Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Reality: Oplatí sa kúpiť nehnuteľnosti v Rakúsku a Maďarsku?

Slováci vďaka poklesu kurzu forintu voči euru chodia do Maďarska nakupovať potraviny a elektroniku. Aj v Rakúsku sa oplatí nakupovať drogériu, pohonné hmoty a niektoré potraviny. Za hranicami sme sa však naučili nakupovať aj nehnuteľnosti.

Vývoj v posledných rokoch naznačoval, že Slováci čím ďalej, tým viac preferujú kúpu nehnuteľnosti v Maďarsku a Rakúsku, ktoré sú vzdialenosťou dostupné do Bratislavy.

Na cenu vplýva prepad forintu

Dlhodobý pokles výmenného kurzu maďarského forintu voči euru ovplyvnila nielen ekonomická kríza, ale aj nestabilná politická situácia. Forint dosiahol minimálnu úroveň 6.3.2009 na hranici 316,50 forintu za 1 euro, kým ešte k 10.12.2008 to bolo 263,75 forintu za 1 euro a priemer za rok 2007 bol 224,14 forintu za 1 euro.

Vývoj kurzu HUF voči EUR (zdroj: ECB)

Naproti tomu prijatie eura k 1.1.2009 zjednodušilo medzištátne transakcie a porovnávanie cien tovarov a služieb medzi Slovenskom a Rakúskom.

Čo Slováci nakupujú?

Pri porovnaní cien nehnuteľnosti v Maďarsku a Rakúsku, ktoré sú vo vzdialenosti cca 20-30 km od Bratislavy môžeme skonštatovať, že ceny sú výrazne nižšie ako ceny porovnateľných nehnuteľností v Bratislave a okolí. Novostavbu domu v Dunakiliti, Mosonmagyaróvi alebo Rajke s pekným 10 árovým pozemkom môžeme kúpiť už za 100.000,- až 120.000,- EUR. Pre porovnanie ceny podobných domov v Rovine alebo Dunajskej Lužnej sa pohybujú od 180.000 EUR vyššie. Pokiaľ máte záujem o drahšie, luxusnejšie domy, ani tam sa výberu medze nekladú. Nádherné vilky môžeme nájsť za rozumné ceny. Ceny starších domov v tejto lokalite sa pohybujú okolo 65.000,-až 90.000,- EUR v závislosti od vzdialenosti od Bratislavy, rozlohy pozemku a stavu domu.

Roman Parobek, konateľ realitnej kancelárie VELVET REAL, s.r.o., konštatuje: „Klienti majú záujem o lacné nehnuteľnosti, ktoré sa s našimi cenami  nedajú ani porovnať.  V okruhu 30 km od Ba nenájdete konkurencie schopnejšie ceny. Nové nehnuteľnosti v Maďarsku stoja toľko, ako u nás staré 40 ročné byty. Tam za rovnaké peniaze kúpite 5-9 ročný rodinný dom s veľkým pozemkom.“

Aj Judita Kötelešová, maklérka realitnej kancelárie Talea Immobilien, potvrdzuje záujem hlavne o nové a ihneď obývateľné domy, ale aj pozemky.

V Rakúsku je podľa Moniky Haklovej, konateľky Immobilien Universal development GmbH, záujem hlavne o pozemky, novostavby a byty. Ceny domov sú približne na úrovni cien v okolí Bratislavy. Nové domy v Gattendorfe (cca 25 km od Bratislavy) v radovej zástavbe sa pohybujú od 170.000,- EUR. Ceny pozemkov v Kittsee, Hainburgu a Marcheggu sa pohybujú od 55 do 170 EUR/m2.

Úver nie je problém

S vybavením úveru už nie je taký problém, ako v minulosti. Realitné kancelárie tvrdia, že ochotne a bez poplatku zabezpečia hypotekárny úver v danej krajine. Postup pri vybavení hypotekárneho úveru je približne rovnaký ako na Slovensku.

Banky v Maďarsku aj v Rakúsku prefinancujú  cca 70% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. K vybaveniu úveru klient potrebuje potvrdenie o výške príjmu za posledné tri mesiace, ak je živnostník, tak daňové priznanie za posledné 2 roky. Výška úrokových sadzieb je porovnateľná s výškou úrokových sadzieb na Slovensku a najviac je  závislá od bonity klienta a hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Judita Kötelešová, maklérka realitnej kancelárie Talea Immobilien potvrdzuje túto situáciu: „Doklady sú potrebné štandardné, ako na Slovensku a banky prisľúbenú výšku úveru dodržia. V súčasnej dobe upravili úvery v náš prospech t.j. aj v eurách, s možnosťou platenia splátok v eurách. Vzťahy maďarských bánk sú korektné, a poskytujú výhodné podmienky napriek veľkej hospodárskej kríze v Maďarsku.“

Monika Haklová, konateľka spoločnosti Immobilien Universal development GmbH,  vysvetľuje pretrvávajúci dopyt klientov o kúpu nehnuteľností v Rakúsku: Záujem je preto taký vysoký, lebo štát poskytuje nízkoúrokové pôžičky na výstavbu domu vo výške 40 000,-Eur + za každé dieťa 11 000,-Eur. Na kúpu staršieho domu je to 25 000,-Eur + 11 000,- Eur za každé dieťa. Pôžička je na 32,5 roka, prvých desať rokov je úroková sadzba 0,5% p.a., po 11 – roku 1,5% p.a. a po 22 roku 3% p.a.. Po desiatom roku je možné túto pôžičku vrátiť.

Aké sú výhody bývania v  Maďarsku a Rakúsku?

Nespornou výhodou bývania v Kittsee, Hainburgu alebo Rajke je dobrá dopravná dostupnosť do Bratislavy. Do centra sa ráno dostanete rýchlejšia ako z Dúbravky, Devínskej Novej Vsi alebo Podunajských Biskupíc.

Medzi ďalšie výhody nepopierateľne patrí podľa Moniky Haklovej: „Sociálna starostlivosť o deti, v prípade, že si slovenský občan nahlási trvalé bydlisko, tak dieťa ma nárok na rodinné prídavky od štátu vo výške cca 180,-Eur/mesačne na jedno dieťa (na Slovensku je to 18,-Eur/mesačne). Zo strany štátu sú tu aj ďalšie podpory napr. príspevky na tepelné čerpadla, solárne panely, pasívne domy, atď.

V Maďarsku môžeme za najväčšiu súčasnú výhodu považovať znižujúci sa konverzný kurz maďarského forintu voči euru, ktorý spôsobil zlacnenie všetkých tovarov, služieb, energií, ale aj nehnuteľností pre Slovákov.

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností?

 Aký bude vývoj v najbližšom období sa odborníkom ťažko predpovedá. V čase, keď mnoho ľudí stráca prácu sa nepredpokladá veľký nárast dopytu po nehnuteľnostiach. Dobrou alternatívou pre mladých, ale aj starších Slovákov môže byť kúpa lacnejšieho domu, bytu v Maďarsku, kde za rovnaký komfort zaplatia menej peňazí a životné náklady budú taktiež neporovnateľne nižšie ako na Slovensku.

Ceny nehnuteľností na Slovensku a v okolitých krajinách tento rok budú stagnovať, prípadne budú mierne klesať. Hospodárska kríza sa v súčasnosti ešte len začína prejavovať a kúpyschopnosť obyvateľstva sa znižuje.

Judita Kötelešová, ohľadom situácie v Maďarsku, hovorí: „Ceny nehnuteľností vzhľadom na pokles ceny forintu voči euru výrazne klesli, takže ich kúpa sa teraz určite oplatí. Vývoj sa dá veľmi ťažko predpokladať.“

Monika Haklová hodnotí situáciu v Rakúsku: „Za posledný rok sa ceny mierne zvýšili a čakáme, že sa budú ceny zvyšovať, pretože je naďalej je  veľký záujem a v Bratislave sú pozemky niekoľko násobne drahšie a pomaly vypredané.“

Láka Vás kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku alebo Maďarsku?

View Results

Loading ... Loading ...

14 odpovedí na “Reality: Oplatí sa kúpiť nehnuteľnosti v Rakúsku a Maďarsku?”

 1. Michal píše:

  Ja by som odporúčal Maďarsko, vzhľadom na to, že ich hospodárstvo je v katastrofálnom stave, oplatí sa počkať ešte pár mesiacov, ceny určite neporastú.

 2. wowo píše:

  dost blbost co tu je pisane sledujem denne rok realitnu situaciu v rakusku.Pekne krasne klesaju ceny aj tam, cca o 300 tisic od zaciatku roka .Zaroven vlastnim nehnutelnost v at.Tieto realitky ponukaju velmi nevyhodne veci.Nalakaju akoze na hypoteku, ktora je podpora od statu ,ale v skutocnosti zaplatite o moc viac a nie slubovany 1,7 miliona ako je uvadzane na strankach p. Hakalovej,ale 7. kto vie pociatat moze si to zratat..V pozicku WBF vam daju len v burgelande,kde nikto z domorodcov neche byvat, je to dost blizko autostrady do wiedne, Nikde inde a pozicku v rakusku nedavaju v plnej vyske,musite mat minimalne 40 percent ceny kupovanej nehnutelnosti a rakusky plat,,hehhehe.. ani domorodcom a nie to este slovakom so slovenskym platom.Na tuto pozicku akoze podpora byvania musite splnit podmienku nizko energeticky dom {pasivny} ktory je pomerne cenovo drahy okolo 7 melona.inak na to nemate narok .Lepsie info a nie zaujate a komercne kde lakaju ludi hore uvedene realitky na svoje stranky najdete na nekomercnych strankach a ako je http://www.slovaci.at alebo http://www.rajka bloguje.sk Hneva ma ze niekto si robi reklamu na svoj zisk neferovymi info

  • wowo píše:

   a este daco,vzdy pri kupe nehnutelnosti sa obrate na miestne realitky v danom state. Napr v rakusku sa predaj deje cez notara ,ktory ruci svojim majetkom za spravnost.Slovenskym r.k.posobicim v zahranici by som neverila v takom rozsahu ze poznaju rakuske pravo ha..uz to vidim..,ako miestny rakusky notar…

  • mrx píše:

   akurat stojim pred kupou pozemku v Pame. Mohol by si prosim Ta poradit ci mam este pockat, ci pojdu este ceny dole. Teraz je cena 85 euro/m2 + pripojky 10000 euro. Diky.

 3. wowo píše:

  ked nevis tak necitaj .Moj sukromny nazor je -Preco by som sa mala ucit tak otrasny nedokonali jazyk kery sa mi vobec nepaci?? mi povedz preco?ved mne beha mraz po chrbte ked nekdo lubozvucne mnauci.
  len tak dalej uc sa uc sa slovensky a spisovne cely zivot u urcite to bude zmysluplne prezitie zivota a ani nestihnes vsetky pravidla nabiflit.Slovensko a hatlanina mi je cele volne ako je.
  takych ludi slovensko ako ty potrebuje…uc sa pekne este viac slovensky a zostan na slovensku prosiiiiiiiiiiim,potrebuju ta tam.a bud hrdy ,hahahahaha

  • smirnoff píše:

   Problém je v tom, že na to, aby si sa naučila spisovne slovensky, stačí byť aspoň priemerne inteligentný. Nie je to žiadna námaha pre človeka, ktorému to myslí. Ty budeš teda pravdepodobne z tých hlúpejších.

  • smirnoff píše:

   Problém je v tom, že na to, aby si sa naučila spisovne slovensky, stačí byť aspoň priemerne inteligentný. Nie je to žiadna námaha pre človeka, ktorému to myslí. Ty budeš teda pravdepodobne z tých hlúpejších.

 4. samko píše:

  my rozmislame nad kupou pozemku v rakusku,lebo tu na slovensku su dost drahe.neviete ci v rakusku nieje problem s uverom ak manzel ma uz 40?

 5. fatboyslim píše:

  Maklérka realitnej kancelárie Talea Judita Kötelešová uvádza veľmi skreslené informácie. Slovákom ktorí kúpili nehnuteľnosti v Maďarsku sa výrazne predražujú hypotéky fixované na švajčiarsky frank. Slabnúci forint im každý mesiac zvyšuje splátky. Splátky hypoték v švajčiarskych frankoch (10 miliónov forintov) sa takmer zdvojnásobili potom, čo maďarská mena od roku 2008 stratila voči alpskej 35 percent.

  Ale o tom Vám samozrejme realitní makléri nič nepovedia, tí chcú nehnuteľnosti iba predať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *