Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Noví oblastní riaditelia Fincentra bilancujú

Spoločnosť Fincentrum má od jesene niekoľko nových oblastných riaditeľov. Povyšovanie nie je v spoločnosti zriedkavé, no niektorí z aktuálne povýšených boli ešte donedávna súčasťou tímov, ktoré sa pred zhruba rokom rozpadli. Dnes sú tak povýšení súčasťou nových štruktúr a bilancujú svoje rozhodnutie zostať vo firme.

„Ja si konkurenciu vážim a držím všetkým palce. No niekedy to v zápale boja skĺzne niekde, kde možno ani nechceme byť a možno až tak ďaleko, že na obhajobu svojich skutkov sa začne všetko naokolo ničiť a ohovárať. A to už so zdravou konkurenciou nemá nič spoločné,“ hovorí oblastná riaditeľka Alena Levčíková. Dodáva, že ona osobne preto radšej dáva svoju energiu do pozitívnych vecí a do svojich cieľov.

„Dlhodobo bude na trhu vyhrávať odbornosť a kvalita poskytnutej služby. Neoddeliteľnou súčasťou bude zázemie a prostredie, ktoré dokážeme vytvoriť pre správne fungovanie tímu,“ prízvukuje oblastný riaditeľ Milan Gajňák. Úspech je podľa neho výsledkom dlhodobej, vytrvalej a poctivej práce. „Ide o synergiu sily a túžby po úspechu,“ hovorí. Dodáva, že za úspechom každého jednotlivca je vždy snaha celého tímu.

Obaja, tak A. Levčíková, ako aj M. Gajňák si sľubujú veľa od nového vlastníka Fincentra, nadnárodnej spoločnosti Swiss Life. „Očakávam nový vietor do plachiet, ktorý prinesie nový akcionár,“ hovorí v rozhovore M. Gajňák.

♣ Ako hodnotíte vaše povýšenie? V čom je váš recept na úspech?

A.L.: Každý postup je pre človeka nesmierne dôležitá súčasť jeho kariéry. Dodáva mu to pocit, že všetko sa zrazu dá. 🙂 A recept na úspech? Nastaviť si myslenie na dosiahnutie cieľa. Myslieť na neho neustále a nepripustiť si možnosť, že by to malo byt inak. Naučiť sa myslieť pozitívne a svoju myseľ zosúladiť zo svojim telom, aby vyžarovala to, čo si myslíte. Určite mi pomohol mentoring Petra Kallistu, ktorý nám na školení, ak sme pozabudli, neustále pripomínal, kam sa chceme dostať. Jednoznačne odporúčam. Ak niekto chce dosiahnuť povýšenie, je veľmi dobré nájsť si na to obdobie kouča…

M.G.:  Povýšenie našej štruktúry na riaditeľstvo je výsledkom dlhodobej, vytrvalej a poctivej práce. Bola to synergia sily, odhodlania a túžby po úspechu celého tímu. Môj názor je, že úspech každého je podmienený úspechom jeho spolupracovníkov. Spoznajte ich, pozorne počúvajte, čo vám hovoria, zamýšľajte sa nad tým a buďte im oporou. Podporujte ich v dosiahnutí ich cieľov a potom aj vy dosiahnete tie svoje. Správna nálada v tíme, vzťahy medzi spolupracovníkmi a prístup manažéra rozhodnú, či sa úspech dostaví alebo nie.

Ako manažér máte okrem iného moc rozhodnúť sa, ako naložíte s rozdielovou províziou. U nás rozdielová provízia slúži na rozvoj tímu, preto na každom vzdelávaní, seminári či školení spolupracovníkov participujem a podporujem ho. Každoročne spoločne realizujeme akcie, nie len pre tých najlepších z tímu, ale aj pre všetkých členov. Neoddeliteľnou zložkou nášho úspechu je odbornosť. Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy a treba na to pamätať v pozitívnom aj negatívnom duchu.

♣ Je za vašim povýšením aj zmena vášho nadriadeného manažéra? Došlo k zmenám napríklad v prístupe, komunikácii, vzdelávaní, alebo motivácii? 

A.L.: Toto je tak ťažká otázka. Každý človek je iný a má iný prístup. Jeden je dobrý v tom, iný zas v niečom inom, Ja sa nechcem pozerať dozadu, som rada že som sa rozhodla  zostať vo Fincentre, že som si našla Michala Gajdoša a že sme to spolu dotiahli na Oblastnú riaditeľku a Miško na územného riaditeľa. Určite je veľmi dôležité, dosiahnuť súhru medzi človek, ktorý vedie a ktorý je vedený. Pre mňa je aj z toho dôvodu dnes dôležité, aby som bola dobrou riaditeľkou mojim ľudom.

M.G.: Počas svojej profesionálnej kariéry som mal niekoľko nadriadených manažérov. Každý bol iný a od každého som si vzal niečo, a dodnes z toho čerpám. Napríklad od jedného som si vzal prístup k spolupracovníkom, u ďalšieho som pochopil, že byť v tejto práci „škrob“ sa nevypláca. Súčasný manažér (Juraj Porubčan) rozhoduje o smerovaní celého riaditeľstva spolu s kľúčovými spolupracovníkmi, je otvorený podpore tímu a pracuje systémovo.

♣ Ako hodnotíte súčasný trh s finančnými produktami? Cítiť už ustúp od hypoték? Ako sa darí investíciám?

A.L.: Keď som niekedy začínala s touto prácou predávali sme produkty dvoch poisťovní a stavebné sporenie. Finančný trh je dnes úžasným miestom s neskutočnými možnosťami, samozrejme treba s nimi vedieť zaobchádzať a naučiť sa na ňom zarábať. Hypotéky sú ešte stále nosnou častou, nakoľko stále pretrvávajú nízke úrokové sadzby. Ľudia budú i naďalej kupovať, prerábať a riešiť svoje bývanie. Pomaličky si ale začínajú uvedomovať, že bez vlastných zdrojov to bude ťažké. Investície sú stále v plienkach, pretože slovenský investor je naučený investovať najmä do terminovaných účtov a podielové fondy veľmi nepozná….

M.G.: Trh je zaplavený obrovským množstvom ponúk finančných inštitúcii. Pre klienta tak má dnes kvalifikovaná rada, ako si z nich vybrať, veľkú hodnotu. Hypotéky majú, a aj naďalej budú mať, aj napriek regulácii na trhu svoje miesto. Očakáva sa zvyšovanie úrokových sadzieb, čo bude mať vplyv najmä na refinančné  hypotéky. Predpokladám , že  dopyt klientov po novom bývaní bude pretrvávať a nedôjde k výraznému poklesu dopytu po hypotékach. Záujem o ne totiž neovplyvňujú len úrokové sadzby a regulácia. Investície sú nástrojom, ktorým si klienti dokážu zabezpečiť dlhodobé ciele, rentu, či finančnú nezávislosť. So správnym prístupom k peniazom, spolu s kvalifikovaným a vzdelaným sprostredkovateľom sa tak klient vie rozhodnúť pre to správne riešenie.

♣ Ako hodnotíte konkurenčný boj medzi sprostredkovateľskými spoločnosťami? V čom prebieha, a bude prebiehať, najväčší súboj medzi jednotlivými hráčmi?

A.L.: Čo sa týka konkurencie, pokiaľ je zdravá, tak ju hodnotím pozitívne. Je potrebnou súčasť každého biznisu. Núti nás byt stále lepší, vzdelávať sa, hľadať možnosti … No niekedy to v zápale boja skĺzne niekde, kde možno ani nechceme byť a možno až tak ďaleko, že na obhajobu svojich skutkov začíname všetko naokolo ničiť a ohovárať. A to už so zdravou konkurenciou nemá nič spoločné. Ja si konkurenciu vážim a držím všetkým palce. Viem, že prežijú len ti najlepší a preto treba svoju energiu dávať hlavne do svojich cieľov a do budovania svojho biznisu.

M.G.: Priznám sa, že nikdy som nehodnotil konkurenčný boj medzi sprostredkovateľmi. To čo hodnotím, je moja práca vo vzťahu k tímu, a tá, ktorú ako sprostredkovatelia poskytujeme našim klientom. Osobne si myslím, že dlhodobo bude na trhu vyhrávať odbornosť a kvalita poskytnutej služby. Neoddeliteľnou súčasťou bude zázemie a prostredie, ktoré dokážeme vytvoriť pre správne fungovanie tímu.

♣ Pred akými výzvami stojíte pri výhľade na zvyšok tohto roka? Ako sa bude podľa vás vyvíjať celá firma?

A.L.: Koniec roka bude určite v znamení žatvy. Čo sme zasiali, budeme žať. Rast z prvej polovice rok bude pokračovať, stále doznievajú hypotéky a vzniká tu obrovský priestor na investície. Verím, že druhá polovica roka bude ešte lepšia ako tá prvá. Konečne sa doriešila vec s predajom Fincentra a otvoril sa tým pádom obrovský priestor na nábor, len treba pracovať. 🙂

M.G.: Jednou z mojich výziev v pozícii Oblastného riaditeľa bude dosahovať dlhodobé a stabilné výkony a byť jedným z najlepších. Ďalšou je úspešné zvládnutie záveru tohto roka. Každá firma je tak kvalitná, ako kvalitní sú ľudia v nej. Platí to aj pre Fincentrum. Osobne predpokladám, že Fincentrum už má za sebou všetky významné turbulencie. Očakávam nový vietor do plachiet, ktorý prinesie nový akcionár. Verím, že rast bude pokračovať.

♣ Ďakujeme za rozhovor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČI: 07062018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *