Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

P. Kažimír chce byť guvernérom NBS

Guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch v marci budúceho roka predčasne skončí vo svojej funkcii. Oznámil to v utorok (27.11) na zasadnutí Bankovej rady NBS. Jeho mandát pritom končí až v roku 2021.

Nástupcom J. Makúcha by sa chcel stať súčasný minister financií Peter Kažimír. Potvrdil to vo vyhlásení na stránke ministerstva financií. Neverejne sa o tom špekulovalo už dlhšiu dobu, no P. Kažimír nechcel túto tému komentovať. Verejné priznanie tejto ambície tak posúva otázku na novú úroveň.

„Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky,“ uviedol vo vyhlásení P. Kažimír. „Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel,“ dodal.

„Konsolidácia“ verejných financií

Svoje pôsobenie na ministerstve financií ohodnotil P. Kažimír ako príbeh postupnej konsolidácie a ozdravovania verejných financií, ktoré sa na budúci rok pretaví do vyrovnaného rozpočtu.

V skutočnosti však šesťročnú prax súčasného ministra financií ako ozdravovanie veľmi označiť nemožno. Deficit verejných financií totiž síce klesal, no veľmi pomaly. To v čase, keď sa slovenskej a európskej ekonomike nadmieru darilo. Svedčí o tom aj neustály rast príjmov verejných financií Slovenska. Príjmy verejnej správy vzrástli od roku 2012 do roku 2018 o 45 percent. Ani to však nestačilo na preklopenie salda rozpočtu do plusu. Ministrovi sa síce podarilo v prvom roku znížiť deficit z 4,35 percenta na 2,1 percenta, v nasledujúcich troch rokov však opäť mierne vzrástol.

Mimochodom, kým v roku 2014 hospodárilo s deficitom okrem Slovenska ďalších 23 štátov Európskej únie, vlani ich bolo len 14. Vyšší deficit ako Slovensko malo osem krajín únie. Tvrdenie, že patríme medzi rozpočtové zodpovednejšie krajiny únie tak stratilo platnosť. Spolu s rastom príjmov slovenskej verejnej správy tak rástli aj výdavky verejných inštitúcií. Ministrovi sa evidentne nepodarilo zastaviť nenásytnosť ostatných rezortov

Medzi pozitívnu agendu ministra financií možno zaradiť zvýšenie efektívnosti výberu daní. Efektívna daňová sadzba sa zvýšila, znížili sa daňové úniky. Medzi výhrady voči jeho mandátu naopak patrí zavádzanie nových nesystémových daňových povinností. Ide napríklad o daň z poistenia vo výške ôsmych percent, ktorou budú od nového roku zaťažené všetky druhy neživotného poistenia.

Snaha o únik

„Na ministerstve financií som zažil a zažívam zásadné okamihy. Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie“, zhodnotil svoj mandát P. Kažimír.

Jeho motivácia uniknúť z postu šéfa štátnej kasy sa dá pochopiť. Z vyššie uvedených čísel. ako aj viacerých vyjadrení je zrejmé, že vo verejných financiách vidí vládna exekutíva dojnú kravu, ktorá jej má dať prostriedky na financovanie „ambicióznych“ programov. „Peniaze môžeme brať len odtiaľ, kde sú,“ priznal sa k tejto politike pred časom aj sám P. Kažimír. Absentovala teda nejaká rozvojová vízia, ako rozpočtom podporiť, či formovať ekonomiku.

Kritici vyčítajú snahe P. Kažimíra o post guvernéra NBS konflikt záujmov. V teórii by totiž minister financií a guvernér centrálnej banky mali stáť proti sebe. Pozície by sa mali navzájom vyvažovať. Centrálna banka by mala oponovať politicky zafarbeným plánom minister financií. V zahraničí je to bežnou praxou.

Ak by sa P. Kažimír stal guvernérom národnej banky, stranícka prepojenosť medzi Smerom ovládaným ministerstvom financií a centrálnou bankou by bola evidentná. Smer-SD by mal pod kontrolou obe pozície.

Kto bude novým ministrom?

Argumentácia, prečo sa J. Makúch rozhodol rezignovať zo svoje funkcie, pôsobí celkom zvláštne. Rozhodnutie vysvetľuje obavami o „stabilitu politického prostredia v budúcnosti. Vyjadril sa, že má pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu, čo môže podľa neho viesť k politickej nestabilite a predčasným voľbám. „Je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená,“ povedal pred časom podľa TASR.

Rozšáda na pozíciách ministra financií a guvernéra NBS otvára ďalšiu otázku. Kto bude novým ministrom financií? Za najvážnejšieho kandidáta sa považuje bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Ten v minulosti proaktívne odstúpil z funkcie, keď sa hovorilo o colných únikoch pri dovoze tovaru z Číny. Ďalším možným kandidátom na ministra môže byť aj poslanec Smeru Ladislav Kamenický, ktorý je dnes predsedom finančného výboru Národnej rade SR.


Zdroj fotografie: Wikimedia.org – EU2017EE Estonian Presidency

Jedna odpoveď na “P. Kažimír chce byť guvernérom NBS”

  1. jozef.m píše:

    pán Kažimír, kto odškodní 15000 poškodených z RAPID LIFE poisťovne za pasivitu MFSR a aj Dohľadu NBS ? Necítite vy zodpovednosť za daný stav ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *