Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

O mladomanželskú pôžičku bude možné požiadať už od 1. júla

Od 1. júla sa na Slovensko po vyše 30 rokoch vrátia mladomanželské pôžičky. Hoci si od finančného produktu z čias dávno minulých názov len požičali, aj ich cieľom je pomôcť mladým rodinám pri obstaraní vlastného bývania.

Mladomanželská pôžička poskytne prefinancovanie kúpy alebo opravy nehnuteľnosti alebo jej časti. Jej výhodou je fixácia úrokovej sadzby na celú dobu splatnosti úveru. Ďalším benefitom je odpustenie dvoch tisíc eur z istiny pri narodení dieťaťa. Túto úľavu je možné opakovane využiť až pri troch deťoch.

Nevýhodou mladomanželských pôžičiek sú obmedzenia na strane žiadateľov. Ich spoločný príjem môže napríklad dosiahnuť len štvornásobok životného minima. V prípade manželov bez detí to je tento rok 1 427,36 eura.

Stabilne nízke úročenie

Podmienky pôžičiek sú nastavené výhodnejšie ako v bankách. Prvých 15 tisíc eur si môže mladý pár požičať pri garantovanom úroku jedno percento na celú dobu splatnosti 15 rokov. Zvyšok do zákonom obmedzenej maximálnej výšky úveru 75-tisíc eur, teda 60 tisíc eur, bude úročených dvomi percentami. Aj táto sadzba je fixovaná na dobu splatnosti tejto časti úveru – teda na 20 rokov.

Tieto podmienky platia pri novostavbách. Pri kúpe staršieho bytu je limit pôžičky stanovený na 50 tisíc eur a pri rekonštrukcii už len na 30 tisíc eur. Suma pôžičky nesmie presiahnuť 75 percent hodnoty kupovanej nehnuteľnosti.

Hoci aj komerčné hypotéky sú dnes na trhu dostupné s úročením od jedného percenta, výhodou mladomanželských pôžičiek je fixácia úrokov na celú dobu splatnosti. Keď v budúcnosti úroky na hypotékach vzrastú, mladomanželská pôžička ponúkne vítanú stabilitu nízkych úrokov. Ešte väčšiu výhodu má tento produkt v porovnaní so spotrebnými úvermi, ktoré sa dnes používajú na dofinancovanie hypoték. Ich sadzby začínajú dnes pri špeciálnych ponukách od 3,5 percenta, štandardne však až od šiestich percent.

Obmezenie príjmu žiadateľov

Z mladomanželskej pôžičky je možné financovať byt s maximálnou výmerou 80 metrov štvorcových vrátane balkóna. Pri rodinnom dome je tento limit stanovený na 120 metrov štvorcových vrátane garáže.

Ďalší limit určili zákonodarcovia pri veku žiadateľov. V čase podania žiadosti nemôžu byť starší ako 35 rokov. Požiadať o úver môžu najneskôr do 12 mesiacov od svadby. Keďže Štátny fond rozvoja bývanie bude žiadosti prijímať len od apríla do októbra, manželia, ktorí sa brali v novembri, sa budú musieť s prípravou podkladov k žiadosť poponáhľať.

Prísnym obmedzením mladomanželských pôžičiek je príjem žiadateľov. Nesmie prevýšiť štvornásobok životného minima pre danú domácnosť. Berie sa do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. Životné minimum sa vyhlasuje pre každý rok nanovo. Od júla tohto roku je pre manželov stanovené na 356,84 eura. Štvornásobok toho je 1 427,36 eura. Tento strop okruh možných žiadateľov o mladomanželskú pôžičku výrazne prerieďuje.

Azda najväčším benefitom pôžičiek je odpustenie dvoch tisíc eur z istiny úveru pri narodení dieťaťa. To znamená, že túto sumu už rodina nebude musieť vracať a vďaka zníženému zostatku úveru jej klesne aj splátka. Benefit platí do počtu až troch detí.

Informácie k mladomanželským pôžičkám, ako i formulár žiadostí o ne, je dostupný na webe ŠFRB. Žiadosť sa podáva na mestskom úrade podľa lokality bytu, či stavby, nie podľa miesta bydliska. Je potrebné doložiť originál sobášneho listu. Pracovník úradu má na zaregistrovanie žiadosti až desať dní.

Neisté financovanie ŠFRB

„Mladomanželská pôžička môže pri menších bytoch v mestách a na vidieku poslúžiť ako hlavný úver pri kúpe. Pri drahších bytoch v krajských mestách zase pomôže s dofinancovaním kupovanej nehnuteľnosti,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Dodáva však, že najväčším rizikom týchto úverov bude ich nedostatok. „Štátny fond rozvoja bývania, ktorý pôžičky začne poskytovať, síce žiada doplniť rozpočet kvôli mladomanželským pôžičkám pre tento rok o 15 miliónov eur, zatiaľ však táto suma nebola potvrdená.” Dopyt tak podľa neho môže byť oveľa vyšší ako ponuka. V apríli napríklad poskytli banky spotrebné úvery za 240 miliónov eur. “Kľúčové je pripraviť si potrebné dokumenty čím skôr a podať žiadosť hneď po spustení programu 1. júla,“ odporúča M. Búlik.

“Až prax v druhej polovici tohto roku ukáže, či bude mladomanželská pôžička reálnym konkurentom klasických bankových úverov. Hoci konkrétny pridelený objem prostriedkov momentálne nie je známy, rok 2019 je predvolebným. Je preto pravdepodobné, že mladomanželská pôžička bude zo strany Vlády SR podporovaná,” konštatuje bankový analytik Tomáš Skukalík.

Slabé stránky projektu

Je však podľa neho otázne, kto pôžičku od Štátneho fondu rozvoja bývania reálne dostane. “Na rozdiel od bankových úverov totiž nestačí len splniť všetky vopred stanovené podmienky. Úspech vašej žiadosti bude závisieť aj od objemu štátom pridelených finančných prostriedkov a od celkového počtu žiadateľov,” uvádza.

Fond rozvoja bývania je známy náročnosťou administratívy pri žiadostiach o podporu. Nefunguje pružne ako dnes väčšina bánk. Doba schvaľovania tak sa tak nebude počítať v dňoch, ako je to pri hypotékach.

“Najväčšou výhodou je, že možnosť získať výhodný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania majú aj tí klienti, ktorí by mali pravdepodobne problém získať úver z banky,” hodnotia analytici portálu FinančnáHitparáda.sk.

Konceptu však vyčítajú nedostatočné sociálne zacielenie. Zabudlo sa podľa nich napríklad na jednotlivca, ktorý sám vychováva dieťa do 15 rokov, napríklad osamelé matky s dieťaťom. Na mladomanželskú pôžičku nemajú nárok ani rodiny, v ktorých rodičia nie sú zosobášení.

2 odpovede na “O mladomanželskú pôžičku bude možné požiadať už od 1. júla”

 1. Mária Šuleková píše:

  No to ste sa nepochlapili zase sa k tomu dostanú len vyvolení a možno aj tí čo sa dobre narodili.Na druhej strane úroky môžu ísť aj dolu to ukáže čas.

 2. krieger píše:

  Pán. bunke martin je spoľahlivý veriteľ.
  poskytuje rôzne druhy pôžičiek
  môžete ho kontaktovať so svojimi rôznymi potrebami pôžičiek
  a môžem vás ubezpečiť, že nebudete ľutovať toto rozhodnutie.
  láskavo kontaktujte ma pre viac informácií

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *