Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Nová hrozba vyostrenia obchodnej vojny vydesila investorov

Stroskotanie obchodných rokovaní medzi Pekingom a Washingtonom a s tým spojená nervozita znamenala stop pre rallye akciových trhov v máji a spôsobila ich pokles o viac ako päť percent.

♣ Postupná strata nádeje trhových hráčov, že obchodné trenice medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by mohli byť rýchlo vyriešené, čo začína mať negatívny vplyv na globálny ekonomický rast. Obavy stlačili nadol výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka, kde 10-ročný výnos klesol na historické rekordné minimum -0,2 percenta.

♣ Zlato dokázalo len limitovane profitovať zo všeobecného napätia na trhoch a z poklesu výnosových kriviek, keďže jeho odraz bol brzdený relatívne silnou úrovňou dolára a kov sa až v závere mesiaca dostal cez 1300-dolárovú métu.

♣ Ropa zaknihovala najväčší mesačný pokles za pol roka so stratou vyše desať percent v prípade WTI, za čím stála takisto obchodná neistota, ktorá zhoršovala prospekty dopytu po komodite.

♣ Kurz eura voči americkému doláru sa v máji držal v pomerne úzkom pásme okolo 112 dolárových centov. Dolár profitoval z pozície bezpečného prístavu, na druhej strane protekcionizmus bude mať negatívny vplyv aj na samotnú americkú ekonomiku. Euro brzdil fakt, že stále neprichádza k výraznejšiemu zlepšeniu ekonomického rastu menovej únie a pri predpoklade dlhšieho trvania obchodnej vojny nemožno byť v tomto smere príliš optimistický.

Akcie reagovali na nové obchodné trenice prepadom

Ešte začiatkom mája panovala na finančných trhoch optimistická konštruktívna nálada a americký akciový index S&P 500 prepisoval na pozadí solídnej firemnej výsledkovej sezóny za prvý štvrťrok historické rekordy . Potom však prišiel 180-stupňový obrat.

Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu, že ustupuje v obchodných rokovaniach od dohodnutých vecí, a oznámil zavedenie zvýšených ciel na už zasiahnutý čínsky tovar s možnosťou uvaliť tarify na kompletne celý čínsky dovoz. Trhy síce boli nervózne, ale ešte v polovici mesiaca príliš nepanikárili, stále dúfajúc, že „na konci dňa“ sa Peking s Washingtonom dohodnú. V takomto duchu sa vyjadril aj Trump. Nádej však klesala, keď Čína povedala, že v niektorých kľúčových otázkach neustúpi a nedá sa vydierať.

Biely dom následne zaradil čínsky technologický gigant Huawei na čiernu listinu a zakázal americkým firmám robiť s ňou biznis. Zdá sa, že spor sa ešte musí vyostriť a krajiny si ešte budú robiť napriek, kým si opätovne sadnú za rokovací stôl. V samotnom závere mesiaca prepadla trhy skepsa a výpredaje, keď začali započítavať, že trenice môžu mať dlhé trvanie a prerásť až do technologickej vojny, ktorá by sa mohla stať novým normálom.

Z toho vyplývajúca reeskalácia napätia sa začala pretavovať aj do zhoršovania viacerých predstihových makrodát. Vyvolala obavy nielen zo značného spomalenia globálneho ekonomického rastu, ale trhy začali kalkulovať s rizikom recesie v americkej ekonomike. To ešte viac skyslo náladu na nich a pretavilo sa do sedempercentnej korekcie indexu S&P 500 od jeho maxím, pričom ostatné trhy kopírovali tento vývoj.

Investori hľadajú bezpečné dlhopisové prístavy

Nervozita na trhoch z otázok o smerovaní obchodného sporu medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktorá postupne prerástla až do skepsy, že svet stojí na prahu trvalej obchodnej a technologickej vojny medzi oboma veľmocami, sa pretavovala do rastu cien, a teda poklesu výnosov štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka.

Forsáž takémuto smerovaniu dávali aj zverejňované makrodáta, ktoré preukazovali, že odraz svetovej ekonomiky z predchádzajúcich mesiacov sa zasekol a sentiment sa rýchlo zhoršuje, čo v značnej miere ide na konto neistoty okolo protekcionizmu.

Široko sledovaný 10-ročný americký výnos klesol na 2,12 percenta, čo predstavuje 20-mesačné minimá. Nemecký výnos s rovnakou splatnosťou padol pod -0,20 percenta, čo je rekordné historické minimum.

V aktuálnej situácii trhy dokonca do cien započítavajú, že Fed do konca roka zníži sadzby o 50 bázických bodov, a zopár amerických bankových domov už prišlo s očakávaniami, že Fed po lete bude musieť pre pribrzdenie americkej ekonomiky naozaj prísť s núdzovým znížením sadzieb, hoci na ostatnom zasadnutí sa k tomu staval rezervovane. Neochota podstupovať riziko sa pretavila v raste rizikových prirážok na trhu podnikových dlhopisov najmä v neinvestičnom pásme.

Ropa kapitovala po obávach z poklesu svetového dopytu

Ropa dlho odolávala nervozite z protekcionizmu, keď väčší vplyv na komoditu malo rastúce vojenské napätie na Strednom východe medzi Iránom a USA, ako aj obmedzená ťažba spoločenstvom OPEC. Až v poslednej májovej dekáde čierne zlato kapitulovalo pri gradácii zúfalstva zo smerovania obchodných sporov a zaznamenalo najväčší mesačný pokles za ostatného pol roka, keď benchmark WTI stratil 11,5 percenta a končil pod 54 dolármi a severomorský Brent poklesol o vyše osem percent na 64,5 dolára za barel. Trhy začali diskontovať, že pomalší ekonomický rast, ktorý hrozí pre pretrvávanie protekcionizmu, podkope aj rast dopytu po komodite.

Zlato dokázalo len limitovane profitovať zo všeobecného napätia na trhoch a z poklesu výnosových kriviek, keď bol jeho odraz brzdený relatívne silnou úrovňou dolára, a kov sa až v závere mesiaca dostal cez 1300 dolárovú métu.

EURUSD – najnižšia volatilita do vzniku eura

Kurz eura voči americkému doláru sa už dlhšie drží v pomerne úzkom pásme okolo 112 dolárových centov a smeruje k tomu, aby aj v druhom kvartáli po sebe doručil najmenšiu volatilitu od vzniku eura ako meny! Averzia k riziku by mala priať doláru. Na druhej strane obchodná vojna bude mať negatívny vplyv aj na samotnú americkú ekonomiku, čo limituje jeho postup nahor.

Euro však z toho nedokáže profitovať, keďže stále neprichádza k výraznejšiemu zlepšeniu ekonomického rastu menovej únie a pri predpoklade dlhšieho trvania obchodnej vojny nemožno byť v tomto smere príliš optimistický.

Eurozónu navyše začína opätovne kváriť aj taliansky fiškálny problém, kde vláda v Ríme má vlažný postoj ku konsolidácii verejných financií. V máji obchodníci využívali ako bezpečné prístavy japonský jen a švajčiarsky frank, ktoré zosilneli voči euru o zhruba dve percentá.

Masívne straty zaznamenala britská libra, pre vnútropolitickú krízu a odstúpenie premiérky Theresy Mayovej, pričom trhy nevedia, ako sa vyvinie otázka brexitu. Počítajú však s rastom pravdepodobnosti tvrdého brexitu, keďže nový líder vládnej Konzervatívnej strany by mohol byť práve zástupcom tejto línie odchodu Londýna z EÚ.

Autor je analytik J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *