Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Novinky pre podnikateľov: zvýšená nezdaniteľná časť, daňová evidencia a paušálne výdavky na pohonné hmoty

Mesiace marec a apríl priniesli do legislatívnej úpravy podnikania ľahký jarný vánok. Tzv. protikrízový balíček súčasného vládneho kabinetu znamená niekoľko zmien, ktoré – napriek kontroverznosti ich prijatia – predsa len uľahčujú podnikanie. Uvádzame najdôležitejšie z nich, týkajúce sa v prvom rade živnostníkov.

Zvýšenie nezdaniteľnej časti na rok 2009 a 2010

S účinnosťou od 1. marca 2009 sa zvyšuje ľudovo nazvaná "odpočítateľná položka" pre daňovníkov so základom dane nižším než 15 387,12 EUR z pôvodne stanovenej sumy 3 435,27 EUR na 4 025,70 EUR. Jej zvýšenie vyplýva zo zvýšenia násobku životného limitu z 19,2-násobku na 22,5-násobok (22,5 x 178,92 EUR = 4 025,70 EUR).   Rozdiel predstavuje reálnu úsporu na dani vo výške 112,18 EUR. Drobnosť, ale poteší.

Menej potešení budú daňovníci so základom dane vyšším ako 15 387,12 EUR. Takto určená hranica pre tzv. polmilionársku daň sa v rámci aktuálneho balíčka znížila – a to zo 100-násobku životného minima na 86-násobok. Daňovníci, ktorí nad ňu spadajú, si uplatnia rozdiel 7 872,48 EUR a ¼-iny základu dane.

Pozor, daňovníci uplatňujúci si mesačne 1/12-inu nezdaniteľnej časti – teda väčšinou zamestnanci v závislej činnosti – si za mesiace január a február 2009 uplatnili 1/12-inu z pôvodnej nezdaniteľnej sumy 3 435,27 EUR. Táto nespravodlivosť sa však pri ročnom zúčtovaní, resp. pri vypĺňaní daňového priznania, vyrovná k všeobecnej spokojnosti – za zdaňovacie obdobie roka 2009 majú všetci bez rozdielu nárok na nezdaniteľnú časť 4  025,70 EUR. Zamestnancov teda čaká preplatok.

Daňová evidencia

SZČO môže preukazovať svoje daňové príjmy, výdavky a základ dane už trojakým spôsobom:

 1. Pôvodné klasické vedenie účtovníctva – SZČO môže viesť jednoduché resp. podvojné účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami
 2. Paušálne výdavky – zákon o dani z príjmov umožňuje namiesto reálnych preukázateľných daňových výdavkov za určitých podmienok uplatniť si tzv. paušálne výdavky vo výške 40 % (resp. 60 % pri remeselnej výrobe) z úhrnu príjmov.
 3. Novinka – tzv. daňová evidencia . Daňovník, ktorý nezamestnáva zamestnancov a počas bezprostredne predchádzajúceho daňového obdobia (napr. v r. 2008) dosiahol zdaniteľné príjmy nižšie než 170 000 EUR, môže namiesto prvých dvoch spôsobov viesť len evidenciu o príjmoch, záväzkoch, majetku, pohľadávkach a záväzkoch. Nemusí teda účtovať v peňažnom denníku. Ak si túto možnosť zvolí, musí ju dodržiavať po celý rok. A naopak, ak počas roka poruší podmienky – tj začne zamestnávať ľudí, resp. jeho zdaniteľný príjem prekročí spomínanú hranicu – musí sa v ďalšom roku vrátiť k jednému z prvých dvoch spôsobov evidencie.

Výdavky na pohonné hmoty je možné uplatniť aj paušálom

Rovnako pribudli aj ďalšie spôsoby, ako si uplatňovať výdavky na pohonné hmoty. Doteraz bolo možné uplatniť si náklady podľa cien platných v čase nákupu pohonných hmôt, prepočítaných podľa spotreby vozidla v technickom preukaze. Priemerne zdatný účtovník takto dokázal dať do nákladov všetko. Pre tých, ktorí plánujú usporiť na čase či nákladoch na účtovníka, pribudla možnosť dať do nákladov paušálne 80 % z výdavkov na pohonné hmoty za celý rok, avšak primerane počtu najazdených kilometrov podľa tachometra vozidla. Ďalším zjednodušujúcim spôsobom je použiť výdavky z dokladov o nákupe pohonných hmôt najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel.

Zvýšenie hranice pre hmotný a nehmotný majetok

Ak ste do februára 2009 nakúpili hmotný majetok v cene vyššej ako 996 EUR, zákon o dani z príjmov vám neumožňoval dať ho do nákladov jednorazovo, ale boli ste ho povinní odpisovať, teda podľa stanovených pravidiel dávať do nákladov každý rok len časť. Rovnako bola stanovená hranica pri nehmotnom majetku – a to na 1 660 EUR. Od marca 2009 sa novonadobudnutý majetok takto posudzuje až od hranice 1 700 EUR pri hmotnom, resp. 2 400 EUR pri nehmotnom majetku. Všetko s cenou vyššou odpisujete v nasledujúcich rokoch postupne podľa pravidiel spomínaného zákona. Všetko v cene nižšej môžete dať do nákladov jednorazovo v danom roku.

Pozor na šrotovné!

Ak ste kúpili auto a uplatnili si šrotovné, jeho obstarávacia cena sa zníži o výšku poskytnutej dotácie, teda šrotovného. Do majetku teda zaraďujete vozidlo v cene zníženú o poskytnuté šrotovné a v tejto cene vozidlo v nasledujúcich obdobiach evidujete aj odpisujete.

Do konca daňového roka 2009 je ešte ďaleko a termín na kompletizáciu účtovníctva ešte ďalej. Jednotlivým zmenám a témam sa plánujeme venovať podrobnejšie, a to predovšetkým v obdobiach s nimi súvisiacimi.

Podávate si daňové priznanie a zúčtovania pre sociálnu a zdravotnú poisťovňu sami?

View Results

Loading ... Loading ...

5 odpovedí na “Novinky pre podnikateľov: zvýšená nezdaniteľná časť, daňová evidencia a paušálne výdavky na pohonné hmoty”

 1. Michal píše:

  Ak som správne pochopil, tak daňová evidencia je na rozdiel o klasického účtovníctva jednoduchšia, ale na výsledný zisk nemá vplyv? Alebo sa mýlim?

  • Peter Furmaník ml. píše:

   V podstate nie. Teda len v prípade jednoduchého účtovníctva. Novinka mení len formu. To, aká forma bude v praxi akceptovaná, zatiaľ presne nevedno.

 2. jaro píše:

  je to pravda ze:“do zakladu dane za dany kalendarny rok zahrnieme tie prijmy,ktore FO dosiahne do 31.januara nasledujuceho kalendarneho roka“? citam to v „ODBORNA SPOSOBILOST NA PODNIKANIE V CESTNEJ DOPRAVE“ aktualizovana knizka k 1.3. 2009 DAKUJEM! za odpovede

  jaromiklas@azet.sk

  • LK píše:

   Znie to komplikovane, ale zrejme ide o decembrovu vyplatu, ktoru dostanete na ucet v januari.

  • PF píše:

   Podla mna je to pravda, no tyka sa to naozaj zavislej cinnosti – teda skutocne vyplaty za december, ktoru dostanete v januari a patri do roka minuleho. Ak ste sa cosi podobne docitali o prijmoch z podnikania, poslite prosim link a pozrieme sa na to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *