Piatok 10. júla. Meniny má Amália

Nový americký prezident. A trhy panikária

Na nečakané víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zareagovali svetové finančné trhy prakticky okamžite. Akciové trhy sa prepadli. Mexické peso kleslo na rekordne nízku úroveň. Naopak zisky si pripísali bezpečné aktíva. 

Index S&P500 a Nasdaq sa prepadli o viac ako štyri percentá, Dow Jones stratil vyše 800 bodov. V červených číslach sú aj trhy v Tokiu, Shanghai, Hong Kongu, Londýne, Paríži a Frankfurte. Mexické peso sa prepadlo o 12 percent na najnižšiu hodnotu voči doláru v hstórii. Americká mena sa oslabila a bezpečné prístavy sa posilnili – zlato si pripísalo tri percentá, japonský jen poskočil o dve percentá.

„Zažívame podobnú situáciu ako v prípade Brexitu. Trhy nemajú radi nečakané prekvapenia. Panika velí najprv predávať a potom sa pýtať. Teraz sme vo fáze výpredajov. Až najbližšie obdobie ukáže, čo zo svojich populistických a pre svetovú ekonomiku potenciálne nebezpečných plánov bude Donald Trump aj realizovať. Pomerne zmierlivý prvý prejav po volebnom víťazstve dáva nádej, že známe príslovie: reči sa hovoria, chlieb sa je, bude platiť aj v tomto prípade. Prvotný šok postupne vyprcháva, no volatilita bude na trhoch v najbližšom období naozaj vysoká,“ upozorňuje senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Wall Street mal podľa analytika dobrý dôvod preferovať Hillary Clintonovú. Prehodnotenie Severoamerickej dohody o voľnom obchode NAFTA, stiahnutie navrhovanej ázijsko-pacifickej obchodnej dohody, ale aj sľúbené radikálne návrhy v rámci domácej ekonomiky sú dobrým dôvodom na obavy z novej hlavy štátu. 

„Trumpove prvé slová po voľbách však už zneli oveľa viac prezidentsky ako čokoľvek, čo povedal počas kampane. No keďže investori stále nevedia čo od neho môžu očakávať, bude pod drobnohľadom každý jeden jeho krok. Veľa o novom prezidentovi napovie napríklad výber kandidátov na ministrov, či zadefinovanie vzťahov s Mexikom a Čínou,“ myslí si Világi.

Investičný výhľad

Trumpov populizmus môže najviac zasiahnuť práve rozvíjajúce sa trhy, aj preto zareagovalo mexické peso tak hystericky. Mexiko je pritom najčastejším terčom protekcionistických plánov nového prezidenta. Ich zavedenie by však bolo pre mexickú ekonomiku katastrofou, keďže až 82 percent exportu smeruje práve do Spojených štátov. V prípade Číny je to 18 percent vývozu. „Najmä na obmedzenie čínskeho exportu by svet mohol zareagovať veľmi citlivo. Už vlani sa ukázalo aký veľký vplyv má Čína na finančné trhy,“ pripomína analytik.

Z dlhodobého hľadiska však nemusí mať Trumpova voľba na akciové trhy negatívny dopad. Ak uberie z populizmu a upustí od predvolebných sľubov, ktoré sa nedajú zrealizovať, tak avizované väčšie infraštruktúrne investície, zníženie firemných daní alebo viac deregulácie a slabší dolár môže byť pre americkú ekonomiku prospešné.

„Aj preto nie je dôvod, aby slovenskí investori, ktorí majú nakúpené podiely v akciových podielových fondoch alebo indexových fondoch dôchodkových správcovských spoločností svoje investície menili. To podstatné sa už na trhu stalo. Dávať teraz pokyn na predaj nemá zmysel. Okrem toho, akciové fondy sú dlhodobé investície, pri ktorých je najdôležitejšie dodržať odporúčaný investičný horizont a nepodliehať panike,“ dodáva Világi.

Ďalšie názory na reakciu trhov na nového prezidenta:

  • Monica Defend, šéfka oddelenia globálnych aktív Pioneer Investements:

Veríme, že Trumpov politický program – aj keď stále nejasný – môže mať na dlhopisové investície medvedí efekt a mohol by viesť k strmšej výnosovej krivke.Domnievame sa, že zlato je kľúčovým zaisťovacím nástrojom proti možným extrémom vo volatilite a odporúčame zamerať sa na aktívnu správu / riadenie a nadváženie v prospech kvalitných aktív a veríme, že dôraz na znižovanie rizika negatívneho vývoja bude v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch hrať zásadnú úlohu. 

  • Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB : 

Okamžitá reakcia finančných trhov bola nervózna, vzhľadom na tvrdú predvolebnú kampaň a najmä hlavné témy, ktoré by chcel nový prezident presadzovať. Najmä uvalenie taríf a ciel na krajiny ako Mexiko a Čína môže prerásť do obchodnej vojny a vyvolať aj reakcie ďalších krajín.

 Radikálne daňové škrty by mohli vyvolať aspoň krátkodobo vyšší rozpočtový deficit. Všetko však bude závisieť od toho, akým spôsobom sa bude nový prezident snažiť presadzovať svoju politiku. Prvými náznakmi bude už výber poradcov a politikov, ktorými bude prezident obklopený. 

Neistota a volatilita s dopadom na vyššie výkyvy cien aktív môže teoreticky ovplyvniť Fed pri decembrovom rozhodovaní o zvýšení sadzieb, s ktorým sa viac menej počítalo. Teraz sa môže eventuálne odložiť. 

Po úvodnej prudšej reakcii, najmä dolára či zlata, sa však momentálne trhy vracajú späť, aj keď dolár nezmazal ešte všetky straty a cena zlata tiež ešte neklesla na včerajšie úrovne. 

Pre Slovensko bude dôležitý z ekonomického hľadiska najmä vzťah k eurozóne, keďže Slovensko má najtuhšie obchodné väzby najmä s krajinami platiacimi spoločnou menou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *