Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Odporúčanie kúpiť: SAP

Spoločnosť SAP dosahuje za prvý polrok zaujímavé čísla. Podľa obchodníka s cennými papiermi Capital Markets má potenciál na ďalšie zlepšovanie. Silnou stránkou spoločnosti sú jej produkty, ktoré jej umožňujú účtovať si maržu až 27 percent. Capital Markets preto očakáva, že akcie spoločnosti by sa mohli v strednodobom horizonte zhodnotiť o zhruba desať percent, z 55 dolárov na 61 dolárov. Najbližším míľnikom je zverejnenie polročných výsledkov v júli.

Manažment spoločnosti SAP zverejnil dňa 17. apríla 2014 hospodárske výsledky za prvý kvartál roka 2014. Príjmy spoločnosti dosiahli úroveň 3.7 miliardy eur, čo je o sto miliónov menej, ako očakávali analytici. O niečo horšiu úroveň dosiahol aj zisk na akciu, ktorý dosiahol 0.56 eura pri očakávaniach 0.59 eura. Napriek tomu sa jedná o podstatne lepšie čísla, aké vykazovala spoločnosť v uplynulom roku. Tržby SAP-u totiž vzrástli za sledované obdobie o tri percentá a čistý zisk dokonca o 18 percent. Aktuálne dosahuje spoločnosť čistý zisk na úrovni troch miliárd eur.

Dôvodom k rastu spoločnosti je expanzia činnosti aj mimo Európu, najmä na ázijský kontinent. Tržby spoločnosti sa v tomto regióne zvýšili za uplynulé tri roky o 13.5 percenta, pričom náklady zostávajú prakticky nemenné. Dôležité pre spoločnosť je aj udržiavanie jej prevádzkovej marže, ktorá dosahuje aktuálne až 27 percent. Takto vysokou maržou sa nemôže pochváliť veľa subjektov z prostredia technologického sektora, čo svedčí o nadštandardných produktoch a službách spoločnosti. Aj vďaka tomu a stabilne rastúcim príjmom môže SAP pravidelne vyplácať dividendu, pričom 22. mája vyplatí doposiaľ rekordne vysokú dividendu na úrovni jedného eura.

Dalo by sa povedať, že nové produkty SAP nemajú na trhu konkurenciu. Pochváliť sa môže niekoľkými cloudovými riešeniami, ktoré zaznamenali v poslednom roku 38 percentný nárast v tržbách. Dôležitý je pre SAP produkt HANA, ktorý od jeho spustenia v roku 2011 používa už 3200 spoločností a ďalších 1200 startupov z 57 rôznych krajín by v blízkej budúcnosti malo rozvinúť svoje podnikanie a aplikácie na základe SAP HANA, pričom ďalších tisíc spoločností je priamo ovplyvnených týmto produktom.

Táto inovácia sa okamžite prejavila aj v číslach, ktoré hovoria o tom, že cloudové produkty prinášajú firme ročne 38 percentný nárast v tržbách a prekonali tak úroveň 1.1 miliardy eur. Druhým ťahúňom je non-IFRS software, ktorý zaznamenal medziročný nárast v tržbách o osem percent až na úroveň štvrť miliardy eur. Zaujímavo vyzerá non-IFRS produkt v Spojených štátoch, kde dosahuje desať percentný nárast v používateľnosti každým rokom. Úspech firmy prinútil vedenie spoločnosti k náboru dvoch tisícok nových pracovníkov a celkovo tak zamestnáva už 67 tisíc ľudí.

sap-graf Profil:

SAP AG spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami sa zaoberá vývojom a licencovaním obchodného softvéru. SAP taktiež predáva podporu, konzultáciu, tréning a iné služby súvisiace so softvérovými produktmi. Koncom roka 2013 mala spoločnosť 258 000 zákazníkov vo vyše 130 krajinách. Spoločnosť má tri segmenty: produkt, konzultovanie a tréning. Riešenia od spoločnosti sú zákazníkom k dispozícii v šiestich priemyselných sektoroch: proces, diskrétnosť, zákazníci, služby, finančné služby a verejné služby. Dôkazom kvality spoločnosti je jej vyše 40 ročná história.

Cena:

Cieľová cena 61.48 EUR bola určená násobkom priemerného očakávaného zisku na akciu EPSFY 12/15 3.76 eura a 5 ročného priemeru P/E 21.80 spoločnosti. Následne bola cena znížená o 25 percent v dôsledku neistoty ohľadom vývoja politickej situácie v Nemecku, Francúzku a EU v roku 2014. Prípadné spomalenie rastu alebo recesia v USA, alebo prehĺbenie poklesu HDP v EÚ, alebo prípadná výrazná zmena monetárnej politiky Fedu a ECB, by znížili schopnosť spoločnosti zvyšovať zisk a mohli by zapríčiniť výrazný pokles cien akcií spoločnosti na burze.

sap-tabulka

Vladimír Gašpierik je predsedom predstavenstva a Ivor Lehoťan analytikom spoločnosti Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *