Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Opcie: Ohraničená strata, špekulácie na rast i na pokles

Vplyvom krízy stáracajú investori dôveru, veď bežné investičné produkty neboli vlani schopné zarobiť, nedarilo sa akciám, ani ultrakonzervativnym fondom peňažného trhu. Dodatočné zisky bolo možné dosiahnuť iba špekulovaním na akciových alebo derivátnych trhoch. Jedným zo spôsobov ako sa dostať k zaujímavým ziskom a zároveň mať zaistené riziko sú opcie. Práve im sa budeme venovať v rámci vzdelávacieho seriálu.

Obchodovanie s opciami je známe už niekoľko storočí a pôvod má v Japonsku a Grécku, hoci prvé štandardizované opčné kontrakty vznikly v roku 1973 na CBOE (Chicago Board of Options Exchange), odkedy sa začali rozvíjať s nimi spojené obchodné stratégie. Opcie sa z okraja finančného sveta dostali behom niekoľkých rokov do samotného centra a dnes bezpochyby predstavujú jeden zo stavebných prvkov riadenia rizík a alternatívnych prístupov k zhodnocovaniu kapitálu. Štandardná definícia opcií hovorí o práve kúpiť alebo predať vopred dané podkladové aktívum za vopred danú cenu a k vopred danému dátumu. V podstate dnes určujete cenu, za ktorú si v budúcnosti budete môcť kúpiť napríklad akciu, komoditu alebo menu. Zásadný rozdiel od CFD alebo iných finančných derivátov  však spočíva v tom, že opcia dáva iba právo, ktoré môžete alebo nemusíte uplatniť, zatiaľ čo CFD, futures a forwardy ukladajú povinnosť splniť podmienky kontraktu a práve opčné právo je prostriedkom k vytvoreniu velkého množstva stratégií.

Najskôr si vysvetlime terminológiu, ktorá sa spája s opciami:

 • Strike : Alebo realizačná cena, je cena podkladového aktíva, ktorá je predmetom opčného kontraktu, tj. cena, za ktorú si budete môcť dané aktívum v budúcnosti kúpiť.
 • Expirácia : Doba životnosti opcie
 • Opčná prémia : Je to cena opcie, teda suma, ktorú kupujúci opcie zaplatí za dané opčné právo
 • BEP : Alebo breakeven-point je bod, kedy sa daná opčná stratégia dostáva zo straty do zisku, resp. zisk sa rovná presne nule

Existujú dva typy opcií, call a put, s tým, že call predstavuje právo kúpiť v budúcnosti dané aktívum a put predstavuje právo predať. K týmto dvom typom opcií sa vzťahujú dva základné pokyny, dobre známe long a short, teda nákup a predaj. Long pozícia Vás dáva do pozície kupujúceho opčného práva, teda platiteľa opčnej prémie s tým, že opčná prémia predstavuje obmedzenú stratu a táto nikdy nemôže byť prekročená (v podstate tak vytvára určitý prirodzený stop-loss). V prípade Short pozície sa stávate predajcom opčného práva , máte teda povinnosť podmienky kontraktu splniť a za túto povinnosť na začiatku obchodu obdržíte opčnú prémiu. Tomuto procesu sa hovorí vypísanie opcií a je k nemu potrebné zloženie marže v určitej výške. Vyššie uvedené pozície je potom možné kombinovať, teda môže vzniknúť Long call, Long put, Short call a Short put. Každá z daných opcií má potom iné využitie. Vystihuje ich nasledovná tabuľka.

  CALL PUT
LONG Na vzostup ceny PA
Zisková po prekonaní prémie
Obmedzená strata
Na pokles ceny PA
Zisková po prekonaní prémie
Obmedzená strata
SHORT Na pokles ceny PA
Zisk do výšky obdržanej prémie
Neobmedzená strata
Na vzostup ceny PA
Zisk do výšky obdržanej prémie
Neobmedzená strata

Opcie majú niekoľko výhod oproti klasickým investičným inštrumentom a iným derivátovým produktom. Hlavným rozdielom je však ich vlastnosť obmedzenej, vopred danej straty. Niekto môže namietať, že aj pri CFD existuje stop-loss, a že opcie sú drahšie, avšak to nie je tak celkom pravda. Stop-loss síce čiastočne nahrádza túto vlastnosť opcií, pokiaľ sa však cena podkladového aktíva na úroveň stop-lossu dostane, dochádza k automatickému uzatvoreniu pozície, a to aj vtedy, ak by okamžite cena vyskočila naspäť. Pri opciách však môže okolo hranice obmedzenej straty pokojne oscilovať počas doby životnosti opcie a podstatné je práve to, kde sa cena ocitne v dobe expirácie.

V budúcom si priblížime základné opčné pozície a to ako sa v opčných grafoch vyznať.

Autor je account manažér X-Trade Brokers.

Obchodujete s opciami?

View Results

Loading ... Loading ...

5 odpovedí na “Opcie: Ohraničená strata, špekulácie na rast i na pokles”

 1. Ďodi píše:

  je to v ri…. s týmto svetom! Aj v článku sa píše, že normálne investičné produkty nie sú schopné zarobiť; zisk sa dá dosiahnuť iba špekuľovaním…. Ešte vlani, keď kríza naplno neprepukla, som si myslel, že podvodmi a špekuľovaním sa dobre zarába len v krajinách bývalého socializmu, vrátane Slovenska. Časom prichádzam na to, že je to tak asi všade na svete.

  • LK píše:

   Tuším iróniu za vašim komentárom. Každopádne: Špekulovanie je úplne legitímna súčasť investovania. Veľmi zjednodušene by sme mohli povedať, že „investovanie“ znamená snahu zhodnotiť peniaze s využitím hospodárskeho rastu (rastie hospodárstvo, rastie i hodnota môjho portfólia). Špekulácie sú viac založené na odhadoch pohybu. (Ak správne odhadnem pokles, môžem na tom zarobiť, lenže v takom prípade, zarobím na úkor toho, kto očakával rast, ak neodhadnem, prerobím – preto špekulovanie). Na FOREXovom trhu ide v prvom rade o špekulácie a nie o investovanie v užšom zmysle slova.

  • Michal píše:

   „Špekulant“ v investičnom svete určite nie je nadávka.

   • Ďodi píše:

    Možno… Ale taký Madoff bol špekulant v investičnom svete – v tom pravom aj v nepravom zmysle slova. To iste uznáte.

    A už sa črtá ďalšia superinvestičná aféra. Texaský supermiliardár a šéf investičnej spoločnosti Stanford Financial Group, donedávna tiež glorifikovaný finančník a špekulant Allen Stanford, ktorému americká prokuratúra pre istotu navrhuje až 250 rokov väzenia.

 2. gafxzr píše:

  V0kRNK apxebxuvndsx, [url=http://yurbnvabscio.com/]yurbnvabscio[/url], [link=http://ymfimsqeklzg.com/]ymfimsqeklzg[/link], http://ydbwztaoouqj.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *