Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

P. Malo: BKS Bank sa nikdy nestane Goliášom slovenskej bankovej scény

BKS Bank patrí medzi najmenšie banky na Slovensku. No poskytuje jedny z najvyšších úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch. Banka však nemá záujem na agresívnom raste a chce zostať flexibilným Dávidom. Na otázky investujeme.sk odpovedá vedúci BKS Bank Slovensko Peter Malo.

BKS Bank nemá vybudovanú vlastnú distribučnú sieť. Ako prebieha kontakt s retailovými klientmi?

Banka zatiaľ disponuje jednou pobočkou v Bratislave, kde sa poradenské služby poskytujú, ale rovnako chodíme aj za našimi klientmi. Snažíme sa vybudovať s klientami veľmi osobný a partnerský vzťah.

Využívate finančných sprostredkovateľov?

Nie, využívame výlučne  vlastnú sieť.

Aká je Vaša obchodná stratégia na bankovom trhu? S čim chcete zákazníkov zaujať?

Profitujeme vo veľkej miere z následných odporúčaní spokojných klientov. Naši poradcovia sú výborne vyškolení a riešenia, ktoré ponúkajú, nie sú „konfekčné“ ale „šité na mieru“. Naši klienti môžu počítať s rýchlymi rozhodnutiami.

Náš koncern zaznamenal zisky aj v rokoch hospodárskej a finančnej krízy a čerpanie štátnej pomoci bolo pre nás bezpredmetné.

Dôkazom toho, že dôvery je aj prípad BKS Bank v Slovinsku, do ktorej previedla Slovinská republika klientov s produktmi investičného bankovníctva jednej z dvoch malých bánk, ktoré sú pod správou štátu.

Je pravda, že BKS chce byť u klientov druhom bankou v poradí a keďže banka nevydáva platobné karty, na kontakt s klientom chce využívať veľké etablované banky?

Momentálne už pracujeme na tom, aby sme mohli našim klientom poskytnúť vlastnú platobnú kartu. Avšak kooperáciu s iným bankami považujeme tiež za jednu z možností.

Koho vnímate ako konkurenciu na bankovom trhu? Klasické retialové banky alebo online-banky?

Sme si vedomí toho, že na bankovom trhu patríme zatiaľ medzi malých poskytovateľov bankových služieb. Poskytujeme poradenstvo firemným ale aj privátnym klientom. Preto získavame rovnakou mierou klientov klasických retailových ako aj online-bánk.

Aké sú vaše očakávania na slovenskom trhu? Aké miesto chcete zaujať?

Cieľom je postupné a udržateľné zvyšovanie nášho trhového podielu, a to prostredníctvom rozširovania ponúkaných služieb. V strednodobom horizonte rátame aj s otvorením ďalších pobočiek. Nikdy sa však nestaneme „Goliášom“ slovenskej bankovej scény, ale budeme ako „Dávid“ atraktívnym partnerom pre klientov, ktorí vedia oceniť našu poradenskú kompetenciu.

Dlhodobo poskytujete jedny z najvyšších úročení terminovaných vkladov medzi retailovými bankami. No len málo sporiteľov o tom vie. Nie je nevyhnutné, pri takejto ponuke investovať veľký balík peňazí i do marketingu?

Trvalo dosahujeme vysokú mieru odporúčaní a keďže kvalitu staviame nad kvantitu, nemáme v úmysle investovať do rozsiahlych a nákladovo intenzívnych marketingových aktivít. Radšej budeme poskytovať atraktívne úroky. V tomto smere nás utvrdzuje aj vývoj výnosov za minulý rok.

Aké plány má BKS Bank vo firemnom financovaní? Úverovanie firiem na Slovensku stagnuje alebo klesá. Máte v tomto segmente iné ambície?

Naša banka sa zamerala na podnikateľskú sféru už od svojich začiatkov a vďaka nej rástla, a preto, čo sa týka firemného segmentu, sedíme pevne v sedle.

S ohľadom na riziko sme však samozrejme aj patrične uvedomelí. V minulom roku sme niektoré z riešených úverových žiadostí z dôvodu rizika zamietli.

Treba však podotknúť, že úver, ktorý poskytujte BKS Bank na Slovensku, sa neposudzuje inak ako úver, ktorý poskytujeme v Rakúsku. Vo všeobecnosti sa kritéria na poskytovanie úverov v celej EÚ sprísnili, čo je ešte znásobené podmienkami Basel III. Úspešným podnikom sú naďalej poskytované úvery aj na Slovensku.

Ako vidíte svoje organizačne zabezpečenie? V súčasnosti máte 19 zamestnancov. Budete ich počet rozširovať?  

Snažíme sa dosahovať zdravý rast. Z dlhodobého pohľadu chceme lepšie využívať synergiu s našou leasingovou spoločnosťou, ktorá má zastúpenia v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *