Piatok 17. január. Meniny má Nataša

Od indexu DAX po možnú hnačku zo žinčice (Svet financií očami komentátora)

Finančné trhy dostali fajne po papuli. Doplatili na svoju, ak už nechcem napísať, že hlúposť, tak napíšem, že doplatili na prehnanú dôverčivosť. Tak im treba!

Príliš verili výsledkom prieskumov verejnej mienky, z ktorých mnohé sú neraz robené “od stola” tak, že vedúci výskumného tímu sa buchne po bruchu a – výsledky sa prispôsobia zhruba všeobecnému názoru, resp. všeobecným či prevládajúcim želaniam.Cool

Aj keď v posledných týždňoch a mesiacoch pred britským referendom boli tábory zástancov zotrvania Británie v EÚ a prívržencov Brexitu vzácne vyrovnané (v hre bola iba nerozhodnutá časť oscilujúca okolo hodnoty 10 až 20 percent z celkového počtu voličov), krátko pred referendom (najmä teda v stredu) mali podľa prieskumov odporcovia Brexitu navrch. A trhom to stačilo:

V stredu a vlastne i počas celého štvrtka boli trhy na výslní. Z optimistických predpovedí ťažila najmä britská libra, ale rovnako aj spoločná európska mena.

Libra v priebehu štvrtkového ranného obchodovania výrazne posilňovala, nakrátko sa vyšplhala na 1,4844 USD, čo bolo najviac od decembra 2015, a podvečer po dvoch udalostiach (agentúra YouGov podľa predbežných odhadov naznačila, že mierna väčšina Britov hlasovala pre zotrvanie v EÚ a predseda protieurópskej UKIP Nigel Farage opierajúc sa o iné priebežné odhady pripustil v televízii Sky News, že to predbežne vyzerá na víťazstvo odporcov Brexitu) si libra pripísala ďalšie zisky a dostala sa na šesťmesačné maximum 1,4996.

Index frankfurtskej burzy DAX sa v stredu vyšplhal až na úroveň 10.149,81 a vo štvrtok nakrátko vyskočil až na hladinu 10.340,84 bodu. Zdroj: Google Finance 

Rastúce výnosy nemeckých desaťročných dlhopisov na 0,093 percenta a britských na 1,373 percenta boli známkou optimizmu investorov, konštatoval vo štvrtok podvečer analytik Jan Tománek z Fio banky a dodal, že náskok priaznivcov zotrvania Veľkej Británie v EÚ v posledných prieskumoch verejnej mienky zrejme presvedčil trhy, že sa tak naozaj stane. Vyplazly jazyk

V nádeji, že Británia zostane súčasťou EÚ rástli aj ceny čierneho zlata. Severomorská ropná zmes Brent počas štvrtkového obchodovania dosiahla až 50,90 USD a americká ľahká ropa WTI sa vo štvrtok vyšvihla až na hladinu na 49,84 USD.

Prehnane veríš? Doplatíš!

Hovorí sa, že tak ako slepo veríš, tak na svoju nekonečnú dôverčivosť doplatíš! V referende zvíťazili zástancovia Brexitu a trhy dostali takú po papuli, že sa budú z toho ešte dlho spamätávať:

Britská libra sa v piatok voči USD prepadla rekordným tempom o viac než 10 percent a dostala sa až na hladinu 1,3228, čo je najmenej za posledných takmer 31 rokov (od septembra 1985). Libra rovnako strácala aj voči euru, ale to sa v piatok tiež prepadlo. Po referende išli prudko nadol aj ceny ropy:

Zmes Brent sa v piatok priblížila až k úrovni 47 USD a týždenné obchodovanie uzavrela na hladine 48,41 USD. V piatok v reakcii na Brexit zaznamenala celkový 6-percentný pád. Americká ľahká WTI uzatvorila týždeň na úrovni 47,64 USD s tým, že v piatok spadla o 5 percent.

Mierne sarkastická poznámka: Pani Ropu minulý týždeň zaujímalo jedine britské referendum – prieskumy, prvé odhady a napokon tvrdý výsledok. Nič viac! Počas týždňa sa dokonca ani len nepozrela na údaje o stave amerických zásob čierneho zlata, čo je pre jej ceny vždy (zdôrazňujem slovo vždy) azda ten najdôležitejší faktor!
 

Index DAX po oznámení výsledkov britského referenda prudko klesol – až na hladinu 9.226,15 a v piatok uzavrel na úrovni 9.557,16. Podľa analytikov nemeckej banky Helaba sa predpokladá, že DAX v najbližšom čase ešte ďalej klesne a môže sa dostať až niekde na cca 8000 bodov, ale to by už – podľa banky – mal byť bod obratu a index, ktorý ja osobne nazývam indexom nemeckej ekonomickej hrdosti, začne znovu rásť. Život nielen na frankurtskej, ale i na ostatných burzách sa znova rozvíri v závislosti od reakcií dotknutých centrálnych bánk – BoE i ECB krátko po oznámení výsledkov referenda avízovali, že prijmú účinné opatrenia na dosiahnutie stability trhu.

Trh je ako človek a má brušnú dutinu

Investori očakávajú, že americká centrálna banka (Fed) po výsledkoch referenda, aké zrejme neočakávala, s najväčšou pravdepodobnosťou posunie pripravované zvýšenie úrokových sadzieb ďalej do budúcnosti. Ja som už v predošlých komentároch v uplynulých mesiacoch viackrát písal – a to aj v rozpore s niektorými analytikmi – že Fed si radšej počká, akú paseku narobí prípadný Brexit!

To bolo podľa mňa pre rozhodnutie Fedu o sadzbách oveľa dôležitejšie než niektoré údaje z US ekonomiky.

Ten piatok, kedy boli oznámené výsledky britského referenda, to je ale len taký prvý dojem. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej.

Trhy totiž musia výsledky nielen dobre prežuť, ale aj stráviť. Trh je ako človek, môže niečo, či už mu to chutí alebo nie, prehltnúť, ale v tej chvíli ešte nevie, ako to bude vedieť stráviť a či ho nebude krútiť v bruchu. Ako napríklad od slovenskej žinčice, ktorá je zdravá, no niektorých – najmä, ak jej vypijú viac, začne trápiť v brušnom trakte. Tú žinčicu som nespomenul náhodou, budem sa jej ešte venovať v poslednej časti komentára. Teraz len pripomeniem, že investori majú radi istotu a nie sú veľmi šťastní, keď v dôležitej chvíli im zakrúti kdesi v črevách. Mrkajici

Výhody z EÚ alebo ďalšie vírenie trhov?

Situáciu navyše komplikujú nedeľné španielske parlamentné voľby. Pripomínam, že ide o opakované voľby, keďže tie predošlé (december 2015) nastolili v krajine patovú situáciu. Výsledky by mali byť známe v pondelok – dajme sa prekvapiť, ako na ne v synergii s britským referendom zareagujú trhy, keďže v Británii sa zreferendieva čoraz väčšmi a čoraz nebezpečnejšie.

Mnoho ľudí, s ktorými som sa cez víkend stretol, má z iniciovania ďalších a ďalších referend v Británii dobrú zábavu. Ja mám z toho skôr obavy. V hre sú, ako som to zrátal, tieto možné referendá: jedno, ktoré by fakticky anulovalo výsledky štvrtkového referenda, ďalej referendum, ktoré požaduje vystúpenie Londýna z Británie, pretože obyvatelia hlavného mesta, ktorí z väčšej časti hlasovali proti Brexitu, chcú i naďalej ťažiť z postavenia svojho mesta ako svetového finančného centra, ďalej je to už pripravované škótske referendum a črtá sa aj možné referendum o vystúpení Severného Írska z Británie.

Spojenie Írska a Severného Írska však nateraz nateraz lídri obidvoch celkov odmietli.

Osobitným problémom, ktorý Európu ešte len potrápi, je Gibraltár, ktorý, ak sa nemýlim, od roku 2006 má síce vlastnú ústavu, ale inak spadá pod právomoc britskej vlády. Len pripomeniem, že v minulých desaťročiach sa konali dve referendá o vystúpení Gibraltáru spod britskej jurisdikcie a jeho pričlenení k Španielsku (1967, 2002), ale v obidvoch prípadoch obyvatelia prevažnou väčšinou hlasov rozhodli o výhodách plynúcich z toho, že sú britskou kolóniou.

Teraz sa ale situácia môže zmeniť a zachytil som informácie o tom, že v treťom referende, ktoré chcú uskutočniť do konca roka, by sa už obyvatelia tejto korunnej kolónie zrejme rozhodli pre Španielsko, aby využívali výhody z členstva v EÚ. Big grin

Blitzkrieg a tvrdý vyhadzov vz. rast svetovej ekonomiky

Osobne si myslím, že ten výsledok referenda trhy napokon pretrávia, veď s istou dávkou nadsázky naozaj majú aj žalúdok a brušnú dutinu so systémom čriev, a ten piatok s tými náhlymi pádmi určite čoskoro vyšumí. Pre trhy je teraz oveľa dôležitejšie, ako sa budú vyvíjať vzťahy (rozumej: budúce obchodné a iné vzťahy) medzi Britániou a EÚ. V radoch európskych činovníkov sú dnes v podstate dva tábory:

➤➤ prvý tábor, ja by som ho označil slovom, ktoré som si požičal z nemeckej vojenskej terminológie (Blitzkrieg – blesková vojna, séria rýchlych útokov, ktoré protivníkovi nedajú žiadnu šancu), zastáva názor, že Brexit treba hneď a urýchlene zrealizovať a že výsledkom referenda sa vlastne definitívne skončilo členstvo Británie v EÚ a niet sa o čom baviť! Vyplazly jazyk

➤➤ druhý tábor skôr preferuje myšlienku, ktorú presadzuje i britský expremiér David Cameron, že s relizáciou Brexitu treba počkať, kým Británia bude mať na jeseň nového premiéra, ktorý bude môcť legitímne rokovať o všetkých detailoch odchodu. Túto myšlienku preferujú mnohí európski politici z dôvodu, aby Brexit priveľmi nepoškodil Úniu ani samotnú Britániu a neohrozil rast svetovej ekonomiky. Smutny

A navyše, niet v EÚ krajiny, ktorej desaťtisíce a možno státisíce mladých ľudí nežijú, neštudujú či nepracujú v Británii. Aj preto také otáľanie s okamžitou realizáciou Brexitu!

Zástancovia Blitzkriegu však argumentujú tým, že ak Británia okamžite dostane tvrdý vyhadzov so všetkými dôledkami, že to určite určite odradí ďalšie krajiny od možných EÚ exitov. Najčastejšie sa v tejto súvislosti spomína Holandsko, ale aj Taliansko s populistickým a euroskeptickým Hnutím piatich hviezd (M5S), ktoré len pred pár dňami veľa získalo v tamojších komunálnych voľbách (vrátane postu starostu v Ríme).

Hoci šéf hnutia Beppe Grillo sa hneď po oznámení výsledkov britského referenda dušoval, že jeho strana nič podobné neplánuje, talianska tlač vzápätí pripomenula, že v minulosti on sám už viackrát požadoval vypísanie referenda o vystúpení krajiny z EÚ a teraz to len hrá, aby nevyplašil väčšinu obyvateľov Talianska. Grillo čaká na vhodnú príležitosť, keď takéto snahy naplno prepuknú v niektorých krajinách Únie a potom tvrdo zaútočí proti ním nenávidenej Európe! Asi takto by som stručne zhrnul komentáre väčšiny talianskych médií, ktoré som sledoval počas víkendu.

Existenčný význam pre malé krajiny

Medzi krajinami, kde sa začínajú rozmáhať tendencie k možnému vystúpeniu EÚ je Česko. Aj keď českú politickú scénu dokonale nepoznám, zdá sa mi, že je viac kandidátov na iniciovanie referenda. Je medzi nimi aj Alternativa pro ČR, ktorá podľa Institutu Václava Klause (IVK) je prejavom prebúdzania sa českej spoločnosti. Zmateny

Vo vysielaní DVTV ma zaujala diskusia s českými europoslancami (Pavel Telička, Jiří Pospíšil), ktorí sa zhodli v troch bodoch:

  • Brusel je dnes vinný za všeličo, ale EÚ to nie je všemocný Brusel, ale EÚ to sú členské štáty a ich konkrétni zástupcovia v parlamente a exekutíve EÚ 
  • Brexit je voda na mlyn fašistom 
  • Radosť z Brexitu má predovšetkým Putinovo Rusko, ktoré týmto krokom posilní.

Vzápätí ešte doplnili, že mnohé extrémistické strany a hnutia v Európe usilujúce o rozbitie EÚ sú priamo financované z Moskvy! Z ostatných lúk a hájov ma zaujalo vyjadrenie slovenského podpredsedu Európskej komisie (EC) pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča, podľa ktorého EÚ má množstvo konkrétnych výdobytkov, žiaľ, na všetky pozitívne veci sme si zvykli a berieme ich ako samozrejmosť a naopak – všetko negatívne automaticky kladieme za vinu Bruselu! Slovinský prezident Borut Pahor povedal, že pre malé krajiny, akou je i Slovinsko, má prežitie EÚ existenčný význam!

Bielovlasá babička v tričku namiesto pointy

Zaujali ma správy o bratislavskom pochode extrémistov poväčšine hlásiacich sa k odkazu vojnového Slovenského štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa, požadujúcich rozbitie EÚ a “nastolenie slobody na Slovensku” a vulgárne vykrikujúcich na adresu europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD). Najviac ma ale pobavila bielovlasá babička sprevádzajúca slovenských nacionalistov – extrémistov, sama ale oblečená v tričku s menom a portrétom ruského prezidenta Vladimira Putina.  Aj tak sa dá podporovať slovenskosť – za Boha, za národ! Proti Európe – za Putina!

No viac ma zaujalo zhromaždenie ľudí protestujúcich proti fašizmu a extrémizmu. Aspoň z TV obrazovky som si nemohol nevšimnúť sociológa a prognostika Fedora Gála, expremiérku Ivetu Radičovú, poslancov Jána Budaja (OĽANO-NOVA) a Ľuboša Blahu (Smer-SD), ombudsmanku Janu Dubovcovú, bratislavského primátora Iva Nesrovnala a ďalšie známe osobnosti.

Po správach, že polícia zadržala niekoľkých extrémistov, o. i. aj tých, čo trhali vlajku EÚ, sa na diskusných portáloch rozvírili vášne. Na jednom z nich zrejme mladá dievčina písala: “EÚ je žalár národov a treba ju zničiť, postaviť hranice a my Slováci, ktorí sme pracovitý hrdý národ, sa budeme mať dobre. Nás netreba dirigovať z Bruselu. Vieme vyrobiť perfektnú bryndzu i žinčicu…”

Odpísal som jej, že bryndzu mám rád, ale žinčice, hoci je zdravá a chutná, pijem pomenej, lebo jej väčšia konzumácia môže vyvolať hnačku… Neviem, či slovo hnačka sa dotklo jej jemného dievčenského nošteka alebo ju mama konečne poslala spať, ale v ten večer už nediskutovala.

Téma britského referenda a jeho dopadov na finančné trhy je živá, bude sa o nej ešte veľa hovoriť a písať a tak ani ja ju neuzatváram a namiesto pointy radšej ponúkam hudobnú lahôdku. Legendárneho anglického speváka, skladateľa a profesionálneho vojaka Jamesa Hilliera Blunta (nar. v roku 1974 v Tidworth, Wiltshire) a jeho svetoznámy hit Goodbye My Lover. Len pripomeniem, že Blunt absolvoval Kráľovskú vojenskú akadémiu v Sandhurste a ako kapitán britských Royal Air Force slúžil koncom 90-tych rokov v misii NATO v Kosove. Pieseň je z roku 2005.

Brexit je dnes realitou. Goodbye My Lover. Dovidenia Anglicko, dovidenia láska moja!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: Tower Bridge, London. Zdroj: www.sxc.hu (freeimages)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *