Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Núdzový režim USA – o dôvod viac pokračovať v tlačení peňazí

Stop financovania americkej vlády trvá od utorka (1.10.). Obama sa presvedčil, že budem musieť rokovať. Hrozí neschopnosť vlády splácať záväzky. K čomu môže dôjsť, keď sa nepodarí nájsť riešenie?

Celý problém sa na rozdiel roku 2011 v súčasnosti netočí okolo výdavkov a šetrenia. Centrom záujmu republikánov a demokratov je Obamov zákon o zdravotnej starostlivosti. Je zrejmé, že existuje skupina ľudí, ktorá chce a dokáže spôsobiť narušenie bežného chodu ekonomiky a tiež i prijatie spomínaného zákona, ktorý mimochodom schválil i Najvyšší súd v USA.

Ak uviaznu USA v núdzovom stave týždeň či dva, na rast ekonomiky by malo mať len minimálny efekt. Odhaduje sa, že posledný štvrťrok by to mohlo oslabiť o jednu či dve desatiny. Hlavný ekonóm HSBC, Kevin Logan si však myslí, že problém nastane vtedy, ak bude zv. shutdown trvať dlhšie. Niekoľko týždňov by znamenalo značné spomalenie ekonomiky, pretože rozhodnutia ktoré treba urobiť, by sa kumulovali. Riziko, o ktorom sa vedelo už prednedávnom bolo možno jedným z dôvodov, prečo FED na poslednom zasadnutí neznížil objem stimulov. K. Logan pre Bloomberg povedal, že „možno chceli (FED) vidieť ako sa práve toto (rokovania demokratov a republikánov o Obamovom zákone) celé vyvinie.“

FED podmienil znižovanie QE niekoľkými faktormi, ktoré veľmi pozorne sleduje. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami, ktorý spustil poslednú finančnú krízu. Udržateľný ekonomický rast, ktorý potrebuje FED vidieť pred rozhodnutím o znižovaní QE, je teraz ohrozený.

Vládna pauza okamžite spomaľuje proces schvaľovania tisícok hypotekárnych úverov, čo ohrozuje stavebníctvo, trh s nehnuteľnosťami a rast celej ekonomiky. Ak sa republikáni a demokrati dohodnú do týždňa či dvoch, môžeme očakávať slabšie ekonomické údaje a tým aj oddialenie dátumu znižovania objemu tlačenia peňazí. Ak im to bude trvať dlhšie, vznikne oveľa horší problém, ktorý FED len tak ľahko nezachráni ďalšími stimulmi.

Autor je zakladateľom a mentorom v Pevoni-TradingAcademy

Fotografia: Businessinsider.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial