Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

OVB: V Česku a na Slovensku je iná situácia

OVB je najsilnejšia sprostredkovateľská spoločnosť na slovenskom trhu. Ako líder sú najviac na očiach i na jazyku. Aj preto sa včera špekulovalo o odchode jeho šéfa Benedikta Fronca, ktorému nakoniec vedenie holdingu vyjadrilo plnú podporu.

Fakty a špekulácie

Minulý týždeň odišiel z pozície šéfa holdingu OVB Michael Frahnert. S okamžitou platnosťou a bez uvedenia dôvodu. Do týždňa sa objavila informácia o odchode šéfa českého OVB Pavla Uzla. Kým sprostredkovateľská spoločnosť správu potvrdila, špekulovalo sa…

Informácie českého Investujeme.cz a následne aj zo slovenského trhu hovorili, že Benedikt Fronc má byť podobne ako Pavel Uzel "človekom M. Frahnerta". Ak sa v OVB začali personálne čistky, boli indície že, B. Fronc nemusí ostať na svojej pozícii. Iný názor hovoril o tom, že informácia o odchode B. Fronca je iba špekuláciou s cieľom zneistiť vnútorné prostredie slovenského OVB a odlákať niektoré siete.

V podvečerných hodinách už bola situácia jasnejšia. TS českého OVB informovala, že po vzájomnej dohode s predstavenstvom OVB Holding AG odstúpil Pavel Uzel zo svojej pozície. Nemecká centrála zas vyjadrila plnú podporu B. Froncovi . "Benedikt Fronc má plnú dôveru manažmentu OVB (dá sa povedať 100%). Môžete byť istí, že bude pokračovať vo svojej úspešnej práci pre slovenské OVB! Pán Fronc pracuje pre OVB dlhú dobu," píše v stanovisku Brigitte Bonifer, riaditeľka Investor Relations.

Čo sa deje v Česku?

Česká OVB tvrdí, že odstúpenie Pavla Uzla nijako nesúvisí s odvolaním Michaela Frahnerta z vedenia holdingu. Šéfredaktor českého Investujeme.cz Petr Zámečník hovorí, že za odchodom P. Uzla môže byť nespokojnosť krajských riaditeľov i to, že na jar OVB prehrala spor s Karlom Marouškom o neplatnosti konkurenčnej doložky a povinnosti vyplatiť zadržiavané provízie, čím sa otvoril priestor pre odchod nespokojných poradcov spoločnosti: „Odchody veľkých štruktúr z OVB sa začali nedávnym prechodom Stanislava Dostála staršieho so svojím riaditeľstvom do spoločnosti Fincentrum. Ide zrejme o najväčšiu podobnú udalosť po odchode štruktúry Radima Lukeša a Petra Borkovce z OVB do novo vznikajúcich Partners. A v kuloároch sa hovorí o ďalších významných manažéroch OVB, ktorí sa rozhodujú o riešení nespokojnosti obdobným spôsobom“.

TS OVB o nespokojnosti vnútri firmy priamo nehovorí, Oskar Heitz, člen predstavenstva OVB Holding, v TS píše: "Aktuálne personálne zmeny v OVB sa stretli s pozitívnou odozvou. Práve externí spolupracovníci, ktorí v úspechu našej spoločnosti hrajú rozhodujúcu úlohu, menovanie oboch profesionálov vítajú. Obzvlášť Wilfried Kempchen (38 rokov v OVB), ktorý je teraz ako nový člen predstavenstva OVB Holding zodpovedný za zahraničné aktivity, je v očiach spolupracovníkov a poradcov OVB zárukou stability a úspechu.“

Riaditeľ pre rozvoj a starostlivosť o klientov a podpredseda predstavenstva českej spoločnosti Partners Tomáš Prouza si myslí, že: „Odvolanie riaditeľa OVB v Českej republike ukazuje, že zmeny zahájené odvolaním pána Frahnerta, nebudú len kozmetické, a potvrdzuje správy o veľmi napätých vzťahoch medzi centrálou OVB a  zemskými riaditeľmi. Je to zrejme aj reakcia na stále rastúci počet odchádzajúcich spolupracovníkov, ktorí zistia, že bez potrebného analytického a servisného zázemia, bez investícií do značky firmy a bez riešení poškodzovania klientov OVB nemajú šancu na trhu konkurovať,“

Predseda predstavenstva slovenského Fincentra Milan Repka zmenu vo vedení OVB očakával: „Pozícia vedenia voči vlastnej obchodnej sieti je evidentne postavená na princípe feudálnych pravidiel a nie na vzájomne prospešnej a vyváženej kooperácii. V OVB je množstvo šikovných a serióznych ľudí, ktorí si nezaslúžia takéto zaobchádzanie. Finančná kríza paradoxne pomohla vyselektovať kvalitu a dnes sme svedkami zmeny, ktorú prognózujeme už dlhodobo. Chcel by som zdôrazniť, že kvalita a serióznosť sa napokon vždy presadia, to je nepochybné a všetky zmeny, ktoré sa dejú na pôde OVB, sú dôsledkom tohto predpokladu. Som presvedčený, že v OVB je dosť kvalitných a dostatočne zorientovaných ľudí, aby si zvolili v tomto zlomovom období takú stratégiu, ktorá im v dlhodobom horizonte umožní rozvíjať tento trh k prospechu všetkých jeho účastníkov.“  

Froncova pevná pozícia

Pozícia slovenského OVB je v mnohom iná ako v Českej republike. Na Slovensku sa nediali tak výrazné presuny sietí ako v susednom Česku. Výnimkou bolo asi len vytvorenie Partners Group, do ktorého, podobne ako v ČR, prešli aj ľudia z OVB. Tým, že si OVB drží postavenie trhového lídra, pevnú pozíciu má aj B. Fronc. Aj líder má však svojich vyzývateľov. O ambícii byť do piatich rokov slovenskou jednotkou hovoril napríklad aj šéf Salve Peter Krištofovič. Ambicióznych je však na trhu oveľa viac.     

Čo si myslíte o konkurenčných doložkách v prípade finančno-sprostredkovateľských spoločností?

View Results

Loading ... Loading ...

13 odpovedí na “OVB: V Česku a na Slovensku je iná situácia”

 1. exOVB píše:

  Dôvody, ktoré viedli ľudí k odchodu z OVB ako v Česku aj na Slovensku boli podobné. Hlavne sa jedná o konkurenčnú doložku, ktorá mi pripomína text nejakej dohody z obdobia rozvinutého stredoveku, teda čias nevoľníctva. Ďalej to bol príliš drahý backoffice (cca 40% provízii) a hlavne žiadne kritéria výberu spolupracovníkov (poznám ľudí, ktorý bez vyučného listu uzatvárali zmluvy tak, že boli registrovaný na meno partnera či príbuzného). Vďaka poslednému dôvodu pracoval pre OVB kde-kto a OVB s tým nerobilo nič a ani nerobí nič pre ochranu vlastnej značky. Išlo hlavne o objemy a nezáleží od koho a akým spôsobom. To je ale potom veľmi zložité pracovať pod takouto značkou pre väčšinu logicky zmýšlajúcich ľudí. Nato ale človek príde až po čase (niekoľko mesiacov)…keď sú už dohody podpísané…….
  A to nehovorím o neustálom odkaze na analytické centrum, ktoré asi ešte nikto nikdy nevidel….ale dobre sa to „predáva“.

  Prečo je na Slovensku stále ešte OVB jednotkou? Osobne si myslím preto, že na rozdiel od Česka, na Slovensku do spolupráce s OVB vstúpilo viac „lúzy“ ako intelektu a keď tá „lúza“ sa počíta na tisíce, tak za roky existencie tejto firmy pár desiatkam tisíc ak nie státisícom ľudí riadne znechutilo nazeranie na tento biznis či z hľadiska práce v ňom alebo využívania služieb. A tých niekoľko tisíc popri obrovskom odpade vždy niekoho „uloví“. A zatiaľ ťaží z čias zašlej slávy.

  A tým, čo zostali dnes v OVB na Slovensku to buď nevadí (a s výnimkou väčšiny riaditeľov a niektorých nižších manažérov sú masochisti, lebo nezarobia poriadne ani na chlieb) alebo ani nerozumejú súvislostiam alebo sú tam mnohí z vidiny rýchleho zisku. No je tam aj skupina ľudí, ktorej to vadí, a zároveň sa tvári že nevadí, a ktorá zároveň má strach učiniť rozhodnutie odísť, lebo „brainwashing“ je veľmi silný.

  No netreba zúfať. Nie je všetkým dňom ešte koniec a o rok môžu byť čísla veľmi prekvapivé. Teším sa na ten okamih.

  Pekný deň prajem všetkým

  • Michal píše:

   Firma sa nemôže odvolávať iba na hospodárske výsledky. Najmä nie finančno-poradenská. Aj nebanková pôžičková spoločnosť s RPNM 100% môže dosahovať lepší zisk ako banka, ale to neznamená, že je všetko v poriadku….

   • Miňo píše:

    No s tými nebankovými je to trochu inak. Stalo sa, že istý človek sa radil s fin. poradcom, lebo zaboha nevedel od bánk dostať úver a fin. poradca mu šmahom ruky poradil istú známu nebankovku so slovami: Nebojte sa, tam vám dajú, koľko budete chcieť…

  • Jano píše:

   OVB venuje nemalé peniaze do kvalitnej prípravy poradcov, má právo chrániť si svoju investíciu a nevychovávať kvalitných ľudí pre konkurenciu.

   O tom, že nadávať na svojho bývalého chlebodarcu je neetické, asi nemá význam ani hovoriť.

   • Michal píše:

    A v čom spočíva tá kvalitná príprava?

   • exOVB píše:

    Problém Jano spočíva v tom, že OVB nikdy nebol môj chlebodarca. Všetko, čo som mal od OVB, som si kúpil. 40% moje produkcie v províznej odmene zostali v OVB a ďalších 30% v rozdielovke u mojich vedúcich. Na nikoho nenadávam. Myšlienka podnikania vo financiách sa mi páčila a spolu s OVB mi dávala zmysel, pokým som si neuvedomil, že kresliť slniečko s fin.trhom nie je všetko. Ako robiť analýzu som sa systémom pokus omyl nakoniec naučil robiť sám. A ak si uvedomím kedy je cieľ cieľom a čo preto všetko potrebujem zistiť u klienta, nie je know-how OVB. Je to len logická úvaha, na ktorú časom príde každý čo len s trocha väčšou dávkou analytického myslenia a kreativity. Ak by nejaké know-how existovalo, nemohli by byť tak priepastné rozdiely v systéme práce a kvalite práce medzi jednotlivými skupinami. Väčšina analýz u mojich kolegov sa robilo hlavne s cieľom zistiť či klient má poistku a zistiť akú má rezervu, aby ju tam dotyčný mohol „puknúť“.
    Veľa obchodných skupín má tak mizerný marketing, že nie je schopné umiestniť nič. Sú však aj také, čo neváhajú mladému človeku žijúcemu s rodičmi s príjmom 800 Eur pod zaštitou riešenia bytovej otázky nakoniec pichnúť nejakú životku na 40 rokov s 300 Eur poistným. A to potom EH len tak rastú. Storná sú však tiež potom brutálne.
    Nemá zmysel tu „vykecávať“. Berie mi to čas. Akosi som pocítil len vyjadriť svoj názor…

   • Re píše:

    Jano, ak si to myslel vážne, čo si napísal, tak by bolo z Tvojej strany maximálne seriozne napísať, aké „nemalé peniaze“ vynakladá na prípravu svojích poradcov. Máš na mysli od pozície BL? Skús vypočítať (ak to dokážeš) ako to skutočnosti je a nerobiť z ostatných matematicky negramotných finančných poradcov.Veď si všetko platíš sám. Problém je v tom, že sa novým spolupracovníkom, zo strachu vlastného neúspechu, nehovorí úplna právda hneď na začiatku prijímacieho pohovoru. Všetko je totálne zahalené pod obrovské tajomstvo. Podotýkam, že som úspešným spolupracovníkom OVB (stále) a vidím, že vo veľmi krátkej dobe „bude musíeť“ dôjsť k radikálnej (nie kozmetgickej) zmene. Ináč hrozí …….. Hovorme pravdu a nezakrývajme rôznými tzv.“rozprávkami“ skutočnú realitu.
    Pekný deň

  • taktiež budúci (čakajúci) ex OVB píše:

   Plne súhlasím s Tvojím názorom a je len škoda, že kompetentní sa tvária, ako keby sa ich to absolútne netýkalo. Nehovoriac o sústavnom vyvolávaní strachu v prípade odchodu z OVB. Prajem Ti veľmi veľa úspechov.

 2. Miňo píše:

  otázka znie inak: či tie turbulencie na trhu finančného poradenstva má na svedomí len zlyhaný ľudský faktor alebo sú to úplne prirodzené pohyby, ktoré ak by ich nenafúkli média, by zostali v normálnej rovine? Alebo je to len jeden odraz celkových dôsledkov globálnej krízy na finančné trhy u nás vo svete?

  • Michal píše:

   Čím budú ľudia finančne gramotnejší, tým viac si uvedomia, že nie každý poradca im poradí to najlepšie riešenie. Čiže problémy tu boli vždy, len sa o nich menej hovorili a menej sa o nich vedelo.

  • Pari píše:

   Ja si však skôr myslím, že tu treba rátať s neserióznosťou niektorých finančných poradcov. Ale to myslím skôr vo všeobecnosti, nie v úzkom vzťahu k spomínaným fin. poradenským subjektom. Lebo všelijakí sa nájdu na poli finančného poradenstva. Aj vyslovene kreténi a blbci (čo sa týka ich vedomostí) aj hovädá (čo sa týka ich morálneho profilu).

 3. Michal píše:

  Uz ste poculi, skratka OVB ma novy vyznam – Opustam Vas Biznis 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *