Stvrtok 13. augusta. Meniny má Ľubomír

Od júla bude možné overiť si, na koho je vedená exekúcia

Od začiatku júla začne fungovať centrálny register všetkých aktívnych exekúcií. Nahliadať doň budú môcť tak inštitúcie, ako i bežní občania. Jeden vstup bude stáť dve eurá. 

„Nevedel som, že sa voči mne vedie exekúcia.“ To je veľmi častá odpoveď na otázku, prečo nechal dlžník zájsť vymáhanie pohľadávky až do neskoré štádia. Exekúcie končia často nekončia dobre. V najhoršom prípade dražbou nehnuteľnosti, kde dlžník býva. No veľmi zlá je i situácia, keď exekúcie, napríklad za neuhradené zdravotné poistenie, stiahnu dlžníka pod hladinu, nad ktorou nemôže vykázať žiadny oficiálny príjem, keď oň nechce prísť.

Odhaduje sa, že takýchto ľudí je na úradoch práce až 40 tisíc. Boja sa, že ak by sa legálne zamestnali, z výplaty im nič nezostane, pretože všetko im zoberie exekútor. Touto situáciou sa zaoberala už i Vláda SR a plánuje prijať niekoľko krokov, ktoré by mali situáciu dlžníkov uľahčiť.

Ako bude fungovať

Pomôcť tu ale môže i Centrálny register exekúcií. Napĺňajú ho všetci exekútori a budú sa v ňom dať nájsť aj prípady staré 20 rokov. Register však nemá slúžiť ako čierna listina. Po uhradení alebo ukončení exekúcie bude prípad z databázy vymazaný.

„Od júla sa budú môcť občania vyhnúť nepríjemným prekvapeniam a presvedčiť sa, či je alebo nie je voči nim vedená exekúcia. Podnikatelia si budú môcť preveriť svojich potenciálnych partnerov, prípadne banky svojich klientov,“ povedal prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller. Komora je správcom nového registra.

Použitie registra bude pre občanov podmienené registráciou a zaplatením administratívneho poplatku. Bežný užívateľ do 500 vstupov ročne zaplatí za lustráciu dve eurá. S rastúcim počtom hľadaní bude cena klesať. Okrem toho bude môcť občan, či firma požiadať o Výpis z registra, ktorú bude v papierovej forme vydávať Slovenská komora exekútorov. Za vydanie takéhoto potvrdenia zaplatí občan 2,50 eura.

V registri budú uvedené meno príslušného exekútora, údaje o súde, ktorý rozhodol o vykonaní exekúcie, príslušné dátumy k exekúcii ako aj označenie vymáhaného nároku. Nebude v ňom však údaj o veriteľovi. Dlžník sa tak nedozvie, kto na neho exekúciu podal. To si bude musieť zistiť u daného exekútora. Databáza nebude obsahovať údaje o exekúciách vedených daňovými úradmi, justičnou pokladnicou, orgánmi štátnej správy a samosprávy.

„Vznik centrálneho registra exekúcií bol dlhodobou prioritou Slovenskej komory exekútorov. Okrem informačného benefitu pre občanov register zvýši prehľadnosť o exekučných konaniach a dá reálnejší obraz o stave exekúcií na Slovensku,“  konštatuje M. Paller.

Naplnená databáza

Databáza vzniká na základe zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní schváleného ešte v roku 2014. Už od 1. januára 2015 zapisujú súdni exekútori do registra každú novú exekúciu a aktualizujú údaje o neskončených prípadoch.

Okrem občanov budú register využívať i orgány verejnej správy, firmy, či finančné inštitúcie. Firmy si budú môcť preveriť svojich partnerov, alebo aj sami predložiť certifikát, že voči nim exekúcia nie je vedená. Prínos očakávajú i samotní exekútori. „Hlavným významom registra je informovanie verejnosti a zvýšenie prehľadnosti prebiehajúcich exekúcií,“ uvádza komora exekútorov.

Zápis, zmena a výmaz údajov o právoplatne neskončenej exekúcii musí prebehnúť do siedmich dní, odkedy sa súdny exekútor dozvedel alebo mohol dozvedieť o nových skutočnostiach.

Pre súdnych exekútorov a orgány verejnej správy bude hľadanie v centrálnom registri bezplatné. Občania sa pred používaním budú musieť zaregistrovať a za každé hľadanie uhradiť poplatok.

Centrálny register exekúcií bude prístupný na webovej stránke Slovenskej komory exekútorov www.ske.sk.

29 odpovedí na “Od júla bude možné overiť si, na koho je vedená exekúcia”

 1. GEJZA DEMETER píše:

  CHCEM VEDIET CI NIESOM DLZNIKOM

 2. peter jurica píše:

  preco bude stat 2eur nahladnutie ked to mozete dat zadarmo aj tak ma vlada v sr plne vrecka peniazi!!a hlavne treba bezplatne nahladnutie do registrou exekucnych pre obcanou!!!

 3. marcela píše:

  Dobry den,
  chcem sa dozvediet ci na moje meno je vedena exekucia

 4. Dezider Žaludek píše:

  Chcem vedieť začo mám exekuciu

 5. alexander bunda píše:

  dobry den chcem vediet ci som dlznikom

 6. Flyn píše:

  Uz neviete zaco peniaze vy skurvenci pýtať, aby vas Boh oslepol a jazyk vykrutil.

 7. Martina toracova píše:

  Rada by som vedela ci mam exekuciu

 8. martina ginova píše:

  chcem vediet ci mam exekutora

 9. miko jozef píše:

  chcem vediet ci som dlznikom

 10. Ľuboš Karlik 24.09.1971 píše:

  Dobrý deň chcem vedieť aké exekúcie sú vedene na mna

 11. Jessica Dulova 23.9.1997 pise píše:

  Dobrý deň chcem vedieť či mám dakde exekúcie a či je na mňa.

 12. Miroslava Moskova píše:

  Dobry den. CHcela by som vediet celkovu sumu co mam este zaplatit na exekuciach,lebo mam dojem ze nieco platim aj dva krat .Dakujem.

 13. ivan píše:

  chcem vedieť či bankrot to platí podal som si ho pred rokom a ešte nemám odpoveď od sudu ho si všetky doklady som odovzdal júli 2018 neviem čo tým keď teraz je amnestia o exekúcie novela.

 14. Anna Koskar a píše:

  Dobrý večer chcela by som sa opýtať či je na moje meno vedená exekúcia

 15. Anna Koskarova píše:

  Dobrý večer chcela by som sa opýtať či je na moje meno vedená exekúcia

 16. Sandra Nagyova píše:

  Dobry den chcem vediet ci mam neaku exekuciu a od koho prosim dajte mi vediet dakujem

 17. Klaudia píše:

  Dobrý deň.Ak má podnikatel exekúcie v oviacerých inštitúciách a chce zistiť úplne vsetky dlhy čo má a začať vysporiadať aký je postup?Ďakujem za odpoveď

 18. Peter píše:

  Dobrý deň. Milujem chodiť po súdoch, políciach a chcel by som sa stať aj klientom nejakého exekútora. Vzrušuje ma to i keď chápem, že je to trošku zvláštne. Prosím môžete mi poradiť, ako postupovať? Ďakujem a ostávam s pozdravom.

 19. ilia píše:

  Chcem vedieť čí mám exuciu

 20. miroslav babjak píše:

  kde hladat ak cücem vediet ci mam exekuciu?

 21. Zdenko píše:

  Dobrí deň chcem zistyt číňan exekútora

 22. Valéria Balážová píše:

  Dobrý večer,chcela by som vedieť či je na moje meno ešte exekúcia? ďakujem

 23. Zuzana Andrašková píše:

  Dobrý den.
  Pri žiadosti o uver, mi vyskočilo, ze mam nejake exekučné dožiadanie. Tým padom mi uver nechcu schvalit. V socialnej ani zdravotnej poistovni dlh nemam,dane mam tiez zaplatene a ani v CRE žiadnu exekuciu vedenu voči mne, nemam. Kam sa mam ešte obratit, ak chcem zistit o co vlastne ide?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial