Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

O aké akcie mali investori počas koronakrízy najväčší záujem

Investície Redakcia 17.07.2020 | 00:00 0 Komentárov

Po výraznom marcovom prepade začali investori v druhom štvrťroku horúčkovito nakupovať akcie. Vďaka tomu zažil index S&P 500 svoj najlepší kvartál od roku 1998. Tento trend sa zreteľne odráža aj u piatich najviac obchodovaných akciových titulov medzi klientmi investičnej banky Saxo Bank.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank, k tomu poznamenáva: „Druhý kvartál tohto roka predstavoval nepochybne znovuzrodenie ekonomiky do novej podoby štátneho kapitalizmu, financovaného veľmi ústretovou monetárnou politikou. Tá začala v mene zvládnutia krízy nevratne zbližovať fiškálne a monetárne inštitúcie, teda vlády a centrálne banky. Mohutné stimuly použité v boji proti najväčšej kontrakcii ekonomiky od 30. rokov 20. storočia v nás prebudili zvieracieho ducha a vyvolali špekulácie v rozsahu nevídanom od roku 2000, či snáď dokonca od búrlivých 20. rokov minulého storočia.“

Táto búrlivá nákupná nálada spôsobila masívny comeback akciových trhov. To však ešte neznamená, že už je všetko v poriadku. Aj na začiatku tretieho štvrťroka sú trhy naďalej veľmi krehké. Index strachu – VIX, predpovedá na leto vysokú volatilitu a až zverejnenie výnosov firiem za 2. kvartál odhalí skutočné škody ktoré kríza napáchala v korporátnom sektore. Naznačí aj to, čo môžeme očakávať v najbližšej budúcnosti,“ dodáva.

Aktuálne očakávania týkajúce sa výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok sú v súlade s ekonomickou situáciou spôsobenou pandémiou. Celkovo čakáme prepad ziskov o viac ako 40 percent. Bol by to najhorší výsledok od konca roku 2008, kedy prepadol dosiahol 69 percent. Na jednej strane nie sú vyhliadky ružové, no na druhej strane môžu trhy dosiahnuť pozitívnu reakciu aj napriek výrazne nižším výnosom a to práve vďaka nízkym očakávaniam,“ naznačuje pražský analytik Saxo Bank, Tomáš Daňhel.

Z nákupnej horúčky vyšli v Saxo Bank ako najviac obchodované tieto akciové tituly. V zátvorke je uvedený ich výnos v druhom kvartáli.

1/ Tesla (+124%)

2/ Boeing (+40%)

3/ Danske Bank (+19%)

4/ Apple (+51%)

5/ Microsoft (+ 34%)

Tesla

Keď sa akcie Tesly v druhom štvrťroku znovu vyšplhali nad 1000 dolárov, firma si týmto comebackom získala opäť pozornosť médií. Dokonca aj sám Elon Musk v máji na Twitteri protestoval, že akcie jeho spoločnosti sú nadhodnotené. Investori si to však evidentne nemyslia. Aktuálne sa obchodujú nad 1500 dolármi. Bude zaujímavé sledovať hospodárske výsledky spoločnosti za druhý kvartál. Tie nám presnejšie povedia, ako Tesla pandémiu zvládla.

Vzhľadom k raketovému nárastu cien akcií, však nejde o racionálny jav zakladajúci sa na dobrých hospodárskych výsledkov. Ide skôr o špekulatívne obchody, ktorých cieľom je zarobiť na vysokej volatilite akcií. Môžu sa teda dočasne pokojne vyšplhať až k 2000 dolárom, no rovnako môže dôjsť k obrovskému prasknutiu bubliny.

Boeing

Po nešťastnom vykročení do nového roka sa akcie výrobcov lietadiel odlepili v druhom štvrťroku od dna. COVID-19 si vybral veľkú daň, pretože pandémia výrazne obmedzila osobnú leteckú prepravu a oddialila tak nákupy nových strojov. Opätovné otváranie krajín a cestovného ruchu by mohlo priniesť potrebné svetlo na konci tunela. Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho ešte potrvá, než sa cestujúci aj letiská vrátia do normálnu platného pred pandémiou.

Danske Bank

Najväčšia dánska úverová inštitúcia vyrazila na dlhú a strmú cestu za opätovným získaním dôvery klientov a regulačných orgánov, o ktorú ju pripravil škandál s praním špinavých peňazí. Generálny riaditeľ Chris Vogelzang síce realizuje reštrukturalizáciu celej organizácie, no zatiaľ nie je isté, či to pomôže. Celý sektor totiž naďalej bojuje s nízkymi úrokovými sadzbami a očakávanými dôsledkami zatvorenej ekonomiky.

Apple

COVID-19 otriasol celou spoločnosťou ešte začiatkom roku. Väčšina jej výroby zostala totiž uzavretá v čínskej karanténe. Rovnako tak jej čínske obchody. Keď krajina znovu otvorila hranice a počiatočný strach opadol, začali investori zasypávať výrobcu inteligentných telefónov peniazmi, čím sa jeho akcie šplhajú na stále nové maximá. Aktuálne sa predávajú za 390 dolárov.

Momentálne ich povzbudil vyhraný súdny spor, podľa ktorého firma nebude musieť zaplatiť dane, ktoré požadovala Európska únia. Ide o daňové úľavy v hodnote viac ako 14,3 miliárd eur. Nemusí to však byť konečný stav, pretože EÚ nedávno oznámila svoj plán zakročiť proti politike nízkych daní v mnohých členských krajinách, napríklad Írsku, Holandsku, Belgicku a Luxembursku.

Finančné výsledky spoločnosti Apple za druhý kvartál budú pravdepodobne najhoršie od roku 2011. Treba ich však vidieť v kontexte. Až zhruba 80 percent spoločností z indexu S&P 500 totiž nevydalo na konci prvého štvrťroku pre investorov komentár pre ďalšie výsledky. Znamená to, že investori zostali bez informácií. Rekordne veľká koncentrácia technologických spoločností v indexe S&P500 by preto mohla počas letných mesiacov spôsobiť buď prielom smerom nahor alebo naopak obrovský pád.

Microsoft

Od chvíle, kedy sa v roku 2014 stal novým riaditeľom Satya Nadella, kormidloval Microsoft smerom k on-line budúcnosti s veľkým dôrazom na cloud computing. Bolo to evidentne správne rozhodnutie, pretože on-line riešenia firmy Microsoft najmä v oblasti digitálnych komunikácií a pracovných technológií sa počas karantény stretli s obrovským úspechom.

Obľúbené medzi Slovákmi

Uvedených päť spoločností sa tešilo najväčšej popularite medzi investormi Saxo Bank celosvetovo. Pohľad na jednotlivé krajiny sa však mierne líši. Na Slovensku sa napríklad k pätici pridal globálny e-shop Amazon. V Českej republike je zas cítiť silu lokálneho akciové trhu. Prehľad populárnych akcií vo vybraných krajinách a regiónoch vyzerá nasledovne:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial