov, máte minimálnu, takmer nulovú šancu, že prídete o peniaze. Investovanie má byť dlhodobé. Každý investor ide do investície s dlhým horizontom desiatok rokov. S krátkodobými poklesmi, akých sme dnes svedkami, musí vždy počítať a mal by byť na ne upozornený ešte na začiatku investovania.

Pozerať sa na klesajúcu hodnotu investície ale nie je veľmi príjemné. Je to silný nápor na psychiku…

Áno, súhlasím. My sa pri vstupe investora každého v dotazníku pýtame, čo by robil v prípade, ak by hodnota jeho investície poklesla o 20 percent. Klienti majú tri možnosti: predám, nerobím nič, nakupujem. Počas uplynulých dvoch týždňov sme mali niekoľko desiatok výberov. Pritom všetci títo ľudia odpovedali v dotazníku, že pri poklese trhov vydržia alebo investujú ďalšie peniaze. Neodpovedali pravdivo a preto nezískali investíciu, ktorej riziko by zodpovedalo ich profilu. Dnes preto panikária.

Ako teda ustáť túto situáciu so ziskom a v psychickom zdraví?

Situácia je výnimočná. Nikto z nás nezažil obdobnú pandémiu. Jej dopad a dosah na naše životy a ekonomiku je nepopierateľný. Prekonáme však aj toto. O pár rokov si už ani nebudeme na ňu pamätať a ostane zapísaná len v grafoch, na ktoré sa niektorí budú dívať s úsmevom a iní so zármutkom.

Najlepšie nákupy sú vždy tie najťažšie, vždy sú najnepríjemnejšie a najviac bolia. Netreba podliehať zúfalstvu a panike. Správajme sa hlavne zodpovedne. Mimoriadne situácie si vyžadujú v prvom rade triezvy rozum, racionalitu a disciplínu. Čím viac nás takýchto bude, tým viac budú ľudia rozmýšľať nad svojim správaním a tým skôr kríza prehrmí.

Vrátime sa k normálnemu životu a ziskom na investíciách. Nie je to až také zložité. Užite si čas s rodinou, choďte do prírody, venujte sa záhrade, športu, vyhýbajte sa miestam, kde sa vyskytuje veľa ľudí. Máte čas na veci, ktoré ste mesiac odkladali, napríklad investície. Investujte, no príliš nesledujte trhy.

3 odpovede na “Nikto z nás takúto pandémiu nezažil. Ľudia by ju mali využiť na nákup akcií vo výpredaji”

 1. skeptik píše:

  Ono sa to ľahko povie – kupovať akcie vo výpredaji. Len človeku sa ťažko kupuje niečo, čo nikto nechce. 🙁

 2. Peťo píše:

  Dobrý deň, myslíte si po dnešnom prudkom náraste cca 10%, že to dno sme už dosiahli? Ťažká otázka ja viem, ale dnešná reakcia trhov je kvôli finančnej podpore v usa, ktorú ma schváliť v najbližších dňoch kongres. Vďaka za odpoveď.

  • investor píše:

   Ja si myslím, že vzhľadom k tomu, že epidémia je v USA stále na vzostupe a spôsobí tam väčšie škody ako v Európe, trhy ešte budú klesať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial