Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Od Číny cez americkú centrálnu až po Darwinove opice (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Pokles v Šanghaji a očakávania smerom k Fedu nastolili otázku: Prečo sa trhy správajú iracionálne? Časť odpovede azda nájdeme aj vo fakte, že autora evolučnej teórie, podľa ktorej človeka nestvoril Boh na svoj obraz, ale sa vyvinul zo svojich živočíšnych predchodcov, rehabilitoval najväčší odporca promiskuity a antikoncepcie.

Týždeň v znamení Fedu sa začína, pričom väčšina ostatných udalostí právom zostane v tieni verdiktu americkej centrálnej banky, takýmito a podobnými slovami rámcovala svoje minulotýždňové pondelkové výhľady a komentáre väčšina analytikov vo svete. Hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš k tomu dopísal, že trhy by obrat Fedu na rozdiel od radu ostatných centrálnych bánk, ktoré sa v posledných rokoch pokúšali zvyšovať úrokové sadzby, museli brať naozaj vážneNeutralni

Zároveň pripomenul, že od pádu Lehman Brothers sa o zvýšenie úrokových sadzieb pokúsilo už viac než desať centrálnych bánk vo vyspelom svete, ale všetky zatiaľ museli otočiť kormidlo späť.

Nebyť Jana Bureša ani by som si neuvedomil, že práve minulý týždeň bolo výročie (hoci nie okrúhle) vypuknutia ničivej krízy obrovských rozmerov. Áno, bolo to 15. septembra 2008, kedy banka Lehman Brothers, ktorú ťažko zasiahlo zrútenie amerického trhu s nehnuteľnosťami, oznámila, že je nútená požiadať o ochranu pred veriteľmi. S odstupom rokov môžeme povedať, že práve to bol ten horúci moment, ktorý spustil svetovú krízu, ktorá v mnohých smeroch predbehla dovtedy tú najhoršiu z konca 20-tych rokov minulého storočia.

A ako to už vo svete chodí, vždy keď vypukne kríza, objavia sa vševedkovia a vizionári, ktorí hneď zahorúca vedia, ako dlho tá ťažoba bez liečby potrvá. A nielen to, vedia aký (zázračný!) liek na ňu použiť, aby trvala čo najmenej… A tak sme s kolegom Petrom Apolenom museli po pár mesiacoch (február 2009) konštatovať, že finančná kríza má tisíc podôb a tisíc navrhovaných riešení. Kríza vtedy strašila aj slovenských developerov, záujem o kúpu nehnuteľností sa prudko znižoval a banky sa naplno pripravovali na problémy, ku ktorým mohlo dôjsť pri splácaní hypotekárnych úverov v dôsledku dopadov krízy na Slovensko. Vtedajší viceprezident Slovenskej bankovej asociácie Jozef Barta ale povedal, že bolo by zo strany bánk krátkozraké ísť tvrdo a vymáhať tieto úvery a brať ľuďom strechu nad hlavou: “Banka by ohrozila samú seba, pretože by tú nehnuteľnosť predávala s veľkou stratou.” Smutny

Strach z ochladenia a drôty, ktoré môžu prehĺbiť krízu

Trhy otvorili uplynulý týždeň tak, že boli zmätené. Po tom, čo Peking ešte cez víkend zverejnil nové makrodáta, z ktorých vyplynulo, že priemyselná výroba mierne zaostala za očakávaniami a v júli medziročne stúpla o 6,1 percenta, čo bolo menej ako očakávaných 6,5 percenta, trhy zareagovali negativisticky a nervózne a akciový index Shanghai Composite poslali do červených čísel až o štyri percentá!

To rámcovalo celý týždeň (negatívny sentiment sa zo Šanghajskej burzy preniesol i na ďalšie ázijské trhy , ktorých ekonomika na Číne závisí; japonský Nikkei 225, hongkongský Hang Seng i juhokórejský Kospi boli pod tlakom) a k tomu ešte rástla nervozita ohľadom zasadnutia americkej centrálnej banky. Aj keď trhy ohľadom možného zvýšenia sadzieb boli začiatkom týždňa trhy rozpoltené (odhadoval som zhruba tak 35 ku 65 v neprospech zvýšenia), v priebehu týždňa očakávania, že Fed sadzby zvýši, postupne klesali a dolár strácal voči väčšine hlavných svetových mien. Trochu vzruchu pridali iba padajúce ceny zlata naznačujúce, že niektorých producentov tohto drahého kovu by mohol čoskoro postihnúť krach

Ropa ako spoľahlivý indikátor: Jej cenu ropy počas týždňa ovplyvňovali viaceré faktory – predovšetkým rozhodnutie Fedu počkať so zvyšovaním úrokových sadzieb, čo naozaj vyvolalo strach z ochladenia svetovej ekonomiky, vrátane čínskej, ktorá patrí k najväčším spotrebiteľom čierneho zlata, ďalej zníženie počtu ropných vrtov v Spojených štátov, ktorý ešte v predošlom týždni poklesol o 8 na 644 aktívnych vrtov, ako aj vyhlásenie členov kartelu OPEC , ktoré opäť raz naznačili, že neznížia ťažbu a budú naďalej brániť svoj podiel na ropnom trhu. Summa summarum: Ceny čierneho zlata koncom týždňa prudko klesli: Americká ľahká WTI počas piatkového obchodovania padla o 2,22 USD a ukončila na úrovni 44,68 USD. Severomorská zmes Brent v piatok zlacnela o 1,61 USD a padla na hladinu 47,47 USD.

Poznámka k ochladeniu: Kto pravidelne sleduje komentáre vo svetových médiách, určite si všimol, že nehovorí sa len o ochladení, resp. blížiacom sa ochladení globálnej ekonomiky, ale o tom, že sa blíži nová svetová kríza, ktorá Európu vraj postihne oveľa horšie než tá z roku 2008. Dôvodom je nejednotnosť a rozdrobenosť v rámci EÚ, rôzne odstredivé tendencie a v neposlednom rade utečenecká kríza, kvôli ktorej sa medzi štátmi znova oživujú hranice s ostnatými, tzv. žiletkovými drôtmi…

Šírenie nenávisti a strachu z utečencov, o ktorý sa výdatne starajú niektorí politici, napríklad aj na Slovensku, je len jednou stránkou tejto krízy. U nás je strach postavený na osvedčených princípoch: utečenci chcú znásilňovať slovenské ženy, budú búrať katolícke kostoly a stavať mešity a ak aj sú medzi nimi katolíci, tak nevedia Otčenáš po slovensky, čiže treba ich odmietať a nenávidieť. Z európskych štruktúr už zaznelo, že krajiny, ktoré odmietajú prijať utečencov by nemali dostať peniaze fondov EÚ. Utečenecká kríza však okrem politického má aj ekonomický rozmer: nemecká kancelárka Angela Merkel vyzvala európske firmy, aby pomohli pri integrácii utečencov a dali im prácu.

Sympatický je mi postoj prezidenta zväzu nemeckého automobilového priemyslu VDA Matthiasa Wissmanna, ktorý uviedol, že automobilový priemysel je si vedomý svojej zodpovednosti voči utečencom a zvýraznil, že kvalifikovaní záujemcovia sú v nemeckých automobilkách veľmi vítaní. Wissmann zároveň ostro odsúdil všetky formy nepriateľstva voči utečencom prezentované na sociálnych sieťach a v niektorých médiách. Zaujala ma aj pomoc pre utečencov, ktorú zorganizovali americkí technologickí giganti Google a Apple, ako aj aktivita Slovenskej katolíckej charity a Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré rozposlali do všetkých katolíckych farností leták so základnými informáciami o migrantoch. “Ide o to, aby ľudia rozumeli súvislostiam. Ak informácie chýbajú, vytvára sa priestor pre šírenie jednostranných pohľadov,” uvádza KBS a zdôrazňuje, že k otázke utečencov treba pristúpiť v duchu kresťanskej lásky. Nastvany

Situácia po zasadaní: Premárnená šanca!

Tým, že Fed vo štvrtok napriek určitým očakávaniam nízke úrokové sadzby nezvýšil, podľa hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena tým premárnil svoju veľkú príležitosť a jeho príležitosti na ďalšie zvýšenie sa už výrazne znižujú. Klesla tým dôveryhodnosť Fedu a premárnenie šance uvrhne Spojené štáty do recesie. ”Obávam sa, že možnosti zvýšiť sadzby sa zužujú. To vytvorí na trhoch neistotu,” zdôraznil Jakobsen.

Reakcie na rozhodnutie Fedu a na následnú tlačovku zhrniem do troch viet:

  1. Vyhlásenie výboru bolo viac „holubičie“ ako očakávala väčšina analytikov a americké akcie po nezvýšení sadzieb svoje zisky neudržali (index S&P 500 uzavrel vo štvrtok pod úrovňou 2.000 bodov s 0,3-percentnou stratou).
  2. Šéfkou Fedu Janet Yellen načrtnuté obavy týkajúce sa vývoja globálnej ekonomiky výrazne zasiahli nemecké akciové trhy. Kľúčový index DAX v piatok oslabil o 3,06 percenta a ukončil na hladine 9916,16 bodu.
  3. Kým US dolár reagoval na kroky Fedu výrazným oslabením, zlato naopak posilnilo na svoje dvojtýždňové maximá.

Je svet financií vecný, uhladený alebo skôr živočíšny a vulgárny?

Kamoška zo školských čias mi nedávno čistila žalúdok, lebo sa jej nepáčil jeden z mojich komentárov, v ktorom som analyzoval situáciu po tom, čo akciový index Shanghai Composite v auguste klesol až o deväť percent a čínsky prepad sa rozlial na svetové trhy a tie začali brutálne krvácať. Spustila sa šialená hystéria.

Spolužiačke neprekážal obsah článku, ale moje vyjadrovacie prostriedky použité aj v titulku a medzititulkoch, najmä slová Anciáš, menzes, černota, krv, hrôza atď. Argumentovala tým, že o svete ekonomiky a financií sa má písať vecne a uhladene a nie živočíšne! Nemal som vtedy čas jej vysvetliť, že trhy často reagujú prehnane, iracionálne a až veľmi hystericky. Namiesto vysvetľovania som jej napokon poslal link na článok na Investujeme.sk, v ktorom je na základe poznatkov poskytnutých medzinárodnou investičnou spoločnosťou Fidelity vysvetlená téma investorskej psychológie a stádovitosti ako prirodzenej reakcie človeka.

Myslím, že predsa len má pravdu autor učenia o evolúcii prirodzeným výberom, britský prírodovedec Charles R. Darwin (1809–1882), že človeka nestvoril Boh na svoj obraz, ale sa vyvinul zo svojich živočíšnych predchodcov, ktorí žijú, resp. žili stádovitým spôsobom života, vrátane opíc (primátov).

Katolícka cirkev dlho považovala Darwinovu evolučnú teóriu za zločin proti Bohu. Tvrdo proti nej vystupovala a jej autora zosmiešňovala. Big grin

Prešlo veľmi veľa rokov, kým Svätá Matka Cirkev nakoniec predsa len uznala, že Darwin má pravdu. Rovnako ako uznala, že tí, ktorí tvrdili, že zem je guľatá a obieha okolo Slnka, nie sú diabli, ktorých treba upáliť. A pre osvieženie pamäti pripomeniem pápeža Jána Pavla II.,ktorý počas svojho pontifikátu presadzoval to najtvrdšie jadro v učení katolíckej cirkvi – tvrdo postihoval akékoľvek úvahy o zrušení celibátu a ako najväčšie zlo odmietal nemanželský sex, promiskuitu, homosexualitu, ale aj antikoncepciu a umelé prerušenie tehotenstva, avšak rehabilitoval veľkých mužov svetovej vedy – Galilea Galileiho, Mikuláša Kopernika a napokon i autora evolučnej teórie Charlesa Darwina.

Portrét slávneho Darwina je zachytený na 10-librovej bankovke (v záhlaví tohto článku).

On sám je vraj oligarchom!

Vo svojom predošlom komentári som sa ako nosnej téme venoval tzv. strednej vrstve, o. i. preto, že štáty a vlády na ňu zvyčajne kladú viac ako na koňa. V plnej miere to platí aj na Slovensku, kde stredná vrstva kŕmi štátny aparát, no štát od nej chce, aby živila aj zbohatlíkov a oligarchov a ešte aby financovala aj sociálnu pomoc pre tých, ktorí nemali toľko šťastia ako nadutí oligarchovia. V anglickom denníku The Independent ma zaujal rozhovor s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom o tom, že jeho krajina aktuálne čelí dvom vážnym nebezpečenstvám – jedno smeruje z agresívneho Ruska, druhé z vnútra Ukrajiny – je ním skupina domácich oligarchov, ktorá kontroluje trhy.

Britskí novinári k tomu sarkasticky poznamenali, že Porošenko je sám jedným z nich. Cool

Volatilita namiesto pointy

Naj udalosťou ak nie celého tohto roka, tak určite posledných týždňov a mesiacov bolo štvrtkové zasadnutie amerického Fedu, ktoré úrokové sadzby nezvýšilo, iba vyjadrilo obavy o vývoj svetovej ekonomiky. Dve tretiny septembra sú už za nami a koniec roka sa pomaly, ale isto blíži. A aký teda bude zvyšok tohto roka? Analytici Saxo Bank, ktorí sú známi svojimi pochmúrnymi prognózami a niekedy sa fajne mýlia a niekedy nie, trvajú na tom, že do Silvestra to na trhoch bude takto: slabší dolár, silnejšie zlato a príprava na to, že Spojené štáty klesnú v 1. kvartáli 2016 do recesie. Pri akciách neuvidíme podľa Saxo Bank do konca roka už nič impozantné. Len veľkú volatilitu…

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Bank of England

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial