Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

P2P pôžičky spájajú investorov a dlžníkov a obchádzajú pritom banky

Peer-to-Peer (P2P) pôžičky dosiahli vlani v Británii hodnotu 9,5 mld. libier (10,4 mld. eur). Dokazuje to rýchlorastúci trend tohto odvetvia. Medziročne sa objem takýchto úverov zvýšil až o 44 percent. Británia je oveľa ďalej ako Slovensko, no i tu si získavajú P2P pôžičky popularitu.

Podstatou tejto formy poskytovania úverov je, že dlžníci sa pri nich spájajú priamo s veriteľmi. Obchádzajú tak banky. K dispozícií je viacero modelov, no keďže do procesu nie je zapojená banka, jej maržu si môžu medzi sebou podeliť dlžník a veriteľ. Znamená to vyššie úroky pre toho, kto požičiava a nižšie úroky pre toho, kto si úver berie.

Nový trend zdieľanej ekonomiky

Ide o nový trend zdieľanej ekonomiky. Potom, čo Uber pretvoril svet taxi služieb a Airbnb s Bookingom svet rezervácie ubytovania, je možné k zmene dôjde aj vo svete financií.

Mimobankové pôžičky u nás pritom existujú od nepamäti, hoci ich tak nikto nenazýval. Ľudia si požičiavajú od známych, či od rodiny. Niekedy bezúročne, niekedy i s dohodnutým úrokom. P2P pôžičky však dávajú tomuto fenoménu novú dimenziu.

Poskytovanie úverov je zatiaľ primárne bankovou záležitosťou. Finančné inštitúcie vyberajú peniaze od drobných sporiteľov a požičiavajú ich firmám alebo ďalším ľuďom. Žijú z úrokového rozdielu. Vďaka priamym P2P investíciám a platformám, ktoré ich sprostredkúvajú, však môže prísť k zlomu.

“Jednotlivec, fyzická osoba, môže pokojne požičať firme, ktorá potrebuje kapitál na svoj rozvoj, alebo fyzickej osobe, ktorá si chce napríklad zrekonštruovať bývanie. Úroky u týchto pôžičiek dosahujú pre investora aj viac ako desať percent,“ hovorí o tom, ako takýto systém funguje, Jana Mücková zo spoločnosti Bondster.

Nástup tohto nového investičného odvetvia umožnil rozvoj internetu a nové služby zdieľanej ekonomiky. Priame pôžičky ľuďom a firmám sa tak stali dostupné každému. Postarali sa i to P2P platformy, ktoré dokážu prepojiť dlžníkov s veriteľmi. Okrem toho zabezpečujú aj overenie bonity dlžníka, krytie pôžičiek záložným právom a realizáciu peňažného prevodu oboma smermi.

P2P pôžičky dostupné aj na Slovensku

Komunitné investície a pôžičky sa už etablovali aj v našich končinách. Prvou spoločnosťou, ktorá na Slovensku začala v roku 2012 spájať investorov a dlžníkov, je Žltý melón.

„P2P požičiavanie je medzi Slovákmi veľmi atraktívne. Každoročne rastieme v objeme ročne poskytovaných pôžičiek,“ hovorí CEO a zakladateľ spoločnosti Roman Feranec. Firma doteraz sprostredkovala pôžičky v hodnote 13,2 mil. eur. Priemerná úroková sadzba dosahuje 10,3 percenta.

Žltý melón poskytuje a prevádzkuje platformu spájajúcu dlžníkov a investorov. Platforma teda funguje ako sprostredkovateľ. Právny vzťah vzniká medzi dlžníkom a veriteľom. Užívatelia sa navzájom nepoznajú. Jedinou výnimkou je prípad nesplácania úveru a jeho následného vymáhania. Investor – veriteľ, teda znáša riziko nesplácania človeka, ktorému požičal.

Žltý melón však riziko žiadateľov o úver vyhodnocuje a zabezpečuje aj správu pôžičiek. V prípade nesplácania rieši pre investorov komplexné vymáhanie. Podľa internetových stránok sa aktuálna miera zlyhania pôžičiek pohybuje na úrovni 4,14 percenta.

Rôzne modely

Na trhu sú však aj iné modely fungovania P2P pôžičiek a investícií. Spoločnosť Bondster napríklad zabezpečuje len investičnú časť procesu, teda možnosť investovať do pôžičiek. Tie samotné ale poskytujú iné subjekty. “Funguje to tak, že žiadateľ o úver si príde pre pôžičku do úverovej spoločnosti (nebankovky). Tá mu ju po posúdení jeho bonity a zabezpečení úveru poskytne a potom ponúkne svoju pohľadávku na predaj súkromným investorom. Tí sa sami rozhodnú, do ktorej pôžičky investujú svoje peniaze,“ približuje J. Mücková.

Nevzniká tu teda vzťah medzi dlžníkom a investorom. Riziko za nesplácanie pôžičky preberá na seba poskytovateľ úveru – nebankovka a neprenáša ho na investora. Ak teda dôjde k tomu, že dlžník nespláca dlh, investor dostane späť svoj vklad aj vrátene úroku od poskytovateľa pôžičky. Firma to nazýva ako „bayback“. Vymáhanie pohľadávky si potom rieši poskytovateľ – nebankovka sama.

Bondster so základňou v Českej republike za necelé dva roky prevádzky sprostredkoval investície v hodnote 20 mil. eur. Priemerné zhodnotenie dosahuje 12,6 percenta. Firma služby poskytuje i na zahraničných trhoch. Okrem Slovenska napríklad aj v Španielsku, alebo Nemecku.

Ako sa vyrovnať s rizikom

Ako pri každej investícii aj pri P2P pôžičkách existuje riziko nesplatenia. Je pravdou, že touto formou si požičiavajú aj dlžníci, ktorí nedostali úver v banke. No nemusí ísť bezpodmienečne o neplatičov. V ostatnom čase si takto napríklad ľudia financujú chýbajúcu časť ceny kupovanej nehnuteľnosti. Banky totiž môžu financovať najviac 90 percent, častejšie však len 80 percent z jej hodnoty. P2P pôžičky sa nezapisujú do úverových registrov, nezvyšujú teda celkové zadlženie žiadateľa o úver, ktoré je pre banky limitom pre ďalšie úvery.

P2P platformy nepodliehajú regulácii centrálnych bánk. Ide totiž o rodiace sa odvetvie, ktoré regulátori ešte nestihli obmedziť. Konzervatívnych investorov by mohlo odradiť, že vklady nie sú na rozdiel od bankových účtov chránené Fondom na ochranu vkladov.

S rizikom sa je možné pri P2P investíciách vyrovnať diverzifikáciou, teda rozložením investície medzi veľké množstvo dlžníkov. Prevádzkovatelia platforiem umožňujú investovať už pri relatívne malých sumách. V Žltom melóne je to 25 eur, v Bondster dokonca len päť eur. Ak sa teda aj stane, že jeden z veľkého počtu dlžníkov investora prestane splácať, zvyšní mu dokážu tento výpadok kompenzovať.

Čo znamená skratka P2P

Ide o skratku anglického výrazu peer to peer. Pôvodne sa výraz používal v IT oblasti, kde označoval spojenie dvoch rovnocenných užívateľov v počítačovej sieti, teda bez sprostredkovania serverom. Užívatelia si medzi sebou mohli vymieňať dáta, napríklad hudbu. Prepojením napriamo sa obchádzala slabá stránka serverov, ktorých kapacita sa pri vysokom počte prihlásených znižovala a servery často padali.

Aj vo svete peňazí vzniká vzťah medzi rovnocennými užívateľmi. V tomto prípade sú však predmetom výmeny peniaze. Serverom, ktorý sa v tomto prípade obchádza, je banka. Prvou spoločnosťou, ktorá začala takto prepájať veriteľov a dlžníkov, bola v roku 2005 britská platforma Zopa.

Neskôr sa pojem rozšíril i do firemných pôžičiek. Peer to business P2B označuje proces, pri ktorom súkromné osoby požičiavajú firmám. Prvou spoločnosťou, ktorá vznikla v tomto segmente, je rovnako britská platforma Funding Circle. Začala pôsobiť už v roku 2010.

* údaje o britskom trhu P2P pôžičiek zverejnila britská Peer-to-Peer Finance Association.

2 odpovede na “P2P pôžičky spájajú investorov a dlžníkov a obchádzajú pritom banky”

  1. Fatrik píše:

    Potrebujem súrne požičať 3000 e viem ich vrátiť za 12 mesiace

  2. Ata píše:

    Potrebovala by som požičať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial