Streda 30. septembra. Meniny má Jarolím

P. Bálint: Koronavírus sa predpovedať nedal, ale kríza áno

„Stretol som sa s názorom, že ktokoľvek, kto minulý rok nezarobil, by mal vymeniť privátneho bankára. Presný opak je pravdou. Ktokoľvek, kto príde s takýmto názorom, nie je schopný urobiť si reálnu analýzu situácie,“ hovorí v rozhovore Peter Bálint, investičný riaditeľ spoločnosti Infinity Capital Strategies.

Minulý rok bol pre akciové trhy veľmi úspešný. Je teda príchod krízy prekvapením?

Z pohľadu nárastu cien akcií bol minulý rok nepochybne úspešný. Treba sa však pozrieť na faktory, ktoré k nárastu cien viedli. Zatiaľ čo zisky firiem stagnovali, alebo dokonca klesali, nárast cien bol hnaný hlavne zvyšovaním pomeru cena/zisk. Investori teda boli za jednotku (klesajúceho) zisku platiť stále viac a viac.

Iným pomenovaním pre tento jav je nafukovanie bubliny. Investori naďalej implicitne predpokladali, že v roku 2020 začnú zisky opäť rásť. Boli sme však v prostredí spomaľujúcej sa ekonomiky a maximálnej zamestnanosti. To väčšinou vedie k rastu ceny práce a tým k tlaku na znižovanie ziskových marží.

Trhy sa však správali stádovite a na fundamentoch im už nezáležalo. To je presne typ prostredia, ktoré v minulosti vždy viedlo ku krachu cien akcií. Ak investori minulý rok zarobili, väčšina ani nevie prečo a nevedia, prečo teraz strácajú. Pretože celý zisk z minulého roku bol vymazaný za jeden mesiac.

O kríze sa však hovorilo už niekoľko rokov predtým. Čo vás osobne viedlo k jej očakávaniu?

Bolo to jasne identifikovateľné na ukazovateľoch ekonomickej aktivity, na finančných podmienkach v ekonomike. Signalizoval to dlhopisový trh a takisto trh práce, ktorý v USA operoval na svojej kapacite. Ekonomika funguje do značnej miery mechanicky.

Určité nastavenie súkolia v tomto mechanizme vždy vedie k recesii a ku kríze. Minulý rok sa americká ekonomika dostala do takéhoto nastavenia. Samozrejme, koronavírus nikto nemohol predikovať. Do recesie by sme však skĺzli tak či tak. V kombinácii s vírusom môžeme už hovoriť o depresii.

Prišla by teda kríza aj bez koronavírusu?

Prišla by recesia. Tá väčšinou odhalí slabé miesta v ekonomike, a to potom vedie ku kríze. Preto recesia a kríza idú väčšinou ruka v ruke. Ale nemusí to byť pravidlo. Ťažko už teraz odhadnúť, aký by bol dopad bez koronavírusu. S nim je to ale devastačné.

Postupne sa napĺňajú tie najhoršie obavy. Zdá sa, že táto kríza bude horšia ako tá z roku 2008. Dajú sa podľa Vás tieto dve udalosti porovnať?

Svojimi príčinami nie. Následky sú samozrejme podobné – výpredaj na akciových trhoch, potenciálne bankroty, vysoký nárast na rizikových prémiách na korporátnych dlhopisoch, záchranné balíčky vlád. Zároveň treba povedať, že dopad na svetové HDP bude zhruba dva krát taký veľký. Hovoríme teda o horšej kríze. Ak bola tá posledná nazývaná „The Great Recession“, tak táto už má pracovný názov „The Greater Recession“. Kríza z roku 2008 je teraz pre nás ten najlepší scenár.

Ak teda vychádzame z predpokladu, že kríza sa dala predpokladať, ako sa mali zodpovední investori v minulosti správať?

Pozrite sa na Warrena Buffetta. Minulý rok mal jeden z najhorších v histórii, pretože identifikoval manické správanie sa investorov. Nenaháňal ceny, ale čakal, kým príde ku korekcii a normalizácii. Zodpovední investori by mali vždy analyzovať, držať sa rácia a ekonomických faktorov, nenechať sa strhnúť davom a hľadať výhovorky, prečo je to tentokrát ináč.

Stretol som sa aj s názorom, že ktokoľvek minulý rok nezarobil, mal by vymeniť privátneho bankára. Presný opak je pravdou. Ktokoľvek kto príde s takýmto názorom, nie je schopný urobiť si reálnu analýzu situácie.

Čo bude nasledovať? Špekuluje sa tom, že oživenie bude mať tvar V, prípadne U. Tvar L, ktorý sme videli v kríze z roku 2008, je tou najhoršou alternatívou, ktorej sa všetci obávajú.

Podľa odhadov rastu HDP v USA má byť táto kríza 1,8 krát väčšia než kríza v roku 2008. A to boli odhady pred stredajšími dátami nezamestnanosti, kde sa na úrady práce v USA prihlásilo 6,6 mil. ľudí, namiesto očakávaných 3,7 milióna. Určite to nebude V, bude to L. V súvislosti s dopadom sa stále častejšie skloňuje slovo depresia. Konsenzus si to ešte nechce priznať.

Rovnako tomu bolo, keď sme do toho vchádzali a moderátori sa ma pýtali, či je recesia naozaj nevyhnutná. Ešte začiatkom marca som sa stretol s názormi, že recesii sa možno ešte dá vyhnúť. Ak ma rok 2008 niečo naučil, tak to, že podmienky v ekonomike sa vedia zmeniť veľmi rýchlo. Treba si vedieť predstaviť nepredstaviteľné.

Jediné, čo máme k dispozícii, je história. Tá sa síce neopakuje presne, ale vždy sa rýmuje. Z toho vyplýva, že kríza by mala trvať jeden až jeden a pol roka. Na druhej strane, masívna odpoveď vlád bola tentokrát veľmi rýchla.

Môj osobný názor preto je, že dno bude vo štvrtom kvartáli tohto roku, alebo v prvom kvartáli budúceho roku. Bohužiaľ, makroekonomická analýza pomáha určiť príchod krízy, ale nie jej koniec. Akciové trhy sa otočia mesiace pred koncom krízy. Budeme sa musieť flexibilne prispôsobovať. Ja to to budem určite komunikovať, tak ako som naznačoval riziko príchodu krízy.

Ako by sa mal v súčasnej situácií správať bežný investor?

Nepanikáriť. Nebude to trvať donekonečna a akciové trhy sa v určitom bode určite zotavia a o nejaký čas sa vrátia späť. Kto má voľný kapitál, tak čakať na úplnú kapituláciu cien a veľmi hlboký prepad z februárových vrcholov (-50%) a potom začať postupne nakupovať.

Keďže dostávam veľa žiadostí o analýzu situácie, rozhodol som sa komunikovať pravidelne. Záujemcovia nám môžu poslať žiadosť o newsletter na info@infinitycapital.sk. Keď to skončí, tak príde unikátna príležitosť realizovať vysoké zisky. Tak, ako to bolo po krízach v minulosti.

Čo tí sporitelia, ktorí neobchodujú na trhoch, ale majú peniaze napríklad v dôchodkových fondoch alebo podielových fondoch. Čo by ste im poradili?

O svoje úspory určite neprídu. Trhy sa nakoniec vrátia a následne v budúcnosti dosiahnu ešte vyššie úrovne. A ak si ľudia pravidelne sporia, tak teraz nakupujú za nižšie ceny. Netreba robiť nič, iba sa disciplinovane riadiť stratégiou.

Aký dopad môže mať súčasná situácia na apetít Slovákov – investorov? Záujem o finančné investície začal v uplynulých dvoch rokoch výraznejšie rásť. Schladí súčasný prepad tento pozitívny trend?

Myslím, že schladia apetít po tradičných riešeniach, ponúkaných bankami a „generickými“ správcami aktív. Na druhej strane to môže otvoriť priestor alternatívnym správcom a produktom. Ako napríklad alternatívnym fondom, v ktorých sú zakomponované stratégie, ktoré vedia pred poklesmi uchrániť, alebo dokonca zarobiť. Indexy a fondy na ne naviazané, ale napríklad aj fondy Warrena Buffeta a Raya Dalia, sú totiž aktuálne 20 a viac percent v mínuse.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial