Sobota 25. mája. Meniny má Urban

OVB rastie najmä v Nemecku, Česko sklamalo

Obrat koncernu OVB klesol v prvom polroku tohto roka medziročne o 4,7 percenta. Dosiahol 101,4 milióna eur. Klesala i ziskovosť. Vedenie koncernu to odôvodňuje náročným trhovým prostredím. Do konca roku ale očakáva nárast a prekročenie minuloročnej úrovne.

„Celkovo máme za sebou uspokojivý prvý polrok v náročnom trhovom prostredí,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Michael Rentmeister. „V tejto situácii sa znovu prejavil kompenzačný potenciál silného medzinárodne pôsobiaceho obchodného modelu OVB. Ak nepríde k ďalšiemu zhoršeniu rámcových podmienok na našich kľúčových trhoch, môžeme aj vďaka prijatým opatreniam z našej strany očakávať, že v roku 2013 dosiahneme predpokladaný EBIT (earning befor interests and taxes – zisk pred zaplatením úrokov a daní), ktorý bude lepší ako minuloročný“, dodal.

V prvom polroku dosiahlo EBIT 3,9 milióna eur, čo je pokles o sedem percent. Zisk predstavoval 2,9 milióna eur – medziročný pokles o tri percentá. 

Silné Nemecko

Spoločnosti sa darilo najmä v regióne južnej a západnej Európy. Naopak v strednej a východnej časti kontinentu neprekonala výsledky minulého roka. Najväčší trh – Nemecko, ovplyvnilo zavádzanie unisex taríf na poistnom. Spôsobilo to znevýhodnenie niektorých produktov. No aj napriek tomu dosiahla spoločnosť takmer rovnaký obrat ako pred rokom – 29,1 milióna eur, čo je len o pol milióna menej. Zaujímave je, že i keď obrat v Nemesku klesal, zisk tu vzrástol na 2,7 milióna eur – osem percentný nárast. Krajina tak predstavuje viac ako deväť desatín ziskovosti celého koncernu. Prijaté provízie v regióne južnej a západnej Európy narástli o dokonca pätinu a dosiahli 16,2 miliónov eur. 

Obchodné výsledky v jednotlivých krajinách strednej a východnej Európy neboli jednoznačné. V Maďarsku, na Ukrajine a Slovensku dosiahol obrat koncernu nárast. Čísla za Slovensko ale odmietla slovenská dcéra i na žiadosť redakcie zverejniť. V ostatných krajinách regiónu sa lokálnym firmám nepodarilo naplniť očakávania. Ide najmä o Poľsko a Českú republiku, kde obchod postihlo sklamanie z priebehu dôchodkových reforiem.

Sklamanie z českej dôchodkovej reformy

„V Českej republike pretrvávajúca politická diskusia na tému dôchodkovej reformy prispieva významnou mierou k zneisťovaniu obyvateľov. Naši poradcovia vynakladajú enormné úsilie na osvetovú prácu, pričom vysvetľujú, že súkromné dôchodkové zabezpečenie je nutnosťou aj bez politickej podpory“, vysvetľuje predseda predstavenstva koncernu. Výnosy zo sprostredkovania tak v regióne dosiahli 56,1 milióna eur, čo o 12 percent menej ako v rovnakom období vlaňajška. K poklesu došlo i pri ukazovateli EBIT – o 16 percent na 4,9 milióna eur.

OVB zvýšila v prvom polroku 2013 počet klientov z minuloročných 2,9 miliónov na 3,0 milióny. Taktiež vývoj počtu finančných poradcov vykazuje známky veľkej stability. Koncom júna tohto roku pracovalo pre OVB koncern 4 958 finančných poradcov, čo je takmer rovnako ako pred rokom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *