Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Objem úspor v bankách kulminuje tesne pred dôchodkom

Banky Peter Apolen 30.05.2017 | 00:00 0 Komentárov

Dnešní rodičia a starí rodičia sú zvyknutí mať finančnú rezervu na horšie časy. Vyše pol milióna klientov Poštovej banky vo veku nad 50 rokov má na vkladových produktoch uložených priemerne 5 678 eur. Najvyššími úsporami sa môžu pochváliť čerství dôchodcovia vo veku 60 až 64 rokov. Z regionálneho pohľadu sú to samozrejme Bratislavčania.

Analýza neberie do úvahy peniaze uložené na bežných účtoch, ktoré klienti používajú na svoju bežnú prevádzku a ani investície v podielových fondoch. Údaje hovoria o výške priemerných úspor na sporiacich účtoch, vkladných knižkách a termínovaných vkladoch za ostatný rok.

„Ľudia po 50-tke sa dnes už nepovažujú za starších a mysliacich na miestočko v domove dôchodcov. Naopak, títo ľudia čerpajú z dobrého postavenia v práci, sú aktívni a často sporia pre deti, aby im uľahčili osamostatnenie sa v podobe prvého vlastného bývania. Je priaznivé vidieť, že zrelej generácii sa darí vytvárať dostatočne vysoké úspory na plnohodnotné napĺňanie potrieb rodiny,“ hodnotí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

 

Priemerný klient nad 50 rokov má v tejto banke na vkladových produktoch uložených 5 678 eur. Objem úspor s pribúdajúcim vekom smerom k dôchodku rastie. Najvyššie sú práve na účtoch čerstvých dôchodcov, a to až vo výške 7 425 eur, čo je o takmer tretinu viac, ako priemer. Po dôsiahnutí dôchodkového veku začínajú klesať. Najnižšie priemerné úspory tak majú klienti vo veku nad 75 rokov, a to 3 233 eur.

Suverénne najobľúbenejším produktom tejto cieľovej skupiny sú dlhodobo termínované vklady. Na viazaných aj neviazaných termínovaných vkladoch majú ľudia nad 50 uložené až dve tretiny všetkých úspor. Výška priemerného vkladu na nich je viac ako 12 tisíc eur. Vysokej popularite sa tešia aj vkladné knižky, kde je uložená takmer tretina všetkých úspor zrelej generácie. Priemerná výška vkladu je tu 2 368 eur.

 

Najvyššie priemerné úspory majú podľa očakávaní klienti z Bratislavského kraja, v priemere takmer deväť tisíc eur. Dôvodom je najmä vyššia životná úroveň. S veľkým odstupom za nimi nasledujú obyvatelia Trnavského a Žilinského kraja. Bratislavčania však nie sú na špici z pohľadu ochoty sporiť. Najviac klientov nad 50 rokov, ktorí majú nejaké úspory na vkladových produktoch, je v Nitrianskom kraji.  

 

Generácia po 50-tke sa k úsporám správa disciplinovane. Podľa analýzy Poštovej banky za posledný rok z ich priemerných úspor na vkladových produktoch ubúdalo len minimálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *