Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Nové pravidlá pri hypotékach postihnú najviac Bratislavčanov

hypotéky
BankyBývanie Redakcia 03.05.2018 | 00:00 0 Komentárov

Nové pravidlá posudzovania žiadateľov o hypotéky z dielne NBS sa dotknú najmä obyvateľov hlavného mesta. Z priemerného platu si budú môcť po novom kúpiť na úver maximálne jednoizbový byt v novostavbe, prípadne dvojizbový v staršom paneláku. Regiónov s nižšími cenami nehnuteľností sa nové úverové limity dotknú menej.

Od 1. júla začne na Slovensku platiť úverový strop. Bude sa určovať podľa indexu DTI (debt to income). Celková zadlženosť jednotlivca nebude môcť presiahnuť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Spočiatku bude ešte možné, aby tento limit prekročilo 20 percent nových úverov.

No podiel pôžičiek poskytnutých nad touto hranicou sa bude postupne znižovať. od júla 2019 nebude môcť presiahnuť úroveň päť percent. Bankári si vyjednali mierny ústupok zo strany NBS, ktorá súhlasila, aby aj po tomto termíne mohlo byť päť percent hypoték s DTI do deväť. Táto kapacita je však vyhradená pre hypotéky pre mladých.

Nové pravidlá sa síce budú týkať nových úverov, pri ich posudzovaní sa však budú brať do úvahy aj staré dlhy žiadateľa. Kto si už skôr požičal napríklad sumu vo výške štvornásobku svojho čistého ročného príjmu, polovicu úverového maxima si tak už vyčerpal.

Sprísňovanie podmienok zo strany Národnej banky Slovenska sa dotkne hlavne ľudí, ktorí majú záujem o kúpu drahšej nehnuteľnosti. Ich čistý príjem nemusí garantovať dostatočnú výšku úveru, aby si mohli takéto bývanie dovoliť kúpiť.

Napríklad, v Bratislavskom kraji dosiahla výška priemerného platu podľa údajov Štatistického úradu SR úroveň 1 200 eur mesačne. Čistá mzda bezdetného slobodného človeka je v takom prípade 902 eur. To znamená, že priemerný obyvateľ Bratislavského kraja si po novom bude môcť požičať najviac 86 592 eur. V ostatných krajoch to bude ešte menej.

 

Zdroj: prepočty Poštovej banky na základe údajov ŠÚ SR o výške priemernej mzdy v jednotlivých krajoch v roku 2017

Pri obstaraní bytu však bude musieť kupujúci vo väčšine prípadov disponovať aj vlastnými úsporami vo výške 20 percent jeho ceny. Centrálna banka totiž obmedzuje aj počet hypoték poskytnutých nad úroveň 80 percent ceny nehnuteľnosti (LTV).

Po novom si tak bude môcť priemerný Bratislavčan dovoliť kúpiť nehnuteľnosť v hodnote 108 240 eur. Pri priemernej cene bývania v tomto kraji to bude stačiť na 56,82 štvorcových metrov. Pri novostavbách, pri ktorých sa cena šplhá k úrovni tri tisíc eur za m2, mu takáto výška investície bude stačiť maximálne na menší jednoizbový byt. Najmä mladí ľudia bez dostatočných úspor sa tak k novému väčšiemu bývaniu dostanú iba ťažko. Predpokladáme, že kúpu vlastnej strechy nad hlavou sa budú snažiť zrealizovať ešte pred  platnosťou nových pravidiel,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

V ostatných krajoch Slovenska bude situácia priaznivejšia. Dôvodom sú nižšie ceny bývania. Aj tu však platí, že drahšie byty v novostavbách budú pre mnohých menej dostupné. Ak sa však kupujúci uspokojí aj so staršou nehnuteľnosťou, nebude mať mimo Bratislavského kraja problém obstarať si aj väčší byt.

Zdroj: prepočty Poštovej banky na základe údajov ŠÚ SR o výške priemernej mzdy v jednotlivých krajoch v roku 2017 a priemernej ceny nehnuteľností určených na bývanie podľa štatistík NBS

„Ľuďom, ktorí potrebujú riešiť svoje bývanie, odporúčame, aby si dopredu overili, akú nehnuteľnosť si budú môcť kúpiť po tom, čo začnú platiť nové pravidlá. Osobitne to odporúčame mladším záujemcom o kúpu nehnuteľnosti, ktorí bývajú vo veľkých mestách, kde sú ceny nehnuteľností vyššie. Na základe toho by sa mali rozhodnúť, či je lepšie sa s kúpou poponáhľať, alebo na niečo také nie je dôvod,“ konštatuje  L. Žáčková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *