Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Nové prepojenia talianskej mafie – v hre sú bankoví manažéri

Banky Peter Apolen 13.03.2018 | 00:00 2 komentáre

Taliansky podnikateľ Antonino Vadala dostal lízing v UniCredit Leasing, hoci už predtým bankovej skupine dlhoval. Preto ho slovenská pobočka najprv zamietla, no do hodiny dostala avízo z centrály, že financovanie má lízingovka i tak poskytnúť.

Firmy Taliana Antonina Vadalu mali už v roku 2012 svoj majetok blokovaný exekútorom. Napriek tomu slovenská pobočka talianskej banky „podnikateľovi“ poskytla ďalší lízing. Tento krát na BMW, ktoré pribudlo do stajne k šiestim autám značiek Mercedes, Lamborghini a Porsche.

Slovenské veľvyslanectvo v Ríme tieto informácie uviedlo v žiadosti o informácie o A. Vadalovi adresovanej talianskej organizácii na boj proti mafii DIA (Direzione Investigativa Antimafia), ktorá patrí pod talianske ministerstvo vnútra. Slováci prešetrovali A. Vadalu v súvislosti s podozrením s podvodov pri eurofondoch.

Z ich korešpondencie mimochodom vyplýva, že slovenská polícia sa už 18. marca 2013 obrátila na talianskych kolegov s podozrením, že občania Talianska trvalo žijúci na Slovensku sa neoprávnene obohacujú na eurofondoch. Talianska polícia odpovedala na tento list necelý mesiac na to.

Podivne ústretový lízing

UniCredit Leasing najprv žiadosť A. Vadalu, na základe jeho dovtedajšej platobnej disciplíny zamietol, no riaditeľ oddelenia rizika českej UniCredit banky mal potom nariadiť, aby lízingovka zmluvu i tak pripravila. Uviedol to denník SME. Príkaz na to mali podľa denníka dať nadriadení z talianskeho Milána. Stopy vraj vedú až do dozornej rady milánskej centrály bankového koncernu UniCredit.

Podľa analytika je nezvyčajné, ak banka financuje klienta, ktorý si svoje záväzky voči nej riadne nespláca. „Ak má banka informácie, že žiadateľ je neplatič, je neštandardné, aby mu poskytla úver,“  povedal analytik Finančného Kompasu Maroš Ovčarik.

„Banka by šla proti sebe, ak by poskytla úver niekomu, kto jej už nespláca iný úver,“ tvrdí aj Pavel Škriniar z Ekonomickej Univerzity v Bratislave. No dodáva, že prax je taká, „že banka sa vie správať ku klientom individuálne. A pod pojmom individuálne treba rozumieť skutočne individuálne. To, že čo jednému klientovi neprejde, u druhého je dostupné,“ hovorí.

UniCredit svoje rozhodnutie vysvetľovať nechce. „Nekomentujeme prebiehajúce konania týkajúce sa, tak potenciálnych, ako aj existujúcich klientov,“ uviedla pre investujeme.sk šéfka PR oddelenia banky pre strednú a východnú Európu Camilla Pedraglio.

Realitné obchody

Na konto manažérov koncernu UniCredit okrem toho včera pribudlo ďalšie podozrenie súvisiace s mafiou. Český denník MF Dnes informoval o podozrivom nákupe lukratívnych nehnuteľností v centre Prahy, čím malo podľa neho dôjsť k praniu peňazí pochádzajúcich z trestnej činnosti. Majiteľom budov sa prostredníctvom svojich firiem mal stať Claudio Leo Personnettaze, ktorého už vyšetruje talianska polícia.

Na stopu prišli talianski policajti v súvislosti s mapovaním aktivít kalábrijskej mafie ´Ndrangheta, ktorá najprv prenikla na sever Talianska a odtiaľ postupne ďalej do Európy.

Talianska prokuratúra podľa informácií denníka MF Dnes vyšetruje v tejto súvislosti aj bývalého manažéra banky UniCredit Bank Massimiliana Fossatiho. Ešte do vlaňajška viedol v bankovej skupine oddelenie rizík. Funkcie sa vzdal po tom, čo milánska prokuratúra prišla voči nemu s vážnym podozrením. M. Fossati mal pomáhať realitnému podnikateľovi C.L. Personnettazemu prať peniaze v Prahe tým, že mu banka poskytla rozsiahle úvery. Bol dokonca spoločníkom jednej z firiem, v ktorej bol C. L. Personnettaze konateľom .

M. Fossati bol v minulosti členom predstavenstva Živnostenskej banky a po jej zániku členom predstavenstva českej pobočky UniCredit Bank. V júli minulého roku si vzal v banke voľno, aby sa údajne mohol venovať obhajobe svojej poškodenej reputácie.

Česká dcéra bankovej skupiny UniCredit poskytla podľa denníka C. L Personnettazemu úvery v hodnote stoviek miliónov českých korún, z ktorých ten nakupoval nehnuteľnosti. Investičný fond banky UniCredit okrem toho predal firmám tohto podnikateľa dva pražské hotely Golden Crown a Sunrise.

Potvrdzuje to aj kataster nehnuteľností, z ktorého vyplýva, že hotel Golden Crown je zastavený v prospech UniCredit banky na sumu 5,4 milióna eur. Iný hotel je zastavený u českej banky do výšky zhruba štyroch miliónov eur.

Odhalené podozrenia

Téma kalábrijskej mafie v regióne strednej Európy sa tak stala témou aj v Českej republike. Je za tým sčasti vražda Jána Kuciaka, ktorá rozvírila hladinu aj v ČR, no dôležitá je aj jeho predchádzajúca spolupráca s českou novinárkou Pavlou Holcovou.

Tá pre týždenník Respekt uviedla, že ‚Ndrangheta sa v Česku skutočne pohybuje. Riadi podľa nej odtiaľ z relatívneho pokoja predovšetkým pohyby drog v bohatých západoeurópskych krajinách. Môže tam podľa nej pôsobiť niekoľko desiatok aktívnych mafiánov. Okrem toho sa mafiáni majú v Česku snažiť legalizovať svoje zisky prostredníctvom na prvý pohľad úplne legálnych projektov.

O podnikaní ľudí napojených na ‚Ndranghetu v Česku písal aj denník Právo. Francesco Bonavita, ktorý v Taliansku čelí obvineniu z daňových podvodov a zločineckej skupiny, je podľa neho v českom obchodnom registri vedený ako spolumajiteľ cestovnej agentúry Kala Tours. Českí policajti ho zadržali v júli 2016 v Prahe, kde sa niekoľko mesiacov ukrýval pred talianskymi úradmi.

Ďalším členom ‚Ndranghety v našich končinách bol Antonio Forastefano, ktorého v roku 1998 v Košiciach zatkla polícia na základe talianskeho zatykača.

2 odpovede na “Nové prepojenia talianskej mafie – v hre sú bankoví manažéri”

  1. Milan píše:

    Kam toto cele speje? Dnes dali Vadalu do vazby a hned za pasovanie drog. Dozvieme sa konecne aj kto im pomahal na najvyssich mietach?

  2. PF. st. píše:

    A Fico sa smeje a zo zákulisia riadi svoiu bábku – Pellegriniho. Vie, že chvíľku musí byť navonok ticho a keď budú ďalšie voľby, zasa ich vysoko vyhrá, lebo vie, že ten – v jeho očiach – úbohý, hlúpy zadubený ľud mu aj tak naletí. Mňa zaujíma skôr to, kedy začne slovenská polícia prešetrovať oznámenia od bánk, ktoré ju roky informovali o nezákonných transakciách s eurofondmi cez súkromné osoby (Trošková a mnohí ďalší). Nezačne, lebo Kaliňákovo ministerstvo vnútra má napriek kozmetickým zmenám vo vláde políciu pevne v rukách. A záleží len na nás všetkých, či to budeme tolerovať alebo v piatok popoludní opäť vyjdeme do ulíc našich miest. Ja idem tak ako každý piatok a kto chce a cíti potrebu zmeny, nech sa pridá!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *