Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Nová EÚ, alebo zostane všetko pri starom?

Budeme tento rok svedkami zrodu novej Európy, alebo návratu k „starému kontinentu“? Aké výzvy čakajú finančných poradcov a sprostredkovateľov a ich klientov?

Nebolo to jednoduché, ale Ursula von der Leyen bola napokon zvolená za predsedníčku Európskej komisie a Christine Lagardeová sa ujala vesla v ECB, čo viedlo niektorých analytikov a komentátorov k očakávaniam zrodu novej Európy.

Čo môžeme my, ako finanční odborníci, a naši klienti od tohto nového tímu očakávať?

Náš kontinent nesie rovnakého meno ako mýtická fenická princezná, do ktorej sa boh Zeus najprv zamiloval, no následne ju prenechal inému. Zároveň sa rovnako volá aj jeden z ľadových mesiacov Jupitera. Zabránia naši noví lídri tomu, aby sme skončili ako opustená a bohmi zabudnutá krajina, a zaistí nám po brexite – aspoň z ekonomického hľadiska – rovnaké podmienky ako budú mať ostatné veľmoci?

Máme očakávať zmenu európskej politiky a stratégie, alebo to bude pokračovanie toho, čo je už zavedené?

Vítaná obmena vo vedení únie

Bližší pohľad na piatich hlavných predstaviteľov Únie a predsedu Výboru pre hospodárske a menové veci, ktorý sa zaoberá témami týkajúcimi sa finančného poradenstva, je veľmi poučná.

Nová predsedníčka komisie U. Leyen patrí k hlavným postavám nemeckej CD, trikrát zastávala funkciu spolkovej ministerky a občas sa o nej hovorí ako nástupkyni súčasnej kancelárky Angely Merkelovej. Prezidentka ECB Ch. Lagardeová má zas povesť skvelej advokátky. Patrila medzi najúspešnejších francúzskych ministrov hospodárstva a bola úspešná aj ako generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu.

Tím dopĺňajú traja muži. Charles Michel, bývalý belgický premiér, ktorý bol dokázal vytvoriť vládu a viesť krajinu uprostred politickej krízy, sa stane predsedom Európskej rady. Josep Borrell, bývalý španielsky minister zahraničných vecí pôvodom z Katalánska, ktorý má zároveň aj argentínskej korene, prevezme európsku diplomaciu. A funkcie predsedu Európskeho parlamentu sa ujme David-Maria Sassoli – bývalý taliansky novinár, názorovo sa pohybujúce medzi miernym socializmom a stredopravým spektrom, je známy ako dobrý „sprostredkovateľ“ záujmov obchodu.

Pokiaľ ide o finančné inštitúcie únie, Hospodárskemu a menovému výboru bude predsedať taliansky socialista a povolaním historik Roberto Gualtieri, ktorý bol zapojený do rokovaní s Latinskou Amerikou, a najmä s Brazíliou.

Vedúci predstavitelia európskych orgánov dohľadu pre bankovníctvo, financie, poisťovníctvo a pre finančnú stabilitu a finančné služby, tí sa zatiaľ meniť nebudú.

Aké závery môžeme z tejto reorganizácie vyvodiť? Po prvé nemôžeme hovoriť o reorganizácii v pravom zmysle slova! Hoci došlo k určitým personálnym zmenám, hlavných úradníkov sa zatiaľ nedotkli.

Nové tváre pre starú politiku

Politická agenda je dokonca aj pre „ťažké váhy“ v ich oblastiach, často so silnými medzinárodnými skúsenosťami, veľmi nová. Napriek tomu môžeme povedať, že noví lídri reprezentujú tradičné a pro-európske politické strany.

Nemusíme sa tak pravdepodobne obávať zvratu v európskej politike, v postoji lídrov k podstate európskeho projektu a v tom, čo nás znepokojuje najviac, vo fungovaní vnútorného trhu. Nástup nových anti-európskych strán a tých, ktorí by si priali slabšiu Európu, sa v krátkodobom horizonte pravdepodobne neprejaví.

Dôjde však k zmene. V medzinárodnej oblasti je pravdepodobne cieľom a zámerom imidž únie vylepšiť. Novovymenované osobnosti boli, zdá sa, vybrané pre ich veľmi dobré kontakty a znalosti iných krajín a kultúr.

Je zrejmé, že pri zmene štýlu politiky sa môžeme spoliehať na kvalitu a osobné skúsenosti nových lídrov, čo môže zmeniť tón politiky, no bez zmeny jej obsahu.

V tejto súvislosti by sme mali vidieť aj avizovanú revíziu regulácie PRIIPS o balíkoch retailových investičných produktov a poistných produktoch s investičnou zložkou. Naše výhrady, ktoré boli nevypočuté, sa totiž ukázali ako oprávnené.

A samozrejme bude naďalej treba pokračovať v projekte bankovej únie. V neposlednom rade – a špecificky v súvislosti s naším povolaním a našou ponukou pre klientov – je ešte potrebné dokončiť úniu kapitálových trhov a všetky súvisiace projekty, ako napríklad paneurópsky penzijný produkt, zvýšiť finančnú gramotnosť, digitalizáciu financií a úspor a zlepšiť reguláciu alternatívnych spôsobov financovania, ktorá sú už značne rozpracovaná, no nedávno bola označená za prioritu.

Program práce bude podľa všetkého nabitý a pre členov Federácie finančných poradcov a sprostredkovateľov (FECIF) a ich klientov je v stávke pomerne veľa.

Všetci vedúci činitelia a zástupcovia členských organizácií FECIF a celý tím výkonnej rady budú naďalej tlmočiť názory našich poradcov a sprostredkovateľov v Bruseli. Ďalej sa budeme usilovať o to, aby sme mohli usporiadať niekoľko stretnutí s novými osobnosťami, ktoré za náš sektor zodpovedajú a majú pre neho veľký význam.

Autor je predseda Európskej federácie finančných poradcov a sprostredkovateľov FECIF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *