Nedeľa 16. decembra. Meniny má Albína

OVB vidí v zákone pozitíva, so vzdelávaním začne zrejme v lete

Sprostredkovateľská spoločnosť OVB oslávi v tomto roku 40. výročie svojho založenia v Nemecku. Jubilejný rok sa nesie v znamení výrazných zmien, šéfom holdingu sa stal Wilfried Kempchen a nový manažment má aj slovenská centrála. OVB je v procese modernizácie a v novej legislatíve hľadá pozitíva.

Kríza okresala záujem o úvery a investície

Finančná kríza menila správanie klientov OVB, oproti roku 2008 sa v zmluvnom portfóliu posilnilo zastúpenie poistenia a stavebného sporenia a to na úkor investícií a úverov.

Riaditeľ Úseku pre podporu odbytu OVB Robert Schmidt vidí tri dôvody poklesu záujmu o úvery: “Menšiu ochotu zo strany obyvateľstva brať na seba riziká, po druhé očakávané zníženie cien nehnuteľností a po tretie menšiu ochotu bánk poskytovať úvery.“ V prípade investícií badať podľa neho menšiu ochotu investovať a zároveň intenzívnejšie vyhľadávanie garantovaných produktov.

Podiel stavebného sporenia v portfóliu stúpol najmä preto, že ho ľudia začali vnímať ako prípravu na budúcnosť a perspektívne uvažujú o úvere. Aj napriek silnejšej pozícii stavebného sporenia v zmluvnom portfóliu objemy dohodnutej cieľovej sumy medziročne klesli o 7%.

OVB zaznamenala výraznejší podiel životného poistenia na predaji, oproti minulosti vzrástol záujem o kapitálové poistenie s garantovaným zhodnotením. Výrazne to vidieť na objeme ročného predpísaného poistného. V prípade kapitálového poistenia sa medziročne zvýšilo o 81%, zatiaľ čo pri investičnom poistení kleslo o 50%. Najväčší nárast o 220% bol pri rizikovom poistení, ktoré nemá sporivú zložku a je lacnejšie. Výrazný prepad nastal pri investovaní do fondov a to až o 90%.

Nový zákon prináša „dobré veci“

Možno viac ako kríza ovplyvňuje trh finančného poradenstva a sprostredkovania legislatíva. OVB hľadá v novom zákone pozitíva a uvedomuje si snahu výraznejšie chrániť spotrebiteľa. Nový predseda predstavenstva Jaroslav Vonkomer zdôrazňuje, že: „Zákon je výnimočný v rámci Európy a reguluje celý finančný trh – päť oblastí (poistenie, investície, vklady, úvery a doplnkové dôchodkové sporenie) a dovolím si tvrdiť, že to takto komplexne to nie je riešené nikde inde v Európe. Tento zákon prevzal všetky dobré veci zo zákona o sprostredkovaní poistenia a tieto dobré veci sa preniesli aj do ostatných štyroch oblastí. Predtým bola regulovaná len oblasť v rámci sprostredkovania poistenia.“  V OVB sú však radi, že parlament zákon novelizoval: „Novela niektoré veci mení a dá sa povedať, že robí zákon vykonateľnejším a realizovateľnejším v praxi.“

Tvorcom zákona sa však nepodarilo schváliť všetko, čo si pôvodne zaumienili. Riaditeľka odboru vzdelávania a vzťahov s verejnosťou OVB Ivica Chačaturianová poukazuje na absenciu Akadémie finančného vzdelávania, ktorej vznik mal riešiť zákon na ochranu spotrebiteľa na finančnom trhu. Táto legislatíva sa do parlamentu nedostala: Kompetencie na odbornú skúšku má NBS a tvorí odporúčacie sylaby ku vzdelávaniu. Chystáme sa na to, aby sme boli pripravení poskytovať našim spolupracovníkom vzdelávanie a pripravili ich na odbornú skúšku.“ Ak prezident podpíše novelu zákona, podriadení finanční agenti budú musieť podmienky splniť do septembra budúceho roka. V OVB chcú s finančným vzdelávaním začať v lete.  

Samostatné vzdelávanie pre každú z piatich oblastí nebude jednoduché, podľa J. Vonkomera si každý sprostredkovateľ bude musieť rozmyslieť, v ktorej oblasti chce pôsobiť: "Predpokladám, že väčšina sa bude sústrediť na tri sektory. Proces udržania si kvalifikácie je nastavený dosť náročne, človek sa musí nielen kvalifikovať, ale každé štyri si bude musieť potvrdiť svoju kvalifikáciu.“

O vyčíslení nákladov v súvislosti v novou legislatívou je predčasné hovoriť. OVB už má jasno v tom, akú províziu sa dozvie klient, pokiaľ o takúto informáciu požiada: „Momentálne je to tak, že sa bude hovoriť provízia konkrétneho sprostredkovateľa a nie celej spoločnosti. My by sme chceli urobiť anketu medzi ľuďmi – našimi klientami, ako ich ovplyvňuje provízia pri výbere produktov.“

Personálne zmeny dovŕšené

OVB bude v tomto roku oslavovať 40. výročie založenia v Nemecku, vlani prešla spoločnosť výraznými personálnymi zmenami: Z pozície šéfa holdingu odišiel bez udania dôvodu Michael Frahnert, ktorého neskôr nahradil Wilfried Kempchen. V českej centrále sa rozlúčili s Pavlom Uzlom a "pre potreby svojich stredo- a východoeurópskych operácií" si Nemci vyžiadali aj slovenského šéfa Benedikta Fronca.  

Podľa aktuálnej tlačovej správy OVB je menovanie Jaroslava Vonkomera do funkcie predsedu predstavenstva dovŕšením personálnych zmien. Vonkomer doteraz pôsobil v OVB ako člen predstavenstva a finančný riaditeľ a po odchode B. Fronca bol poverený vedením spoločnosti.

Čerstvo potvrdený šéf hovorí v súvislosti menovaním o zmenách:  "V našom holdingu prebieha veľké modernizačné úsilie, zrejme najväčšie po 40 rokoch práce v Európe. Naša spoločnosť je s odstupom lídrom aj slovenského trhu a všetky nastúpené zmeny sledujú posilnenie tejto pozície. V súčasnosti s OVB na Slovensku spolupracujú tisíce sprostredkovateľov finančných služieb, významná časť z nich v hlavnom povolaní. Práve v krízovom období nám výrazne vzrástol počet nových spolupracovníkov. Naše kroky teda v prvom rade smerujú k poskytnutiu špičkového zázemia pre takto početnú skupinu spolupracovníkov. Očakávame od toho zvýšenie kvality a následne aj objemu produkcie."

Ešte v októbri nastúpil na dôležitu manažérsku pozíciu Robert Schmidt, ktorý má z pozície riaditeľa Úseku pre podporu odbytu na starosti komunikáciu so štruktúrami a partnerskými spoločnosťami.   

Čo si myslíte o zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve?

View Results

Loading ... Loading ...

8 odpovedí na “OVB vidí v zákone pozitíva, so vzdelávaním začne zrejme v lete”

 1. biznis01 píše:

  kapitálovečky idú ako na dračku ako vidím 🙂

  • Michal D. píše:

   Z pohľadu klienta je to síce lepšie ako IŽP, ale osvietenie prišlo trošku neskoro:) Každopádne KPŽ zarobí predajcovi viac ako samostatná rizikovka + nejaké fondy napriamo a to je smola tohto trhu a v konečnom dôsledku aj klientov.

   • ex-šmolko píše:

    Odňať licenciu – IHNEĎ, prepustiť a zavrieť do blázninca. Človeče bež sa venovať tomu, čomu si sa vyučil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Odnímte licenciu aj jeho nadriadeným, lebo asi ich to školia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    To sú strašné zverstvá čo ste vážený spolusúťažiteľ o líderstvo na trhu v objeme….niev KVALITE – tú už OVB nemá dávno!!!!
    A ešte aj verejne vyznať, že zato ma predajca viac.
    Pekne ste sa nazvali – PREDAJCA. Predávať finančné poradenstvo – to nie je ako predávať pečivo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • weevils in píše:

     exšmolko pokiaľ si agent tak predávaš a neradíš:) už nie sme poradcovia všetci agenti sú sprostredkovatelia teda obchodníci predajcovia.

     dobrá rada popri obchode je to čo sa od nás očakáva

     a kvalita? tú posúdia naši zákazníci čas ukáže

   • weevils in píše:

    Michal máš tie isté provizáky ako ja, pohraj sa pri tých istých sumách s rizikovkou, investíciou do fondov a zarátaj bepro a za 5 rokov máš vyššiu províziu pri rovnakej mesačnej sume ako pri IŽP alebo KŽP. Akurát sa treba viac hýbať a musíš mať uvedomelého klienta. Táto práca v sebe skrýva 90 perc provízie v servise. Kalkulačka za 1€ a pracuj 🙂

 2. exšmolko2009 píše:

  …traste sa poistovne v Europe!!! prichadza Poistovna OVB, org. zlozka Slovensko!!!

 3. Jarko píše:

  Neviem čo riešite. Nech každý robí ako chce. Len zákon to tu všetko hádam napraví a debili musia skončiť. Veľa šťastia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *