Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ohliadnutie za švajčiarskym frankom – čo predcházalo jeho prudkému zhodnoteniu

Takmer pred mesiacom došlo k nečakanému zrušeniu stropu švajčiarskeho franku zo strany tamojšej centrálnej banky. Frank posilnil skokom o 20 percent. Udalosť otriasla trmi. Viacerí investori sa popálili. V našej analýze sa pozeráme na to, čo tomuto rozhodnutiu centrálnej banky predchádzalo. 

Švajčiarska ekonomika bola vždy vnímaná ako bezpečný prístav pre investície v turbulentných časoch. Preto od začiatku krízy v roku 2009 sa investori začali nakupovať franky čo samozrejme znamenalo jeho postupné posilňovanie voči euru. V roku 2011, keď obavy o rozpad eurozóny boli najväčšie, tak tlak na silný frank stúpol ešte viac. Začal byť tak silný, že centrálna banka sa bála, že švajčiarski exportéri by mohli byť ohrození a krajina by upadla do hlbokej recesie.

Preto sa 6.septembra 2011 rozhodla, že nedovolí posilniť frank pod hodnotu 1,20 voči euru. Na dosiahnutie tohto cieľa bola ochotná robiťnelimitované intervencie. V praxi to znamenalo, že za novovytlačené franky nakupovala doláre a eurá, čo oslabovalo frank.

Avšak investorov, ktorí si chceli kúpiť franky bolo veľa a tak musela Švajčiarska národná banka (SNB) nakupovať eurá a doláre vo veľkom. Najväčší nárast devízových rezerv sa udial v prvej polovici roku 2012. Medzi aprílom a októbrom 2012 rezervy narástli o 180 mld. CHF. Potom tlak na frank na takmer vyše roka akoby ustal. Na konci novembra 2014celkové devízové rezervy dosahovali objem 475 mld. CHF. Toto číslo je naozaj veľké vzhľadom na veľkosť švajčiarskej ekonomiky.

Musíme si uvedomiť, že v tejto krajine žije len okolo 8,5 milióna ľudí, čo znamená 56.000 CHF na obyvateľa. Je to objem rovnajúci sa takmer polovici celkovej menovej zásoby (M3), čo môže v budúcnosti hroziť veľkou infláciou. Takéto veľké rezervy samozrejme boli predmetom politických diskusií v krajine, čovyústilo do referenda „Gold initiative“. Zástancovia referenda okrem iného požadovali, aby časť rezerv bola zkonvertovaná do zlata. Toto referendum sa konalo 30. novembra 2014 a bolo neúspešné. V každom prípade to rozvírilo verejnú mienku a vytvoril sa tlak na centrálnu banku, aby objem rezerv ďalej nezvyšovala.

devizove-rezervy-chf

Podľa vyjadrenia centrálnej banky tlak na posilnenie franku stále pretrvával a preto v 18.decembra 2014 zaviedli negatívne úrokové sadzby, aby tlak oslabili. Z údajov, ktoré máme teraz k dispozícií vyplýva, že tlak na frank neustal a ďalej sa zvyšoval. V rámci tlačovej konferencie bola opäť zdôraznená nemennosť záväzku držať kurz a zároveň fakt, že prípadné posilnenie franku by malo veľmi zlé dôsledky na ekonomiku. Pomyselný olej do ohňďalej prilievali najmä očakávania kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Európskej centrálnej banky. 

Veľmi nízka inflácia a slabý ekonomický rast znamenali, že ECB bude tlačiť eurá a nakupovať za ne štátne dlhopisy. Tento krok by sám o sebe opäť zvýšil tlak na posilnenie franku. Preto 15. januára 2015 sa rozhodla švajčiarska centrálna banka zrušiť stanovenú intervenčnú hranicu 1,20 CHF za EUR. Tento krok bol naozaj nečakaný, pretože vlastne mesiac predtým predstavitelia centrálnej banky vyhlasovali, že budú brániť frank za každú cenu. Medzi uvedenými dátumami sa zmenilo len to, že cena ropy ďalej padala, čo samozrejme len uisťovalo trhy, že ECB začne odkupovať dlhopisy.

V následnej tlačovej konferencii guvernér SNB Thomas Jordan uviedol, že kurz fixného franku by tak či tak v horizonte 6 až 12 mesiacov opustili a preto vzhľadom na medzinárodné okolnosti je lepšie ho ukončiť teraz. Informácia o horizonte ukončenia fixného režimu predtým nebola nikdy zverejnená. Zároveň povedal, že lídri nemohli naznačiť možné ukončenie fixného kurzu, keďže by to stálo ďalšie intervencie. Ako dôvod ukončenia T. Jordan uviedol, že dolár voči franku oslabil v priebehu roku 2014 a preto určité posilnenie franku je možné. 

Výšku devízových rezerv ako dôvod nespomenul. Veľkosť exportu švajčiarskej ekonomiky do dolárových oblastí nie je veľká a preto oslabenie franku voči doláru neberieme ako zásadný argument. Máme za to, že veľkosť rezerv (a zároveň objem natlačených frankov) by sa vzhľadom na chystaný krok ECB muselčasom zväčšovať a preto fixný kurz opustili radšej týždeň pred zasadnutím ECB.

Z dlhodobého hľadiska je frank posilňujúcou menou. Priemerná inflácia vo Švajčiarsku bola medzi rokmi 1990– 2014 na hodnote 1,15 percenta pričom v eurozóne bola 2,16 percenta. To znamená, že podľa ekonomickej teórie parity kúpnej sily by mal frank posilniť ročne voči euru o 1%. Podľa takýchto teoretických výpočtov, je momentálne rovnovážna hodnota okolo 1,20 CHF za EUR. To, že je dnes skôr 1,00 je dôsledkom neistoty v samotnej eurozóne.

V ďalšom období očakávame zotrvanie franku okolo 1,00 CHF za EUR. Pokiaľ by sa podarilo vyriešiť konflikt na Ukrajine a hrozba odchodu Grécka z eurozóny by pominula, tak je možné, že frank sa vráti k svojej rovnovážnej úrovni 1,20. No naopak, ak sa situácia v eurozóne bude skôr komplikovať, tak je možné ďalšie posilnenie švajčiarskej meny. 

kurz-chf-eur

Autori sú analytici Tatra banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *