Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

OVB pôsobí v Európe už 40 rokov, na Slovensko prišlo v roku 1993

Najväčšia, najznámejšia a najvplyvnejšia – taká je po 17-tich rokoch pôsobenia na Slovensku sprostredkovateľská spoločnosť OVB. S obhájením tejto pozície je to však stále zložitejšie a vyzývateľov na trhu pribúda. Na rozdiel od konkurencie sa slovenské OVB môže oprieť o 40-ročné skúsenosti svojej nemeckej matky.

Na začiatku bolo stavebné sporenie

Nemecká spoločnosť OVB bola založená v roku 1970 Ottom Wittschierom, Bertom Schwarzom a Brunom Tönnesom ako združenie podnikateľov. Ako vysvetľuje tlačová správa spoločnosti, cieľom bolo klientsky orientované poradenstvo pre domácnosti v oblasti stavebného sporenia. Meno spoločnosti pramení z prvého označenia firmy „Organizácia sprostredkujúca zmluvy o stavebnom sporení“ (Organisation zur Vermittlung von Bausparverträgen). V nasledujúcich rokoch spoločnosť rozšírila postupne svoje produktové portfólio – meno OVB však zostalo. V roku 1981 sa spoločnosť presťahovala na Heumarkt v Kolíne, kde sa dodnes nachádza jej hlavné sídlo.

Prvé dve desaťročia sa OVB sústredilo iba na nemecký trh, prvá expanzia smerovala v roku 1991 do kultúrne a jazykovo blízkeho Rakúska.  V roku 1992 pribudli Poľsko, Česká republika a Maďarsko, o rok neskôr aj Grécko a Slovensko. Vo Švajčiarsku sa značka OVB objavila v roku 1995 a v Chorvátsku v roku 1998. Ďalšie rozširovanie prišlo až v novom miléniu: Španielsko, Taliansko a Rumunsko (2002), Francúzsko (2003) a Ukrajina (2007). „Značka OVB je dnes pevne etablovaná v celej Európe. Zahraničný obchod je pre nás centrálnym motorom rastu. Na všetkých regionálnych trhoch vidíme šance pre hlbšie preniknutie na trh. V oblasti súkromného dôchodkového zabezpečenia je napríklad vysoká úroveň potrieb vo východoeurópskych krajinách“, hovorí holdingový šéf Wilfried Kempchen.

V roku 2004 sa zaviedla súčasná koncernová štruktúra na čele s OVB Holding AG. Holding pôsobí ako materská spoločnosť všetkých národných dcérskych spoločností a celkovo koordinuje obchod. V júli 2006 bolo OVB úspešne uvedené na burzu, čo značku v celoeurópskom rozmere posilnilo. Predseda predstavenstva Wilfried Kempchen dodáva: „Vďaka medzinárodnému zastúpeniu a sile odbytu je OVB atraktívnym partnerom pre banky, kapitálové investičné spoločnosti a stavebné sporiteľne. Náš obchod je budúcnosť: zabezpečenie, poistenie, tvorba a zhodnocovanie majetku. Preto sa aj dnes pozeráme do budúcnosti s optimizmom.“

Personálne rošády

Vlani v lete prešlo vedenie OVB výraznejšími personálnymi zmenami, v krátkom čase odišli vtedajší holdingový šéf Michael Frahnert a český šéf Pavel Uzel. Spoločnosť o príčinách mlčala. Oskar Heitz, člen predstavenstva OVB Holding, v TS uviedol: "Aktuálne personálne zmeny v OVB sa stretli s pozitívnou odozvou. Práve externí spolupracovníci, ktorí v úspechu našej spoločnosti hrajú rozhodujúcu úlohu, menovanie oboch profesionálov vítajú. Obzvlášť Wilfried Kempchen (38 rokov v OVB), ktorý je teraz ako nový člen predstavenstva OVB Holding zodpovedný za zahraničné aktivity, je v očiach spolupracovníkov a poradcov OVB zárukou stability a úspechu.“ Kempchen sa krátko na to stal predsedom predstavenstva, v ktorom sú okrem neho aj Oskar HeitzMario Freis.

Po Frahnertovom a Uzlovom odchode sa v zákulisí začalo hovoriť aj o výmene v slovenskom vedení. Riaditeľka Investor Relations holdingu OVB Brigitte Bonifer koncom júla pre Investujeme.sk uviedla, že B. Fronc má plnú dôveru vedenia spoločnosti a „bude pokračovať vo svojej úspešnej práci na Slovensku pre OVB.“  O dva mesiace neskôr už platilo niečo iné, Benedikta Fronca si vedenie holdingu zavolalo do nemeckej centrály a v tlačovej správe ho označili za jedného z najúspešnejších country manažérov v skupine podnikov. Podľa stránky OVB dnes B. Fronc pôsobí v predstavenstve poľského OVB a ostal aj v predstavenstve slovenského OVB. Na rozdiel od holdingového a českého šéfa teda v spoločnosti ostal. Podľa informácií, ktoré Investujeme.sk získalo z prostredia OVB, riešilo holdingové vedenie dilemu. B. Fronca si vážia ako manažéra, ktorý udržal pre sprostredkovateľskú spoločnosť pozíciu lídra na slovenskom trhu. Na druhej strane sa mali objavovať tlaky zo strany nespokojných sprostredkovateľov z vlastnej siete. "B. Fronc odviedol v mnohom dobrú prácu, ale mám voči nemu aj výhrady. Zaviedol pre nás napríklad zbytočnú administratívu. Aj preto vedenie spoločnosti rozhodlo o jeho stiahnutí," povedal manažér OVB, ktorý nechcel byť menovaný.

Nové slovenské vedenie

Aktuálne pôsobí manažment slovenského OVB v zložení predseda Jaroslav Vonkomer a členovia Robert Schmidt a Benedikt Fronc. J. Vonkomer informoval ešte v marci o chystaných zmenách: "V našom holdingu prebieha veľké modernizačné úsilie, zrejme najväčšie po 40 rokoch práce v Európe. Naša spoločnosť je s odstupom lídrom aj slovenského trhu a všetky nastúpené zmeny sledujú posilnenie tejto pozície. V súčasnosti s OVB na Slovensku spolupracujú tisíce sprostredkovateľov finančných služieb, významná časť z nich v hlavnom povolaní. Práve v krízovom období nám výrazne vzrástol počet nových spolupracovníkov. Naše kroky teda v prvom rade smerujú k poskytnutiu špičkového zázemia pre takto početnú skupinu spolupracovníkov. Očakávame od toho zvýšenie kvality a následne aj objemu produkcie."

Zmena sa udiala napríklad v odmeňovaní, keď si polepšili manažéri od úrovne obchodný vedúci. Nový kariérny plán platný o 1. apríla zvýšil jednotkovú odmenu krajského riaditeľa zo 6 na 7 eur, regionálny riaditeľ si polepšil z 5,50 na 6,50, okresný z 5 na 6 eur a okresný vedúci zo 4,50 na 5,50. Pri nižších pozíciách nový kariérny plán odmeny nezvýšil.

Zvýšenie odmeňovania vyšších manažérov môže súvisieť so snahou zabrániť odchodu sietí. Nespokojenci z OVB (vedení Jánom Müllerom) stáli ešte v roku 2007 za založením spoločnosť Partners Group SK, koncom minulého roka ohlásil prestup svojej skupiny do Fincentra Andrej Tatík. Jedným z hlavných dôvodov odchodu z OVB je práve výška odmien, A. Tatík však hovoril aj o chýbajúcej analytickej podpore.  

OVB pozná každý šiesty Slovák

Za 17 rokov pôsobenia na Slovensku sa OVB dostalo hlboko do povedomia občanov. Podľa prieskumu uskutočného agentúrou Monitor Promotion si až 17,3% respondentov spontánne spojí značku OVB s finančných sprostredkovaním. Podporená znalosť značky je až 44,7%. Znalosti značky zrejme pomohlo spojenie s vyhlasovaním ankety Športovec roka. „Sme radi, že značku OVB dokázali respondenti spoľahlivo identifikovať. Tiež nás teší dôvera klientov a ich spokojnosť. Na druhej strane by sme chceli zvýšiť percento spotrebiteľov, ktorí využívajú služby odborných sprostredkovateľov finančných služieb. Sme presvedčení, že pri dnešnej zložitosti a širokej ponuke finančných nástrojov je pre služby finančného sprostredkovania otvorený ešte veľký priestor,“ hovorí predseda predstavenstva Jaroslav Vonkomer.

Celé finančné sprostredkovanie na Slovensku by tak mohlo rozšíriť počet svojich klientov. V prípade OVB môžu byť 40-ročné skúsenosti z pôsobenia v Európe skvelým predajným argumentom smerom k novým klientom. 40-ročná tradícia však môže byť aj prekážkou v zavádzaní potrebných inovácií. Komunikovaním zmien OVB naznačuje, že vie o svojom nedostatku. Až čas však ukáže, či avizované zmeny majú reálny dosah, alebo sú len kozmetickou korekciou s cieľom aspoň na čas zalepiť oči nespokojencom z vlastných radov.  

Štruktúra produktov sprostredkovaných OVB          

Ako vnímate súčasnú pozíciu OVB na slovenskom trhu?

View Results

Loading ... Loading ...

26 odpovedí na “OVB pôsobí v Európe už 40 rokov, na Slovensko prišlo v roku 1993”

 1. Rudi píše:

  Zbytocne dlhy text, uplne by stacilo, keby sa napisalo, ze OVB ma za sebou 40 rokov pokusov na ludoch. Tie tisice poskodenych klientov by o tom vedli rozpravat.

  • Ondrej píše:

   Ake pokusy? OVB vytvorilo system a kto netuzi len po obrovskych odmenach na ukor klienta, ten dokaze ludom pomoct.

   Ludia ako Tatik sa snazia presvedcit o tom, ze OVB je zle. To je prirodzena obrana ludi, ktori napachali vela zleho a teraz sa snazia hodit vinu na niekoho ineho.

   • Rudi píše:

    Dobre zapamatane z motivacneho skolenia:)

    • Ondrej píše:

     Ja si skor pamatam vdacne maily od klientov. A co vy v tej vasej firmicke?

     • Marcel R. píše:

      Keby začnem rozprávať čo si ja pamätám z tzv. „BD Akadémie“ o recruitingu… to by bolo. 😀
      Tatíka nepozná nikto z Vás, čo ho súdite.
      A tých OVB poškodených klientov Ti privediem koľko chceš. Moje číslo máš.

      CMUK

     • prst píše:

      majster, co ma vela v hlave a malo v penazenke, lebo len kecá a nerobí. Takých slizouňov tu už bolo

     • Marcel R. píše:

      Máš pravdu, na zozname dlžníkov zdravotných poisťovní je veľa takých majstrov, ktorí vedeli robiť motivačné školenia. 😀

     • ja píše:

      a neskolil tu BD akademiu tvoj vyhodeny riaditel R.G. ?:) s ktorym si teraz vo Fitnescentre ?:)

     • Marcel R. píše:

      Áno školil, ale nie on mal prednášku o tom, kde sa hovorilo, že som platený z „množstva ušetrených financií.“ 😀 Sa čudujem tým ľuďom, čo sa v nich po O. K. prednáške (na poslednej akadémii) nič nezlomilo. Klobúk dole. Tam je vidieť, kto nemá spomínanú chrbtovú kosť. 😀 ha ha

  • peri píše:

   ..no to si vystihol. A za pokusmi stojí niekoľko dr. Mengelov (vnímaj SSLD) :))

 2. jozef píše:

  pán tatík je jeden podla mojho názoru z najkvačších omylom…človek ktorý nemá chrbtovú kosť..človek ktorý neustále klame….

  • Ondrej píše:

   Tak tak. Tatik urobi z fujcentra este vacsi postrach klientov.

  • milka píše:

   Nepoznám p. Tatíka, ale začína mi bť sympatický. Lebo keď niekoho tak často okydávajú, asi sa ho boja.

   • Lojzik píše:

    🙂 najma, ked okydyva OVB

    • aap píše:

     no zbiera sa u neho slusny odpad, a chodit si kupovat poistky na smetisko, to by som veru nerobil.

     • Marcel R. píše:

      Vieš čo, neviem ako to teraz je v skutočnosti s tým odpadom, lebo vo väčšine prípadov kým sa tí ľudia rozhodli opustiť OVB, boli s nimi všetci spokojní (vo väčšine prípadov). Zrazu je to presne naopak. 🙂 Zaujímavé.
      A ja si zase myslím, že Wagnerov systém nastavovania poistných zmlúv je oveľa lepší, ako systém, „z čoho novému človeku pípne najskôr.“

     • ironpeter píše:

      Kym som bol v OVB tiez vsetci za mnou. Akonahle som odisiel najhorsi.Ved co veduci mozu hovorit… stretni sa s nim aby ti povedal chyby a preco odisiel ? lahsie je nakydat a „zastabilizovat sa“

 3. anonymus píše:

  súhlas s článkom,áno firma ktorá tu je už 40 rokov, líder na slov. trhu, ale konkurencia mu šliape čím ďalej tým viac na prsty, prečo ? okrem iného ako sa napísalo v článku :manažerom sa dvihli provízie, agentom nie ! presne preto sa tak rozhodli ako sa píše v článku, teda aby manazeri neodcházdali do iných firiem, len pozor aby títo manazeri mali koho manažovať ! táto firma ak si chce udržať prvenstvo bude sa musieť viac sústrediť na rást kvality ako rast výkonov ! a podla mna bude musiet prerobit karierar aj dole u agentov, lebo za tie peniaze robit dlho nikto nebude a stale novych ludis a skolit neda teda da ale už bude porusena prva podmienka čo som pisal a to zvysovanie kvality, ako uz bolo pisane tu na tomto webe nizke provizie tlačia do nekvality !

  • Ondrej píše:

   Kvalita OVB a spokojni klienti su najlepsou odpovedou na tieto „dohady“.

   • Marcel R. píše:

    To žartuješ?

    • Šmoulo píše:

     výstižný článok…ako ked hospodárstvo bolo na kolenách a komunisti hovorili o úspechu… ked som chodieval na pompézne školenia OVB, po čase som trpel schyzofréniou…na jednej strane úspech, kariéra, život v blahobyte; realita: nenávidená značka, ktorú sme museli zakrývať, úbohé provízie v porovnaní s konkurenciou, žiadne mantinely, nulová etika, nulová odbornosť; kvantum puberťákov, čo nevie, o čom je finančné poradenstvo, čo žijú v ilúziách, ktoré im natrepali ludia, čo sú v OVB pár rokov a fikurujú na stránke dlžníkov zdravotnej poisťovni..ale platí zásada, že kto nechce vidieť, nevidí;

   • vili píše:

    tak isto ako kopa nespokojných a zúrivých klientov a obchodníkov na dolných pozáiách…

    • prst píše:

     klient z Fitnesscentra v Nitre – cashflow 200eur, chcel pripravu byvania- o 5 rokov realizacia, co ste mu dali?
     2x70eurove investicko, ze v 5-om roku si to vyberie a ide na to. O tomto hovorime? v kazdej firme su nespokojni klienti, o pomere by sme mohli vazne diskutovat, kde je viac nespokojných k spokojným. Sak ani Tatikova blizka rodina si nechce dat od neho poradit a je OVB klientom. Takze neni o com.

  • ja píše:

   Ano to je pravda , ze by sa malo pridat aj agentom , ale okrem R1 v kariere dostal pridany kazdy , takze by som to az tak tragicky nevidel. A podla mna je vzyd lepsie si skolit novych ludi , ako tahat sracky od konkurencie bez chrbtovej kosti, ktore v zivote nic nedokazali a len za vidinou kratkodobych vyssich penazi prechadzaju od jedneho k druhemu , viď najvacsia hyena na trhu Fincentrum. Ked to raz nevies robit , nebudes to vediet robit nikde

 4. donnie píše:

  kedysi som býval hrdým OVBákom; bol som pyšný na to, že som členom rodiny OVB….ale po čase som sa začal hnusiť samému sebe za to, že som dostal know how ako klamať ludí, a vo firme skvelú živnú pôdu na jeho realizáciu; firma bez zásad, zameraná na kvantitu, nedbajúca „dať šancu“ aj mierne telesne či duševne postihnutým; jedným slovom: HNUS! niekedy sa strhávam zo sna, ked si spomeniem, kým som bol, ked som existoval pod vlajkou OVB.

 5. Ferrco píše:

  40 rokov robenia si srandy z klientov. Hura! Hura! Hura!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *